Wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i noworodków jest możliwe między innymi poprzez stosowanie manualnych metod pracy, takich jak terapia wisceralna. To forma terapii, która obejmuje osteopatyczne techniki na narządy wewnętrzne w obrębie jamy brzusznej, stosowane zgodnie z założeniami holistycznego podejścia do pacjenta. Dzięki terapii wisceralnej możliwa jest poprawa zdrowia i samopoczucia dziecka – metoda znajduje zastosowanie w leczeniu problemów trawiennych, bólów brzucha i wielu innych dolegliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury.

Terapia wisceralna – główne założenia

Na czym dokładnie polega terapia wisceralna? Co to za metoda pracy i jakie przynosi efekty? Terapia wisceralna, nazywana też trzewną, to holistyczna metoda terapeutyczna skupiająca się na pracy w obrębie jamy brzusznej. Polega na delikatnych manipulacjach organami wewnętrznymi: wątrobą, trzustką, pęcherzykiem żółciowym, jelitem cienkim, okrężnicą, żołądkiem, śledzioną oraz narządami płciowymi. Celem terapii wisceralnej jest przywrócenie ruchomości i elastyczności narządów, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Fizjoterapeuta wisceralny posługuje się specjalistycznymi technikami manualnymi, uwzględniając wzajemne powiązania narządów wewnętrznych.

Z jakimi pacjentami pracuje fizjoterapeuta wisceralny?

Terapia wisceralna znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu osób dorosłych, jak również dzieci i noworodków. W jaki sposób może wspierać prawidłowy rozwój małych pacjentów? Dzięki zastosowaniu osteopatycznych technik wisceralnych możliwe jest złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie takich dolegliwości, jak bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia i biegunki. Warto pamiętać, że jama brzuszna może być źródłem wielu problemów – w całym organizmie dziecka czy noworodka. Fizjoterapia wisceralna często okazuje się skutecznym sposobem, by dotrzeć do ich przyczyn i przywrócić równowagę w ciele małego pacjenta.

Osteopatyczne techniki wisceralne – jak je stosować?

Stosowanie osteopatycznych technik wisceralnych w pracy z małymi pacjentami wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych. Terapeuta musi:

  • umieć wykonać ocenę i diagnozę za pomocą stref projekcyjnych,
  • rozumieć wzajemne powiązania między narządami wewnętrznymi,
  • wiedzieć, jak prawidłowo stosować techniki wisceralne na pęcherzyk żółciowy, wątrobę, trzustkę, jelito cienkie, okrężnicę, narządy płciowe, żołądek i śledzionę,
  • rozumieć znaczenie epigenetyki i mikrobioty w odniesieniu do rozwoju dzieci i noworodków,
  • orientować się w takich zagadnieniach, jak mutacje MTHFR w znaczeniu homeostazy i zaburzenia metabolizmu.

Bardzo ważne jest też rozumienie celowości użycia technik wisceralnych w określonych przypadkach klinicznych. Jak opanować wiedzę i umiejętności w tym obszarze? Najlepszym rozwiązaniem jest kurs terapii wisceralnej, skupiający się na specyfice pracy z małym pacjentem.

Funkcjonalna terapia wisceralna w pediatrii i neonatologii – zapraszamy na szkolenie

Interesuje Cię terapia wisceralna? Nasz kurs – Funkcjonalna terapia wisceralna w pediatrii i neonatologii – pomoże Ci zwiększyć kompetencje w manualnej pracy z dziećmi i noworodkami. Dlaczego warto wziąć w nim udział? Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom merytoryczny, za który odpowiada mgr Aneta Szczepańska-Rybak D.O. – doświadczona instruktorka specjalizująca się w osteopatii pediatrycznej, która zdobywała wiedzę między innymi w Brytyjskiej Szkole Osteopatii ESO European School of Osteopathy w Maidstone. Zapraszamy do zapisów i przypominamy, że decydując się na kurs dla fizjoterapeutów z oferty Odnovy, można złożyć wniosek o dofinansowanie. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu – służymy pomocą.

Ostatnie aktualności