Pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi są narażeni na występowanie obrzęków limfatycznych. Pomocna w tym obszarze jest rehabilitacja onkologiczna, której celem jest podniesienie jakości życia i ograniczenie dyskomfortu. Fizjoterapeuci pracujący z pacjentami onkologicznymi muszą posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, między innymi w zakresie prawidłowych technik drenażu limfatycznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czym jest rehabilitacja onkologiczna?

Rehabilitacja w onkologii to specjalistyczna forma terapii skierowana do osób, które przechodziły lub przechodzą leczenie przeciwnowotworowe. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez zminimalizowanie skutków choroby oraz leczenia, a także wsparcie w powrocie do codziennej aktywności. Rehabilitacja pacjentów onkologicznych jest bardzo istotna na każdym etapie choroby: przed, w trakcie i po zakończeniu terapii.

Na czym polega rehabilitacja pacjentów onkologicznych?

Charakter pracy z pacjentem onkologicznym zależy od konkretnego przypadku: przede wszystkim rodzaju i umiejscowienia nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby. Terapia może obejmować między innymi ćwiczenia ruchowe, fizykoterapię oraz masaż. W onkologii szczególne zastosowanie ma drenaż limfatyczny, którego zadaniem jest redukcja obrzęków występujących na skutek leczenia przeciwnowotworowego lub wynikających z postępu choroby. Polega on na usprawnianiu krążenia limfy poprzez płynne, delikatne ruchy dłoni. W celu redukcji obrzęków fizjoterapeuci stosują także inne metody, takie jak bandażowanie i kompresjoterapia.

Jakie efekty można uzyskać dzięki rehabilitacji onkologicznej?

W zależności od stanu pacjenta rehabilitacja onkologiczna może koncentrować się na:

  • działaniu przeciwobrzękowym,
  • ograniczeniu bólu i dyskomfortu,
  • przywróceniu sprawności i funkcjonalności utraconej na przykład w wyniku leczenia operacyjnego,
  • zapewnieniu maksymalnego komfortu w zaawansowanym stadium choroby.

Dobrze zaplanowana terapia w trakcie leczenia, a także rehabilitacja po leczeniu onkologicznym może przyspieszyć powrót pacjenta do pełnej samodzielności i komfortu w życiu codziennym. To ważny element całego procesu, którego nie należy pomijać.

Jak przygotować się do pracy z pacjentem onkologicznym?

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych wymaga obszernej wiedzy i wielu umiejętności, obejmujących:

  • znajomość anatomii, fizjologii i patofizjologii układu chłonnego,
  • umiejętność stosowania odpowiednich metod diagnostycznych,
  • umiejętność stosowania odpowiednich technik terapeutycznych, w tym drenażu limfatycznego,
  • znajomość sposobów wykonywania pomiarów, doboru i zlecania wyrobów kompresyjnych.

Jeśli chcesz opanować te zagadnienia i dobrze przygotować się do pracy z pacjentami, u których występuje obrzęk pierwotny lub wtórny, zapraszamy na organizowany przez nas kurs: Kompleksowa fizjoterapia onkologiczna. Program szkolenia jest bardzo bogaty, a zajęcia prowadzi aż trzech instruktorów:

  • mgr Anna Babkiewicz, która specjalizuje się w postępowaniu z pacjentem z obrzękiem limfatycznym,
  • dr Piotr Turmiński, doświadczony fizjoterapeuta, ekspert oraz trener szkoleń z zakresu fizjoterapii onkologicznej w ramach projektu FIZJO-LEARNING,
  • dr Tomasz Zawiślak, terapeuta z wieloletnim stażem w pracy z pacjentami onkologicznymi, ekspert oraz trener szkoleń z zakresu fizjoterapii onkologicznej w ramach projektu FIZJO-LEARNING.

Masz więc szansę rozwijać kompetencje pod okiem najlepszych instruktorów.

Jeśli zdecydujesz się na udział w szkoleniu, pamiętaj o możliwości uzyskania dofinansowania. Nasz zespół udziela bezpłatnego wsparcia w kwestiach formalnych związanych z ubieganiem się o świadczenie.

Ostatnie aktualności