Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA – poziom podstawowy
Kurs dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, osteopatów, lekarzy rehabilitantów, studentów fizjoterapii od 3 roku
Opis kursu
Poznaj precyzyjne i skuteczne techniki manipulacji krótkodźwigniowych HVLA w obrębie kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.
Promocja 2025 dotyczy tylko nowych uczestników – nie dotyczy osób z dofinansowania BUR i KFS ani przepisanych z innych szkoleń
Cena: 1990 zł
Od 2025 – 2590 zł/42h (nowy program!)
TERMINY
- Bydgoszcz 22-24.11.2024- podstawowy
- Szczecin 15-17.11.2024 - podstawowy
- Bydgoszcz 13-16.03.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Kraków 27-30.03.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Warszawa 8-11.05.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Gdańsk 3-6.07.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Bydgoszcz 11-14.09.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane
- Katowice 9-12.10.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Poznań 23-26.10.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Warszawa 20-23.11.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane
- Szczecin 27-30.11.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to intensywne, praktyczne szkolenie podczas którego nauczysz się w sposób bezpieczny i poprawny wykonywać manipulacje na krótkich dźwigniach.
Jak skutecznie i bezpiecznie manipulować stawy kręgosłupa? Co to jest HVLA i dlaczego jest bezpieczne? Czemu HVLA jest skuteczne?
Techniki manipulacyjne HVLA są bardzo powszechną metodą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, terapii manualnej, chiropraktyce, osteopatii.
HVLA oznacza High Velocity Low Amplitude (Duża Szybkość Mała Amplituda Ruchu). Są to techniki manipulacji stawów oparte na koncepcji opracowanej przez prof. Laurie Hartman, DO, (BSO, UK), znanej również jako manipulacja krótkodźwigniowa. Określane są one mianem najbezpieczniejszych a zarazem wysoce efektywnych manipulacji stawowych. Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania technik manipulacji jest precyzyjne skupienie siły w odpowiednim stawie stosując wiele komponentów ruchu (przesunięcie boczne w stawie, zgięcie, rotacja). Wykonywana manipulacja charakteryzuje się z dużą prędkością i jednocześnie małym zakresem ruchu. Podczas manipulacji nie przekraczamy anatomicznego zakresu ruchu w stawie. Bariera jest sztucznie wytworzona a ruch odbywa się w normalnym bezbolesnym zakresie ruchu danego stawu. Oprócz mechanicznego zwiększenia zakresu ruchu dochodzi do „resetu” neurologicznego okolicznych tkanek. Manipulacja nie jest bolesna i przynosi natychmiastowy efekt. Stanowi doskonałe uzupełnienie pracy na tkankach miękkich
Podczas manipulacji HVLA (high-velocity, low-amplitude) terapeuta wykonuje technikę z wysoką szybkością przy niskiej amplitudzie ruchu stawu lub kręgów, używając stosunkowo krótkiego ramienia dźwigni. Pojęcie „ramię dźwigni” odnosi się do odległości między miejscem, w którym jest stosowana siła, a stawem, który jest poddawany manipulacji. Techniki krótkiej dźwigni zazwyczaj skupiają się na mniejszych, bardziej sprecyzowanych obszarach wewnątrz stawu lub segment kręgosłupa, jak również unikają skręcania i napięcia tkanek.
Manipulacje HVLA charakteryzuje:
- Wysoka prędkość : technika ta polega na szybkim, silnym pchnięciu stosowanym w określonym stawie lub kręgu. Celem jest przesunięcie stawu poza jego pasywny zakres ruchu.
- Niska amplituda: w manipulacji HVLA amplituda jest stosunkowo niewielka, co oznacza, że staw nie jest przemieszczany przez duży zakres ruchu.
- Krótka dźwignia: Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są najbardziej zagwarantowane w manipulacjach krótkądźwignią.
- Precyzja:Techniki krótkiej dźwigni pozwalają na bardzo precyzyjne ukierunkowanie na określony staw lub segment kręgosłupa. Techniki te są bardzo pomocne, w momencie gdy konieczne jest leczenie na przykład podwichnięcia (niefizjologicznego ułożenia poza osią) lub dysfunkcji stawu.
