Każdy terapeuta specjalizujący się w pracy z małymi pacjentami powinien zdawać sobie sprawę, czym jest terapia wisceralna i jakie efekty może przynieść. To manualna metoda pracy, która opiera się na holistycznym podejściu do organizmu. Ma na celu poprawę zdrowia oraz samopoczucia dziecka poprzez wykorzystanie specjalnych technik na narządy wewnętrzne w obrębie jamy brzusznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest terapia wisceralna i jakie efekty zapewnia, zapraszamy do dalszej lektury.
Co to jest terapia wisceralna?
Wykorzystanie osteopatycznych technik manualnych skoncentrowanych na jamie brzusznej pacjenta jest określane jako terapia trzewna lub terapia wisceralna. Co to jest? I na czym polega? Terapia wisceralna ma na celu przywrócić zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta poprzez pracę z narządami wewnętrznymi: pęcherzykiem żółciowym, wątrobą, trzustką, jelitem cienkim, okrężnicą, narządami płciowymi, żołądkiem, śledzioną. Podstawą terapii jest założenie, że nieprawidłowości w jamie brzusznej mogą stanowić przyczynę dolegliwości zdrowotnych o różnym charakterze.
Poprzez holistyczne podejście do zdrowia pacjenta i zastosowanie odpowiednich technik manualnych fizjoterapeuta wisceralny jest w stanie ograniczyć lub wyeliminować takie problemy, jak zgaga, refluks, ból żołądka czy ból kręgosłupa. Zastosowanie tej metody jest jednak dużo szersze i daje terapeutom wiele możliwości pracy z pacjentem.
Zastosowanie metody wisceralnej w pediatrii i neonatologii
Funkcjonalna fizjoterapia wisceralna jest wykorzystywana nie tylko w terapii osób dorosłych, ale również niemowląt i dzieci. Wykorzystanie metody w pediatrii i neonatologii wymaga od terapeutów specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie czytania ciała małego pacjenta za pomocą stref projekcyjnych. Niezbędna jest również znajomość metod interpretacji wzajemnych powiązań narządów oraz znaczenia mikrobioty w odniesieniu do stanu zdrowia dziecka.
Metoda wisceralna zakłada dokładne badanie małego pacjenta poprzez diagnozę z języka, twarzy, ręki i postawy ciała. Na tej podstawie można zaplanować terapię i zastosować osteopatyczne techniki pracy. Masaż wisceralny pozwala zredukować napięcia w obrębie narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Umożliwia rozluźnienie tkanek, uelastycznienie ich, jak również poprawę krążenia krwi i limfy. Terapia wisceralna daje bardzo dobre efekty w leczeniu różnych dolegliwości dzieci i noworodków, takich jak problemy trawienne, w tym bóle brzucha i wzdęcia. Może znacznie poprawić samopoczucie małego pacjenta i przynieść mu widoczną ulgę poprzez holistyczne spojrzenie na problem.
Funkcjonalna terapia wisceralna w pediatrii i neonatologii – zapisz się na nasz kurs
Jeśli chcesz poszerzyć swoje kompetencje w zakresie pracy z dziećmi i noworodkami, postaw na specjalistyczny kurs w tym zakresie: Funkcjonalna terapia wisceralna w pediatrii i neonatologii. Udział w nim przygotuje Cię do prowadzenia efektywnej terapii za pomocą wybranych technik manualnych. Szkolenie prowadzi mgr Aneta Szczepańska-Rybak D.O., absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz renomowanej Brytyjskiej Szkoły Osteopatii ESO European School of Osteopathy w Maidstone, która posiada bogate doświadczenie w osteopatii pediatrycznej. Nasz kurs dla fizjoterapeutów i osteopatów obejmuje dużą ilość zajęć praktycznych, co pozwala w pełni opanować osteopatyczne techniki wisceralne stosowane w pracy z dziećmi i noworodkami. Zapraszamy do zapisów! W Odnovie udzielamy bezpłatnego wsparcia w uzyskaniu dofinansowania szkolenia.