fbpx
';
side-area-logo
TECHNIKI ROZLUŹNIANIA POWIĘZIOWEGO Z ELEMENTAMI TERAPII MANUALNEJ W OKRESIE OKOŁOPORODOWYM
297057
Kurs dla
 • fizjoterapeutów,
 • lekarzy położników i ginekologów,
 • lekarzy rehabilitacji,
 • położnych,
 • studentów powyższych kierunków,
 • masażystów
Formuła

3 dni (30 h dydaktycznych)

Terminy

12-14.12.2019 r.

Cena

1400,00 zł

Informacje

Uczestnik otrzymuje:
– skrypt
– certyfikat ukończenia kursu pol.-ang.
W trakcie szkolenia zapewniamy przerwy kawowo-deserowe.

Instruktorzy

mgr Dawid Marciniak, fizjoterapeuta, masażysta

Fizjoterapeuta, główny szkoleniowiec oraz założyciel firmy Spasja. Pracował w placówkach leczniczych oraz największych Centrach szkoleniowo-medycznych w Polsce jako fizjoterapeuta i masażysta. Od 8 lat prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną, w której największą satysfakcję czerpie z pracy z kobietami w okresie okołoporodowym oraz z osobami dotkniętymi obrzękami. Pasjonata i miłośnik terapii niekonwencjonalnych oraz holistycznego podejścia do ludzkiego ciała. Zawsze cieszy się sympatią i szacunkiem swoich kursantów gdyż wszystkie szkolenia prowadzi na najwyższym poziomie.

Odbył ponad 40 szkoleń i stale pogłębia swoją wiedzę na kursach i warsztatach doszkalających z zakresu m.in. :Diagnoza i leczenie tkanek miękkich – techniki rozluźniania powięziowego, techniki aktywnego rozluźniania mięśniowo – powięziowego, dysbalans mięśniowo-powięziowy, Terapia manualna – Wielospecjalistyczny Kurs Medycyny Manualnej ponad 240 h, Terapia manualna w ginekologii i okresie okołoporodowym, Trening dna miednicy BEBO 1, Współczesne metody fizjoterapii z elementami osteopatii w ginekologii i położnictwie, Rozstęp mięśnia prostego brzucha (DRA), Kompleksowa terapia blizny, Kinesiology taping w ciąży, Masaż kobiet w ciąży i inne…(czytaj więcej)

Celem kursu jest poszerzenie wiedzy z zakresu technik manualnych w okresie okołoporodowym.

Około 50% kobiet w ciąży ma dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy, z czego 10% z przewlekłymi dolegliwościami twierdzi, że bóle pojawiły się podczas ciąży, najczęściej między czwartym a siódmym miesiącem ciąży. W ponad 25% przypadków dolegliwości utrzymują się po porodzie dziecka.

W czasie 280 dni ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian fizjologicznych, w tym w postawie ciała, zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i powstawania dysfunkcji somatycznych. Najczęściej mamy do czynienia z dysfunkcjami stawowymi, więzadłowymi i mięśniowo-powięziowymi, zaburzeniami wzorców oddychania powstającymi w wyniku utrudnienia w pracy przepony, a także z osłabieniem mięśni dna miednicy. Rosnący płód powoduje przemieszczenie środka ciężkości ku przodowi czego skutkiem jest hiperlordoza lędźwiowa powodująca zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych i między innymi przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który zmniejsza przestrzeń dla rozwoju dziecka.

Zaburzenia w układzie mięśniowo-szkieletowym stanowią najczęstszą przyczynę dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i miednicy.

Terapia manualna jest skuteczną formą leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa u kobiet w ciąży, co potwierdzają liczne badania naukowe. Masaż i techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania, prawidłowo wykonane, po wcześniejszej analizie leczonego przypadku i uwzględnieniu przeciwwskazań do terapii są bardzo efektywne. Zabiegi te mają na celu rozciąganie mięśni oraz innych tkanek przykurczonych i o podwyższonym napięciu, działają relaksująco oraz znoszą ból.

Program

Część teoretyczna:

 1. Powięź – ogólna charakterystyka.
 2. Teorie patologii systemu powięziowego.
 3. Charakterystyczne dolegliwości w okresie okołoporodowym.
 4. Fenomen rozluźnienia – charakterystyka i efekty kliniczne.
 5. Techniki powięziowe – wskazania i przeciwwskazania.
 6. Badanie palpacyjne tkanki.
 7. Rodzaje technik powięziowych.
 8. Wybór technik.

Część praktyczna:

Opracowanie wybranych struktur uwzględniając popularne dysfunkcje w okresie okołoporodowym:

 1. Techniki w obrębie grzbietu.
 2. Techniki w obrębie pośladków.
 3. Techniki w obrębie klatki piersiowej i przepony oddechowej.
 4. Techniki w obrębie brzucha.
 5. Techniki w obrębie miednicy.
 6. Techniki w obrębie kości krzyżowej i stawów krzyżowo-biodrowych.
 7. Techniki w obrębie spojenia łonowego (Diastalis Symphysis Pubica – DSP) z uwzględnieniem rozejścia oraz patologicznego ustawienia.
 8. Techniki w obrębie kości ogonowej – kokcygodynia.
 9. Techniki opracowania mięśni dna miednicy.
 10. Propozycja opracowania blizny po cesarskim cięciu. Wykorzystanie technik manualnych oraz różnych przyborów.
 11. Propozycja opracowania i autoterapii w przypadku rozejścia się mięśnia prostego brzucha (Diastasis Rectus Abdominis -DRA).

UWAGA: kursantki będące w ciąży, tuż przed kursem powinny odbyć wizytę u lekarza prowadzącego i otrzymać stosowne zaświadczenie pozwalające na wykonywanie technik podczas szkolenia !!!

Zapisz się na kurs