Kompleksowa fizjoterapia sportowca w fazie ostrej
Kurs dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, studentów fizjoterapii, studentów osteopatii
Opis kursu
Kurs po którym będziesz wiedział jak prowadzić terapię ze sportowcami oraz pacjentami ortopedycznymi w fazie ostrej.
Cena: 1 500 zł
TERMINY
- Bydgoszcz 19-20.10.2024
Celem kursu jest nauczenie nowych i zintegrowanie już poznanych przez uczestników szkolenia technik, które można bezpiecznie zastosować w fazie ostrej i maksymalnie przyspieszyć powrót do aktywności zarówno sportowca jak i pacjenta ortopedycznego.
Wielu terapeutów obawia się pracy ze świeżym urazem, zalecając pacjentowi kilkudniowy odpoczynek przed pierwszą wizytą. Tymczasem synteza kolagenu zaczyna się już 6-8 godzin po uszkodzeniu tkanek i już wtedy można pracować z pacjentem manualnie, jak i zlecać mu odpowiednie do jego stanu zadania ruchowe.
Dobór optymalnych ćwiczeń i obciążeń do rodzaju i lokalizacji uszkodzonych tkanek, to kolejny aspekt omawiany na kursie, często pomijany i niedoceniany w praktyce wielu terapeutów.
Po kursie uczestnicy będą potrafili:
- przeprowadzić wstępną diagnostykę, określając rodzaj i miejsce uszkodzenia tkanki, a w razie niejednoznacznych wyników, pokierować do odpowiedniego lekarza specjalisty, prosząc o konkretne badania,
- ustalić plan terapii od pierwszego dnia po urazie, z uwzględnieniem priorytetów sportowca/pacjenta ortopedycznego,
- odpowiednio dobrać bezpieczne techniki manualne, jak i ćwiczenia do leczonej tkanki w fazy ostrej.
- realistycznie odnieść się do oczekiwań sportowca/pacjenta ortopedycznego dotyczących powrotu do pełnej sprawności.
Program
Dzień 1
- Przyczyny powstawania kontuzji, fizjologia procesu gojenia, stan zapalny i jego konsekwencje, ramy czasowe gojenia w zależności od rodzaju uszkodzonej tkanki.
- Pierwsza pomoc na boisku/w miejscu gry, szybka diagnostyka sportowa, kiedy zachodzi konieczność zmiany zawodnika/zakończenia występu.
- Każdy kolejny blok będzie podzielony na część teoretyczną i praktyczną w proporcach 30%-70% lub 50%-50%, w zależności od stopnia skomplikowania tematu i poziomu grupy. W części praktycznej będą przedstawione techniki pozycyjnego rozluźniania, mięśniowo-powięziowego rozluźniania, techniki mięśniowe, sztywny taping wybranych okolic, odpowiedni dobór i planowanie ćwiczeń wzmacniających.
- Stopa, staw skokowy i podudzie – najczęstsze urazy i mechanizmy do nich prowadzące, pułapki diagnostyczne/jak wykluczyć skomplikowane uszkodzenia, postępowanie krok po kroku w fazie ostrej, techniki stosowane w fazie ostrej i planowanie rehabilitacji.
- St kolanowy – ACL -mechanizmy uszkodzenia, sens, sposoby rekonstrukcji i planowania rehabilitacji w świetle najnowszych badan. Uszkodzenia ACL u dzieci i osób dorastających. Uszkodzenia łąkotek i sens ich operacyjnego zaopatrzenia. Uszkodzenia MCL i LCL. Cele do osiągnięcia w fazie ostrej. Uszkodzenia graftu – co mogło być przyczyną, kiedy operować drugi raz? Techniki w fazie ostrej po zerwaniu ACL, uszkodzeniu innych więzadeł i łąkotek jak i po rekonstrukcji.
- St. Biodrowy, pachwina piłkarza i różnicowanie z przepuklinami. Mechanizmy prowadzące do przeciążeń. Uszkodzenia m. uda., trudne przypadki i sposoby pracy z nimi. FAI – co realnie możemy z nim zrobić. Kiedy odsyłać pacjentów na diagnostykę obrazową?
