Mechaniczne diagnozowanie i terapia metodą McKenziego
Kurs dla fizjoterapeutów, lekarzy, studentów ostatniego roku ww. kierunków
Opis kursu
Poznaj zasady mechanicznego diagnozowania i terapii (MDT) w kontekście modelu biopsychospołecznego.
Promocja 2025 dotyczy tylko nowych uczestników – nie dotyczy osób z dofinansowania BUR i KFS ani przepisanych z innych szkoleń
Cena: 2 650 zł – cena za część (od 2025 – 2 950 zł)
TERMINY
- Katowice 27-30.03.2025 część B
- Warszawa 03-06.04.2025 część C
- Warszawa 22-25.05.2025 część A | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2650 zł
- Bydgoszcz 29.05-01.06.2025 część A | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2650 zł
- Warszawa 11-14.09.2025 część D
- Warszawa 2-5.10.2025 część B
- Bydgoszcz 18-21.12.2025 część B
Poznaj podstawy koncepcji Mechanicznego Diagnozowania i Terapii (MDT). Korzystając z logicznego systemu oceny, nauczysz się niezawodnie dzielić swoich pacjentów na odpowiednie kategorie i na tej podstawie wyprowadzać najskuteczniejsze leczenie.
Podstawową zasadą jest: najpierw ustalamy, czy i co pacjenci mogą zrobić przy użyciu własnej siły (ruch, pozycje statyczne). Tylko jeśli to konieczne, używamy procedur manualnych. To stopniowanie siły mechanicznej zapewnia bezpieczeństwo pracy z pacjentem. Podczas kursu pacjenci są badani „na żywo” przez instruktora i omawiani z grupą. Zaplanowano również sesje kontrolne tych pacjentów.
Celem kursu jest zapewnienie uczestnikom większego bezpieczeństwa, satysfakcji i sukcesu w pracy z pacjentami.
Poznanie metody McKenziego daje jeszcze więcej: pozwala zidentyfikować czynniki psychospołeczne i uwzględnić je w postępowaniu. Ukierunkowane wykorzystanie komunikacji jest ważną częścią kursów. Ma to trwały pozytywny wpływ na pracę z pacjentami!
Kurs koncentruje się na przedstawieniu zasad Mechanicznego Diagnozowania i Terapii (MDT) w kontekście modelu biopsychospołecznego.
Nauczysz się:
– stosować metodę MDT u pacjentów z objawami bólowymi;
– rozróżniać zespoły kliniczne wg MDT (derangement, dysfunkcja,posturalny) od podgrup inne i zapewnić odpowiednie schematy postępowania dla każdej z klasyfikacji;
– identyfikować czynniki powodujących ból i niepełnosprawność, które mogą mieć wpływ na leczenie pacjentów i ich wyniki;
– decydować, kiedy wymagane jest użycie procedur manualnych w celu ustąpienia objawów, korzystając z koncepcji „progresji siły” stosowanej w systemie MDT;
– prowadzić proces terapeutyczny i pomagać pacjentom w projektowaniu i stosowaniu procesów terapeutycznych niezbędnych do osiągnięcia celów pacjenta.
CZĘŚC PIERWSZA: ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA
Na pierwszej części kursu dokładnie przedstawimy podstawy koncepcji Mechanicznego Diagnozowania i Terapii (MDT) w odniesieniu do odcinka lędźwiowego. Korzystając z logicznego systemu oceny, nauczysz się niezawodnie dzielić swoich pacjentów na odpowiednie kategorie i na tej podstawie wyprowadzać najskuteczniejsze leczenie.
CZĘŚC DRUGA: ODCINEK SZYJNY I PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA
Na drugiej części kursu dokładnie przedstawimy podstawy koncepcji Mechanicznego Diagnozowania i Terapii (MDT) w odniesieniu do odcinka szyjnego i piersiowego. Korzystając z logicznego systemu oceny, nauczysz się niezawodnie dzielić swoich pacjentów na odpowiednie kategorie i na tej podstawie wyprowadzać najskuteczniejsze leczenie.
CZĘŚĆ TRZECIA: ZAAWANSOWANY ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA I KOŃCZYNA DOLNA
Ten czterodniowy kurs obejmuje przypomnienie i poszerzenie teorii oraz praktycznego zastosowania MDT w odniesieniu do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także wprowadzenie koncepcji MDT w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego kończyn dolnych.
Kurs przede wszystkim pomoże uczestnikom w poszerzeniu ich możliwości w zakresie oceny, klasyfikacji i leczenia pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego. Po drugie, przedstawiona zostanie teoria i praktyczne zastosowanie MDT w schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego kończyn dolnych.
Uczestnicy będą mieli okazję omówić i szczegółowo przećwiczyć proces oceny, klasyfikacji i leczenia zespołów MDT poprzez warsztaty, dyskusje i demonstracje z udziałem pacjentów.
Sesje praktyczne pomogą w rozwijaniu umiejętności zarówno w zakresie samodzielnego leczenia, jak i procedur klinicznych.
Wizyty kontrolne pacjentów zilustrują proces ponownej oceny i pozwolą uczestnikom realistycznie poczuć i zrozumieć wpływ systemu MDT na różne prezentacje pacjentów w ciągu 2-3 sesji terapeutycznych.
Uczestnicy kursu otrzymają ilustrowany podręcznik i pełną listę referencyjną. Uczestnicy będą mieli również dostęp do filmów wideo ze wszystkimi procedurami, pełnej listy referencyjnej na stronie internetowej MII oraz dobrowolnego quizu samooceny na koniec kursu.