- Mniejsza Siła: Do osiągnięcia zamierzonego ruchu stawu wymagana jest mniejsza siła, ponieważ ramię dźwigni jest krótkie.Może to być wykorzystane podczas pracy z pacjentami, którzy odczuwają dyskomfort bólowy i nie tolerują większej siły, jaka występuje podczas manipulacji długądźwignią.
- Skoncentrowanie na Segmencie: Techniki krótkiejdźwigni często stosuje się w celu rozwiązania problemów na jednym segmencie kręgosłupa lub konkretnym stawie. Celem tych technik jest przywrócenie normalnego funkcjonowania stawu i złagodzenie objawó wzwiązanych z danym segmentem.
Podstawowa teoria manipulacji krótodźwigniowych HVLA zakłada, że pomagają one przywrócić normalne funkcjonowanie stawu, złagodzić ból i poprawić ruchomość poprzez uwolnienie zrostów, uwięzionego powietrza w stawach (co może wywołać trzaski) oraz stymulację układu nerwowego.
Konkretna zawartość i czas trwania I modułu Manipulacji krótkodźwigniowych HVLA zwykle ma na celu dostarczenie uczestnikom solidnych podstaw w zakresie zasad, bezpieczeństwa i podstawowych technik manipulacji HVLA. Pomyślne ukończenie pierwszego modułu stanowi warunek wstępny do przejścia do bardziej zaawansowanych i złożonych technik manipulacji w kolejnym module kursu, którym jest moduł drugi.
Podczas szkolenia poznasz i nauczysz się:
- Wprowadzenia do manipulacji krótkodźwigniowych HVLA: podsumowanie technik HVLA, ich celu i roli w opiece nad pacjentem.
- Anatomii i biomechaniki: głębsza nauka anatomii układu mięśniowo-szkieletowego, ze szczególnym naciskiem na kręgosłup i konkretne stawy. Zrozumienie mechaniki stawów i zasad leżących u podstaw technik HVLA. Rozpoznanie typowych struktur anatomicznych związanych z procedurami HVLA.
- Fizjologii HVLA: Objaśnienie mechanizmów fizjologicznych związanych z HVLA, w tym odpowiedzi neuromięśniowych i odruchowych. Jak manipulacje HVLA wpływają na ruchomość i funkcję stawów.
- Oceny Pacjenta: Kompleksowa ocena pacjenta w celu określenia potrzeby manipulacji HVLA. Przeprowadzanie wywiadu, badanie fizyczne i testy diagnostyczne. Określenie przeciwwskazań i środków ostrożności przed manipulacjami HVLA.
- Komunikacji: Rozwijanie efektywnych umiejętności komunikacji w celu omówienia procedur HVLA z pacjentami. Uzyskania zgody pacjentów i omówienie potencjalnego ryzyka i korzyści.
- Protokołów bezpieczeństwa. Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla terapeuty, jak i pacjenta podczas manipulacji HVLA. Kontrola zakażeń, higiena i właściwe użycie sprzętu.
- Podstaw i praktycznego szkolenia w wykonywaniu manipulacji HVLA w wymienionych obszarach kręgosłupa. Skoncentrowanie się na odpowiednich pozycjach i prawidłowym budowaniu technik, korzystając z modelu kręgosłupa i modelu pracy na uczestniku z pary. Wskazówki dotyczące wykonania impulsu i nadzorowanie podczas pracy w parach w czasie szkolenia. Porady i sztuczki, aby techniki były bardziej skuteczne, w tym modyfikacje w przypadku różnic między pacjentami.
- Praktycznych prezentacji prowadzonych przez doświadczonego instruktora. W części praktycznej uczestnicy mają możliwość wykonywania technik pod nadzorem instruktora.
Kurs jest prowadzony w języku angielskim przez osteopatę MSc Ost DO Hansa Fauville, a tłumaczony na język polski jest przez osteopatę mgr Katarzynę Szymańską D.O., która pełni także rolę asystenta na kursie, tak aby każda technika była wykonana w sposób prawidłowy.