Dzień 2
- Uszkodzenia ręki i stawów nadgarstka – najczęstsze mechanizmy, trudności diagnostyczne, techniki i planowanie terapii w fazie ostrej.
- Przedramię i st. Łokciowy – wyzwanie w fazie ostrej. Różnice między stanami pourazowymi, a przeciążeniowymi .Techniki stosowane do jak najszybszej odbudowy zakresu ruchu i jego utrzymania. Odpowiednie planowanie treningu wzmacniającego.
- Staw ramienny i obręcz barkowa – Mechanizmy urazu. Diagnostyka uszkodzeń od najprostszych do złożonych.Techniki skutecznie poprawiające zakres ruchu. Priorytety w usprawnianiu, kiedy zabiegi operacyjne mają sens. Planowanie ćwiczeń wzmacniających.
- Samodzielna praca zawodnika w fazie ostrej – optymalne dobranie ćwiczeń do uszkodzonej tkanki, samokontrola pacjenta, progresja ćwiczeń. Kiedy ustalać wizyty kontrolne i jakiego progresu oczekiwać.
- Nowoczesna fizykoterapia – realne możliwości przyspieszenia powrotu do aktywności (blok teoretyczny).
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat ukończenia kursu
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.
Zapisz się na kurs
Wybierz miasto i termin kursu
Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.
Przekonaj się, jakie efekty przynosi dobrze prowadzona fizjoterapia sportowa. Kurs w Odnovie pozwoli Ci zdobyć wiedzę na temat pracy z pacjentami w fazie ostrej, którą wykorzystasz m.in. w terapii sportowców. Podczas zajęć dowiesz się, jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze w przypadku świeżych urazów. Dzięki temu będziesz w stanie zapewnić pacjentom szybszy i w pełni bezpieczny powrót do zdrowia. Kurs fizjoterapii sportowej to świetna inwestycja w rozwój zawodowy – jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje pod okiem specjalisty, zapraszamy do udziału!
Fizjoterapia sportowa – kompleksowy kurs
Szkolenie z fizjoterapii sportowej w fazie ostrej ma na celu przygotowanie uczestników do pracy z urazami:
- stopy, stawu skokowego i podudzia,
- stawu kolanowego,
- stawu biodrowego,
- ręki i stawów nadgarstka,
- przedramienia i stawu łokciowego,
- stawu ramiennego i obręczy barkowej.
Jego zakres jest więc bardzo szeroki. W trakcie kursu dowiesz się, na czym opiera się fizjoterapia sportowa w fazie ostrej, jak dobrać odpowiednie techniki manualne oraz ćwiczenia i zaplanować skuteczną terapię, która przyniesie oczekiwane efekty. Zyskasz też szansę, by zdobyć nowe umiejętności oraz udoskonalić znane wcześniej metody leczenia. Masz więc pewność, że szkolenie przyda Ci się podczas pracy z różnymi uszkodzeniami tkanek u pacjentów ortopedycznych.
Fizjoterapia w urazach sportowych to kurs stacjonarny, który trwa 2 dni i składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem, ceną oraz dostępnymi terminami. W razie pytań o szkolenia dla fizjoterapeutów pozostajemy do dyspozycji.
Podnieś swoje kwalifikacje – zapisz się na kurs fizjoterapii sportowej
Fizjoterapia dla sportowców jest dziedziną, w której chcesz się specjalizować? Nasze szkolenie to doskonały krok w stronę rozwoju zawodowego. Zajęcia są prowadzone przez uznanego fizjoterapeutę, który dzieli się z uczestnikami bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w terapii sportowców. Masz więc pewność, że kurs zapewnia bardzo wysoki poziom merytoryczny, który przełoży się na efekty Twojej pracy. Po ukończeniu szkolenia otrzymasz certyfikat, który pozwoli Ci dotrzeć do wielu nowych pacjentów.
Kurs fizjoterapia sportowa jest przeznaczony dla fizjoterapeutów, a także techników fizjoterapii oraz studentów takich kierunków, jak osteopatia. Zapewniamy pomoc w uzyskaniu dofinansowania na udział w szkoleniu. Jeśli interesują Cię inne dziedziny terapii, zapraszamy do zapoznania się z resztą oferty Odnovy. Prowadzimy szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów oraz liczne kursy online.