Skip to content
Kurs stacjonarny

Masaż funkcyjny, poprzeczny i inne techniki masażu w fizjoterapii

Kurs dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, studentów fizjoterapii, masażystów

Zapisz się na kurs

Opis kursu

Masaż funkcyjny i poprzeczny świetnie sprawdzają się w terapii manualnej tkanek miękkich, a także jako uzupełnienie masażu tkanek głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

Czas trwania: 20 godz. dydaktycznych (2 dni)

TERMINY

 • 7-8.11.2020

Masaże są proste, skuteczne i może je wykorzystać jako narzędzie do autoterapii dla pacjentów w celu utrzymania efektu terapii bądź poprawienia funkcji i zmniejszenia bólu.

MASAŻ FUNKCYJNY

Jest to połączenie ruchu w stawie z masowaniem i rozciąganiem mięśnia, który wykonuje dany ruch. Masaż polega na wykonaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub daną jego część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta wykonuje ruch w stawie. Ruch wykonywany przez terapeutę jest przeciwny do ruchu jaki wykonuje dany mięsień. Pacjent stara się jak najbardziej rozluźnić masowany mięsień. Ucisk w tym masażu dostosowujemy tak, aby masowane struktury w trakcie wykonywania ruchu w stawie przesuwały się pod uciskającą go dłonią co spowoduje ich rozciągnięcie, odprężenie. Terapeuta prowadząc ruch w stawie najbardziej rozciąga tą część mięśnia lub ścięgna, która znajduje się między przyczepem końcowym a masującą ręką. Fizjoterapeuta za każdym razem przykłada nacisk w innym miejscu. Początkowo masaż wykonujemy w zakresie ruchu, który nie powoduje bólu następnie zwiększamy zakres ruchu z każdym kolejnym zabiegiem. Jest to, więc forma relaksacji mięśniowej, bez użycia fazy napięć izometrycznych. Podczas wykonywania masażu funkcyjnego pacjent może jaszcze bardziej rozluźnić masowane struktury poprzez napięcie mięśni antagonistycznych. Masaż ten ma na celu przywrócenie prawidłowej długości mięśnia a przez to ma poprawić zakres ruchu w dysfunkcyjnym stawie.

Masaż funkcyjny dobrze oddziaływuje na: przykurcze mięśniowe powstałe w skutek długiego unieruchomienia, po wszelkiego rodzaju złamaniach, przykurczach, kontuzjach sportowych, zaburzeniach propriocepcji, degeneracyjne choroby kompleksu mięsień-ścięgno-kość, dysfunkcji wynikających z przeciążenia mięśni czy stawu.

MASAŻ POPRZECZNY

Niezwykle prosta, a jakże skuteczna forma masażu. Masaż poprzeczny jak sama nazwa mówi jest to forma masażu wykonywana w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien, przyczepów ścięgien do kości i więzadeł. Masaż ten możemy wykonywać: przedramieniem, dłonią, ustabilizowanym przed przeprostem palcem lub kciukiem. W zależności od tego, którą częścią ciała będziemy wykonywać ten masaż i od tego z jaką siłą nacisku to zrobimy masaż ten może oddziaływać bardziej powierzchownie lub głęboko. Masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł zapobiega niefizjologicznemu zrastaniu się włókien kolagenowych, które po urazach mogą zrosnąć się w nieprawidłowych kierunkach. Zrosty te mogą utrudniać krążenie krwi i limfy, wywoływać ból, ograniczać ruch w stawie jak również mogą być również przyczyną stanów zapalnych. W przyszłości zrosty te mogą spowodować to, iż w momencie wykonywania ruchu może nastąpić naderwanie-zerwanie włókien, które zrosły się w sposób niefizjologiczny, co wywoła lokalny stan zapalny. Masaż poprzeczny wykonywany punktowo przez 1-2 minuty spowoduje miejscowe przekrwienie masowanego obszaru.

Techniki masażu poprzecznego wykonujemy w jednostkach chorobowych takich jak: łokieć golfisty, łokieć tenisisty, w przeciążeniach stawowych, w przewlekłych uporczywych bólach w obrębie przyczepów mięśniowych i więzadłowych, przykurczach mięśniowych, przykurczu Dupuytrena, trzaskającym palcu i innych.

INNE TECHNIKI MASAŻU

Na kursie zaprezentujemy techniki masażu zaczerpnięte z różnych systemów terapii manualnej, które mają na celu przywrócenie prawidłowego stanu głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Techniki te wpływają na wydłużenie, rozluźnienie i przekrwienie masowanych tkanek miękkich.

CZYTAJ WIĘCEJ

Program

DZIEŃ I:

 1. Budowa i funkcjonowanie mięśni i struktur mięśniowo-powięziowych, założenia teoretyczne masażu funkcyjnego.
 2. Masaż funkcyjny mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, obłego większego, obłego mniejszego.
 3. Masaż funkcyjny mięśni: głowy długiej i krótkiej mięśnia dwugłowego ramienia, nawrotnego obłego, odwracacza, prostowników nadgarstka, prostowników palców, prostownika wskaziciela, zginaczy nadgarstka, zginaczy palców, mięśni kłębu kciuka i kłębika palca małego.
 4. Masaż funkcyjny mięśni: krótkich mięśni stopy, ścięgna Achillesa, płaszczkowatego, zginacza długiego palucha i palców, brzuchatego łydki,
 5. Masaż funkcyjny mięśni: prostownika długiego palców i palucha, dwugłowego uda, półścięgnistego i półbłoniastego, więzadła i troczków rzepki, stawowego kolana, czworogłowego uda, krótkich rotatorów zewnętrznych stawu biodrowego, gruszkowatego, pośladkowego średniego, małego i naprężacza powięzi szerokiej.
 6. Masaż funkcyjny mięśni: piersiowego większego, najszerszego grzbietu, cz. górnej czworobocznego w siadzie, dźwigacza łopatki, prostowników odcinka szyjnego, rotatorów głowy i szyi, czworobocznego na boku.


DZIEŃ II:

 1. Masaż: „prostownika grzbietu” odcinka lędźwiowego w leżeniu na brzuchu i na boku, „prostownika grzbietu” odcinka piersiowego w leżeniu na boku, odcinka piersiowego poprzez łopatkę.
 2. Rozcieranie poprzeczne, masaż poprzeczny: m. dźwigacza łopatki, m. nadgrzebieniowego, m. podgrzebieniowego, ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, m. podłopatkowego i zębatego przedniego, przyczepów mięśni na nadkłykciu bocznym i przyśrodkowym kości ramiennej, przywodzicieli stawu biodrowego, m. gruszkowatego, ścięgien na krętarzu wielkim kości udowej i guzie kulszowym, rozcieranie więzadeł stawu kolanowego, pasma biodrowo-piszczelowego.
 3. Rozcieranie kresy karkowej górnej, dolnej i mięśni podpotylicznych.
 • Inne techniki masażu: masaż „trakcyjny” odcinka szyjnego, masaż do wyprostu, rotacji i zgięcia odcinka szyjnego.
 • Masaż pasma bocznego i przyśrodkowego „prostownika grzbietu.
 • Masaż przedramieniem. Masaż do wydłużania mięśni.
20 godz. (2 dni)
cena: 990 zł

KURSANT OTRZYMUJE:

 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim

MIEJSCE i GODZINY

Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.

Kurs posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Koszt akredytacji 50 zł na rzecz PTF płatne w dniu kursu (nie ma konieczności zakupu akredytacji)

Zapisz się na kurs

Dane do faktury (PRACODAWCY):


Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.

×
Dofinansowanie kursów