Kompleksowa fizjoterapia sportowca w fazie ostrej
Kurs dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, studentów fizjoterapii, studentów osteopatii
Opis kursu
Kurs po którym będziesz wiedział jak prowadzić terapię ze sportowcami oraz pacjentami ortopedycznymi w fazie ostrej.
TERMINY
- 3-4.12.2022
Celem kursu jest nauczenie nowych i zintegrowanie już poznanych przez uczestników szkolenia technik, które można bezpiecznie zastosować w fazie ostrej i maksymalnie przyspieszyć powrót do aktywności zarówno sportowca jak i pacjenta ortopedycznego.
Wielu terapeutów obawia się pracy ze świeżym urazem, zalecając pacjentowi kilkudniowy odpoczynek przed pierwszą wizytą. Tymczasem synteza kolagenu zaczyna się już 6-8 godzin po uszkodzeniu tkanek i już wtedy można pracować z pacjentem manualnie, jak i zlecać mu odpowiednie do jego stanu zadania ruchowe.
Dobór optymalnych ćwiczeń i obciążeń do rodzaju i lokalizacji uszkodzonych tkanek, to kolejny aspekt omawiany na kursie, często pomijany i niedoceniany w praktyce wielu terapeutów.
Po kursie uczestnicy będą potrafili:
- przeprowadzić wstępną diagnostykę, określając rodzaj i miejsce uszkodzenia tkanki, a w razie niejednoznacznych wyników, pokierować do odpowiedniego lekarza specjalisty, prosząc o konkretne badania,
- ustalić plan terapii od pierwszego dnia po urazie, z uwzględnieniem priorytetów sportowca/pacjenta ortopedycznego,
- odpowiednio dobrać bezpieczne techniki manualne, jak i ćwiczenia do leczonej tkanki w fazy ostrej.
- realistycznie odnieść się do oczekiwań sportowca/pacjenta ortopedycznego dotyczących powrotu do pełnej sprawności.
Program
Dzień 1
- Przyczyny powstawania kontuzji, fizjologia procesu gojenia, stan zapalny i jego konsekwencje, ramy czasowe gojenia w zależności od rodzaju uszkodzonej tkanki.
- Pierwsza pomoc na boisku/w miejscu gry, szybka diagnostyka sportowa, kiedy zachodzi konieczność zmiany zawodnika/zakończenia występu.
- Każdy kolejny blok będzie podzielony na część teoretyczną i praktyczną w proporcach 30%-70% lub 50%-50%, w zależności od stopnia skomplikowania tematu i poziomu grupy. W części praktycznej będą przedstawione techniki pozycyjnego rozluźniania, mięśniowo-powięziowego rozluźniania, techniki mięśniowe, sztywny taping wybranych okolic, odpowiedni dobór i planowanie ćwiczeń wzmacniających.
- Stopa, staw skokowy i podudzie – najczęstsze urazy i mechanizmy do nich prowadzące, pułapki diagnostyczne/jak wykluczyć skomplikowane uszkodzenia, postępowanie krok po kroku w fazie ostrej, techniki stosowane w fazie ostrej i planowanie rehabilitacji.
- St kolanowy – ACL -mechanizmy uszkodzenia, sens, sposoby rekonstrukcji i planowania rehabilitacji w świetle najnowszych badan. Uszkodzenia ACL u dzieci i osób dorastających. Uszkodzenia łąkotek i sens ich operacyjnego zaopatrzenia. Uszkodzenia MCL i LCL. Cele do osiągnięcia w fazie ostrej. Uszkodzenia graftu – co mogło być przyczyną, kiedy operować drugi raz? Techniki w fazie ostrej po zerwaniu ACL, uszkodzeniu innych więzadeł i łąkotek jak i po rekonstrukcji.
- St. Biodrowy, pachwina piłkarza i różnicowanie z przepuklinami. Mechanizmy prowadzące do przeciążeń. Uszkodzenia m. uda., trudne przypadki i sposoby pracy z nimi. FAI – co realnie możemy z nim zrobić. Kiedy odsyłać pacjentów na diagnostykę obrazową?
Dzień 2
- Uszkodzenia ręki i stawów nadgarstka – najczęstsze mechanizmy, trudności diagnostyczne, techniki i planowanie terapii w fazie ostrej.
- Przedramię i st. Łokciowy – wyzwanie w fazie ostrej. Różnice między stanami pourazowymi, a przeciążeniowymi .Techniki stosowane do jak najszybszej odbudowy zakresu ruchu i jego utrzymania. Odpowiednie planowanie treningu wzmacniającego.
- Staw ramienny i obręcz barkowa – Mechanizmy urazu. Diagnostyka uszkodzeń od najprostszych do złożonych.Techniki skutecznie poprawiające zakres ruchu. Priorytety w usprawnianiu, kiedy zabiegi operacyjne mają sens. Planowanie ćwiczeń wzmacniających.
- Samodzielna praca zawodnika w fazie ostrej – optymalne dobranie ćwiczeń do uszkodzonej tkanki, samokontrola pacjenta, progresja ćwiczeń. Kiedy ustalać wizyty kontrolne i jakiego progresu oczekiwać.
- Nowoczesna fizykoterapia – realne możliwości przyspieszenia powrotu do aktywności (blok teoretyczny).
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat ukończenia kursu
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.