CZĘŚĆ CZWARTA: ZAAWANSOWANY ODCINEK SZYJNY I PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA I KOŃCZYNA GÓRNA
Czwarta cześć kursu podstawowego, która powraca do koncepcji z części poprzednich i za pomocą demonstracji na pacjentach, wykładów, pracy grupowej i sesji praktycznych prezentuje skuteczność technik w odniesieniu do szyjnej części kręgosłupa i kończyny górnej. Uczestnik nabywa umiejętność praktycznego rozwiązywaniu problemów i klasyfikacji pacjentów z różnymi dolegliwościami kręgosłupa oraz umiejętność stosowania podstawowych technik manualnych.
Program
- Katowice 27-30.03.2025 część B
- Warszawa 03-06.04.2025 część C
- Warszawa 22-25.05.2025 część A | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2650 zł
- Bydgoszcz 29.05-01.06.2025 część A | PROMOCJA! Do 08.12 cena: 2650 zł
- Warszawa 11-14.09.2025 część D
- Warszawa 2-5.10.2025 część B
- Bydgoszcz 18-21.12.2025 część B
CZĘŚC B
Na drugiej części kursu dokładnie przedstawimy podstawy koncepcji Mechanicznego Diagnozowania i Terapii (MDT) w odniesieniu do odcinka szyjnego i piersiowego. Korzystając z logicznego systemu oceny, nauczysz się niezawodnie dzielić swoich pacjentów na odpowiednie kategorie i na tej podstawie wyprowadzać najskuteczniejsze leczenie.
- Epidemiologia bólów kręgosłupa szyjnego
- Dowody naukowe w diagnozowaniu i leczeniu odcinka szyjnego;
- Klasyfikacja wg. systemu MDT, definicja pojęć;
- Czynniki powodujące ból i niesprawność oraz ich związek z klasyfikacją MDT;
- Patoanatomia, ruch i obciążenia kręgosłupa szyjnego i piersiowego;
- Szyjnopochodne bóle głowy – diagnozowanie i leczenie,
- Urazy typu whiplash – diagnozowanie i leczenie
- Procedury manualne stosowane w odcinku szyjnym i piersiowym;
- Zasady leczenia dla odpowiednich klasyfikacji;
- Omówienie wizyt kontrolnych i zasad zapobiegania nawrotom;
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat w języku polskim i angielskim
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy 10-12 dni przed terminem szkolenia zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach zajęć.
Zobacz również inne kursy:
Zapisz się na kurs
Wybierz miasto i termin kursu
Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.
Zapisz się na nasze szkolenie, by poznać zasady mechanicznego diagnozowania i terapii (MDT) – popularnego na całym świecie systemu, który opracował Robin McKenzie. Kurs przygotuje Cię do pracy z pacjentami z objawami bólowymi w obrębie kręgosłupa. Po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie skutecznie planować i prowadzić proces terapeutyczny pacjenta, z uwzględnieniem czynników psychospołecznych.
McKenzie – kurs dla fizjoterapeutów i lekarzy
Mechaniczne diagnozowanie i terapia metodą McKenziego to kurs skoncentrowany na przedstawieniu systemu MDT w kontekście modelu biopsychospołecznego. Na zajęciach kursanci uczą się:
- wykorzystywać metodę MDT w pracy z pacjentami doświadczającymi bólów kręgosłupa,
- klasyfikować pacjentów według systemu MDT i na tej podstawie planować oraz prowadzić skuteczną terapię,
- rozpoznawać przyczyny bólu i niepełnosprawności,
- decydować, kiedy zasadne jest wykorzystanie procedur manualnych i stosować koncepcję progresji siły,
- prowadzić skuteczną, bezpieczną terapię oraz wspierać pacjentów w stosowaniu procesów terapeutycznych.
Metoda McKenziego jest wykorzystywana w leczeniu dolegliwości w obrębie odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz kończyny dolnej i górnej. Jeśli chcesz zrozumieć i opanować system, który opracował McKenzie, zapisz się na najbliższy kurs.
Metoda McKenziego – dlaczego warto zapisać się na szkolenie?
Mechaniczne diagnozowanie i terapia metodą McKenziego to kurs dla fizjoterapeutów o charakterze praktycznym. Na zajęciach instruktor bada pacjentów i omawia z grupą konkretne przypadki. W programie są również sesje kontrolne pacjentów. Dzięki temu masz szansę w pełni przygotować się do pracy w gabinecie. Co istotne, zajęcia prowadzi aż trzech instruktorów:
- Georg Supp, dyplomowany terapeuta i instruktor Międzynarodowego Instytutu McKenziego,
- dr Jacek Tuz, jedyny licencjonowany instruktor Międzynarodowego Instytutu McKenziego w Polsce,
- Hans Van Helvoirt, instruktor metody McKenziego, członek Rady Kadry Instruktorskiej w Międzynarodowym Instytucie McKenziego.
Będziesz więc uczyć się od najlepszych.
Jeśli chcesz stosować w pracy metodę, którą opracował McKenzie, nasz kurs to odpowiedni wybór. Cena szkolenia przekracza Twój budżet na rozwój zawodowy? Skorzystaj z możliwości uzyskania dofinansowania – służymy bezpłatną pomocą w procesie ubiegania się o środki. Sprawdź też inne szkolenia, które organizujemy, w tym kurs Terapia manualna w ostrych dolegliwościach bólowych kręgosłupa.