Program
- Bydgoszcz 22-24.11.2024- podstawowy
- Szczecin 15-17.11.2024 - podstawowy
- Bydgoszcz 13-16.03.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Kraków 27-30.03.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Warszawa 8-11.05.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Gdańsk 3-6.07.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Bydgoszcz 11-14.09.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane
- Katowice 9-12.10.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Poznań 23-26.10.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
- Warszawa 20-23.11.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane
- Szczecin 27-30.11.2025 - Techniki podstawowe i zaawansowane | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2400 zł
Dzień 1
Wprowadzenie do manipulacji HVLA
Przerwa
Wprowadzenie do manipulacji HVLA i segmentalnego badania c.d
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa lędźwiowego
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa lędźwiowego c.d
Dzień 2
Manipulacje HVLA kręgosłupa piersiowego
Przerwa
Manipulacje HVLA stawów żebrowo-kręgowych
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa szyjnego
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa szyjnego c.d
Dzień 3
Manipulacje HVLA stawu krzyżowo-biodrowego
Przerwa
Powtórka manipulacji HVLA i pomoc 1 na 1
Przerwa
Powtórka manipulacji HVLA i pomoc 1 na 1
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat ukończenia kursu
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.
Zobacz również inne kursy:
Zapisz się na kurs
Wybierz miasto i termin kursu
Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.
Dowiedz się, jak prawidłowo wykonywać manipulacje krótkodźwigniowe. Kurs kompleksowo przygotuje Cię do pracy z wykorzystaniem metody HVLA od strony teoretycznej i praktycznej. Dzięki temu po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie samodzielnie stosować technikę w pracy z pacjentami. Dlaczego warto podnosić kwalifikacje w Odnovie? Naszą ofertę wyróżnia doskonale przygotowana kadra prowadzących, która zapewnia wysoki poziom merytoryczny. Masz więc pewność, że wyniesiesz z zajęć dużo przydatnej wiedzy i umiejętności. Zapisz się na kurs HVLA i szkol się pod okiem doświadczonych specjalistów!
Manipulacje krótkodźwigniowe – kurs na poziomie podstawowym i zaawansowanym
Manipulacje HVLA mają szerokie zastosowanie w terapii pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem mobilności stawów. Metodę wykorzystuje się do pracy w obrębie kręgosłupa oraz stawów obwodowych kończyny górnej i dolnej. Oferujemy 2 poziomy szkolenia z manipulacji krótkodźwigniowych:
- podstawowy, na którym uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie manipulacji krótkodźwigniowych kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego, stawów żebrowo-kręgowych oraz stawu krzyżowo-biodrowego,
- zaawansowany, skupiający się między innymi na połączeniu piersiowo-lędźwiowym, lędźwiowo-krzyżowym oraz stawach obwodowych.
Podczas 30 godzin kursu nie tylko nauczysz się technik manipulacji, ale dowiesz się też, ;jak prawidłowo przeprowadzić badanie, a także rozpoznać wskazania i przeciwwskazania do zastosowania HVLA. Dzięki temu zapewnisz pacjentom bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność terapii.
Dlaczego warto wybrać kurs HVLA w Odnovie?
HVLA to kurs stacjonarny prowadzony przez wykwalifikowanych osteopatów, którzy mogą pochwalić się zarówno praktyką zawodową, jak i doświadczeniem nauczycielskim. Masz więc pewność, że wiedza będzie przekazywana w sposób przystępny i zrozumiały. Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu? Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to popularna metoda terapii, dzięki której będziesz w stanie pomóc większej liczbie pacjentów. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat, który stanie się podstawą do wykorzystania techniki w pracy, a tym samym rozwoju zawodowego.
Odnova organizuje liczne szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy rehabilitantów, techników fizjoterapii oraz studentów. Prowadzimy także kursy online o szerokiej tematyce. Wszystkie odbywają się z zachowaniem wysokich standardów kształcenia, dlatego są bezpieczną inwestycją we własne kwalifikacje. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dofinansowania lub masz pytania o szkolenia dla fizjoterapeutów, serdecznie zapraszamy do kontaktu.