fbpx
side-area-logo
KOMPLEKSOWA FIZJOTERAPIA SPORTOWCA W FAZIE OSTREJ
Running athlete feeling pain after having his knee injured
Kurs dla
  • fizjoterapeutów 
  • studentów fizjoterapii
  • studentów osteopatii
Formuła

2 dni (20 h dydaktycznych)

Terminy

I termin:
20-21.06.2020

II termin:
10-11.10.2020

Cena

950,00 zł 

Informacje

Uczestnik otrzymuje:

– skrypt

– certyfikat ukończenia kursu pol.-ang.

Instruktor

mgr Michał Chmiel MSc, PT 

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku „Fizjoterapia” (w tym pół roku na Uniwersytecie Karola w Pradze).

Fizjoterapeuta, który od 2018 jest jedną z czterech osób w Polsce, mogącą tytułować się certyfikowanym specjalistą manipulacji powięzi.

W przeszłości wieloletni fizjoterapeuta drużyny Hutnik Nowa Huta. Aktualnie prowadzi własny gabinet oraz współpracuje z wieloma krakowskimi drużynami sportowymi. Ukończył m.in. kurs Manipulacji powięzi wg Stecco I, II, III oraz Masterclass z dysfunkcji narządów wewnętrznych, kurs Terapii Manualnej wg IFOMPT – certyfikat MT I, MT II – w trakcie…(czytaj więcej)

Kurs po którym będziesz wiedział jak prowadzić terapię ze sportowcami oraz pacjentami ortopedycznymi w fazie ostrej.

Celem kursu jest nauczenie nowych i zintegrowanie już poznanych przez uczestników szkolenia technik, które  można bezpiecznie zastosować w fazie ostrej i maksymalnie przyspieszyć powrót do aktywności zarówno sportowca jak i pacjenta ortopedycznego.

Wielu terapeutów obawia się pracy ze świeżym urazem, zalecając pacjentowi kilkudniowy odpoczynek przed pierwszą wizytą. Tymczasem synteza kolagenu zaczyna się już 6-8 godzin po uszkodzeniu tkanek i już wtedy można pracować z pacjentem manualnie, jak i zlecać mu odpowiednie do jego stanu zadania ruchowe.

Dobór optymalnych ćwiczeń i obciążeń do rodzaju i lokalizacji uszkodzonych tkanek, to kolejny aspekt omawiany na kursie, często pomijany i niedoceniany w praktyce wielu terapeutów.

Po kursie uczestnicy będą potrafili:

  • przeprowadzić wstępną diagnostykę, określając rodzaj i miejsce uszkodzenia tkanki, a w razie niejednoznacznych wyników, pokierować do odpowiedniego lekarza specjalisty, prosząc o konkretne badania,
  • ustalić plan terapii od pierwszego dnia po urazie, z uwzględnieniem priorytetów sportowca/pacjenta ortopedycznego,
  • odpowiednio dobrać bezpieczne techniki manualne, jak i ćwiczenia do leczonej tkanki w fazy ostrej.

realistycznie odnieść się do oczekiwań sportowca/pacjenta ortopedycznego dotyczących powrotu do pełnej sprawności

Program

Dzień 1

9:00-9:15 Powitanie, przedstawienie programu i poznanie oczekiwań uczestników

9:15-10:15 – Przyczyny powstawania kontuzji, fizjologia procesu gojenia, stan zapalny i jego konsekwencje, ramy czasowe gojenia w zależności od rodzaju uszkodzonej tkanki.

10:15-11:00 – Pierwsza pomoc na boisku/w miejscu gry, szybka diagnostyka sportowa, kiedy zachodzi konieczność zmiany zawodnika/zakończenia występu

11:00-11:15 przerwa

Każdy kolejny blok będzie podzielony na część teoretyczną i praktyczną w proporcach 30%-70% lub 50%-50%, w zależności od stopnia skomplikowania tematu i poziomu grupy.

W części praktycznej bedą przedstawione techniki pozycyjnego rozluźniania, mięśniowo-powięziowego rozluźniania, techniki mięśniowe, sztywny taping wybranych okolic, odpowiedni dobór i planowanie ćwiczeń wzmacniających.

11:15-12:45 Stopa, staw skokowy i podudzie – najczęstsze urazy i mechanizmy do nich prowadzące, pułapki diagnostyczne/jak wykluczyć skomplikowane uszkodzenia, postępowanie krok po kroku w fazie ostrej, techniki stosowane w fazie ostrej i planowanie rehabilitacji.

12:45-14:00 – dyskusja i przerwa na obiad

14:00-16:30 – St kolanowy – ACL -mechanizmy uszkodzenia, sens, sposoby rekonstrukcji i planowania rehabilitacji w świetle najnowszych badan. Uszkodzenia ACL u dzieci i osób dorastających. Uszkodzenia łąkotek i sens ich operacyjnego zaopatrzenia. Uszkodzenia MCL i LCL. Cele do osiągnięcia w fazie ostrej. Uszkodzenia graftu – co mogło być przyczyną, kiedy operować drugi raz? Techniki w fazie ostrej po zerwaniu ACL, uszkodzeniu innych więzadeł i łąkotek jak i po rekonstrukcji.

16:30-16:45 przerwa

16:45-18:00 – st. Biodrowy, pachwina piłkarza i różnicowanie z przepuklinami.  Mechanizmy prowadzące do przeciążeń. Uszkodzenia m. uda., trudne przypadki i sposoby pracy z nimi. FAI – co realnie możemy z nim zrobić. Kiedy odsyłać pacjentów na diagnostykę obrazową?

18:00 podsumowanie i zakończenie dnia

Dzień 2

8:00-8:15 -pytania odnośnie dnia poprzedniego

8:15 – 9:00— uszkodzenia ręki i stawów nadgarstka – najczęstsze mechanizmy, trudności diagnostyczne, techniki i planowanie terapii w fazie ostrej

9:00-10:30 – Przedramię i st. Łokciowy – wyzwanie w fazie ostrej. Różnice między stanami pourazowymi, a przeciążeniowymi .Techniki stosowane do jak najszybszej odbudowy zakresu ruchu i jego utrzymania. Odpowiednie planowanie treningu wzmacniającego.

10:30-10:45 przerwa

10:45-12:15 – staw ramienny i obręcz barkowa – Mechanizmy urazu. Diagnostyka uszkodzeń od najprostszych do złożonych.Techniki skutecznie poprawiające zakres ruchu. Priorytety w usprawnianiu, kiedy zabiegi operacyjne mają sens. Planowanie ćwiczeń wzmacniających.

12:15- 13:00- przerwa obiadowa

13:00-14:30 – Samodzielna praca zawodnika w fazie ostrej – optymalne dobranie ćwiczeń do uszkodzonej tkanki, samokontrola pacjenta, progresja ćwiczeń. Kiedy ustalać wizyty kontrolne i jakiego progresu oczekiwać.

14:30-15:15 – Nowoczesna fizykoterapia – realne możliwości przyspieszenia powrotu do aktywności (blok teoretyczny)

15:15-15:30 podsumowanie, rozdanie certyfikatów

Zapisz się na kurs