Trening medyczny po uszkodzeniu stawu kolanowego
Kurs dla fizjoterapeutów, lekarzy, trenerów personalnych oraz studentów ww kierunków.
Opis kursu
Kurs dla osób zainteresowanych medycznym treningiem po uszkodzeniu stawu kolanowego.
TERMINY
- Bydgoszcz 30.08 – 1.09.2023
- Katowice 5-7.09.2023
- Warszawa 30.11-2.12.2023
Szkolenie to jest wynikiem ścisłej, ponad 12-letniej współpracy na polu fizjoterapii i treningu motorycznego dr Bartosza Rutowicza – założyciela i właściciela Rehalab Academy oraz mgr Sebastiana Krawczyka – założyciela i właściciela Move for Health.
Pracując na co dzień w gabinecie autorzy kursu cały czas poszukują nowych możliwości w zakresie usprawniania pacjentów ortopedycznych. Ciągle zadają sobie pytanie: jak wejść na wyższy poziom jeśli chodzi o efekt pracy? Zauważyli, że bardzo duże rezerwy pacjenta ortopedycznego mogą być uwolnione poprzez mądry, precyzyjnie zaplanowany trening porehabilitacyjny.
Dr Bartosz Rutowicz: „Generalizując, poziom fizjoterapii jest na bardzo wysokim poziomie. Stosowane przez terapeutów metody i techniki są dopracowane niemal do perfekcji. W takim razie nasuwa się pytanie: gdzie szukać jeszcze większych możliwości dotyczących poprawy efektów leczenia pacjenta ortopedycznego? Według mnie, w zakresie treningu. Uważam, że my jako fizjoterapeuci nie posiadamy wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie. Konieczna jest potrzeba kształcenia się na tym polu, gdyż zaniedbania dotyczące tej sfery usprawniania spowalniają proces leczenia.”
Mgr Sebastian Krawczyk: „Cały czas trafia do mnie wielu pacjentów po operacjach kolan. Większość z nich, mimo oficjalnie zakończonego procesie leczenia, boryka się z bólem, brakiem pełnego zakresu ruchu i deficytem siły mięśniowej. Konsekwencją jest brak pełnej sprawności prowadząca nawet do rezygnacji swych pasji, często związanych z uprawnianiem ulubionych aktywności fizycznych. Moje zawodowe doświadczenie potwierdza fakt, że większość urazów w obrębie kolana wymaga wzmocnienia efektów zabiegów terapeutycznych dobrze skrojonym treningiem. Taka ścieżka leczenia zapewnia przede wszystkim szybki powrót do zdrowia, aktywności fizycznej czy sportu zawodowego dając jednocześni długofalowe rezultaty. Nasza autorska koncepcja pracy z pacjentem sprawia, że pacjenci po zakończeniu leczeniu są sprawni, silni, a przede wszystkim bardziej świadomi w zakresie roli i wpływu treningu na ich organizm”.
Dr Bartosz Rutowicz: „Właśnie dlatego stworzyliśmy to szkolenie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby każdy absolwent tego kursu posiadał niezbędną wiedzę na temat planowania i prowadzenia procesu treningowego pacjenta ortopedycznego w następujących dysfunkcjach: „kolano skoczka”, „kolano biegacza”, konfliktu w stawie rzepkowo-udowym oraz po zabiegach chirurgicznych w stawie kolanowym (usunięcie fragmentu łąkotki – meniscektomia, szycie łąkotki oraz rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – ACL).
Do chwili obecnej na przestrzeni ponad 13 lat, w kursach Rehalab Academy wzięło udział ponad 13000 fizjoterapeutów oraz lekarzy z całej Europy. Dlatego gwarantuję wysoką jakość merytoryczną tego kursu. Zapraszam w imieniu swoim i Sebastiana.”
Celem kursu jest nauka techniki wykonywania ćwiczeń, zdobycie umiejętności ich nauczania oraz kompleksowego planowania i prowadzenia procesu usprawniania u pacjentów z różnymi uszkodzeniami w obrębie stawu kolanowego.
Na szkoleniu dowiesz się:
- Jakie są wybrane ćwiczenia dobrane do konkretnej patologi stawu kolanowego (rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – ACL, usunięcie/szycie łąkotki, konflikt w stawie rzepkowo-udowym, „kolano biegacza”, „kolano skoczka”)?
- Prawidłowa postawa ciała czy pozycja wyjściowa do ćwiczeń. Dlaczego jest ważna i jak powinna wyglądać?
- Czy silny korpus lub tzw. stabilizacja centralna to podstawa czy uzupełnienie w treningu usprawniającym – nauka podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha.
- Czy trening na niestabilnym podłożu to podstawa czy składowa w treningu usprawniającym?
- Czy ból to alarm z napisem STOP czy jednak sygnał i informacja?
Każde z prezentowanych ćwiczeń jest możliwe do wykonania bez lub z minimalną ilością sprzętu.
Planowanie rehabilitacji i treningu w oparciu o aktualny stan pacjenta, jego możliwości i ograniczenia ruchowe.
Kurs przygotowuje do pracy z pacjentem ortopedycznym w przychodniach, szpitalach, gabinetach oraz w klubach sportowych.
Program
DZIEŃ I
- Wstęp i idea kursu.
- Nasz punkt widzenia.
- Trzy filary w treningu pacjenta – teoria.
- Postawa aktywna – praktyka.
- Oddech anatomiczny vs. oddech biomechaniczny – praktyka.
DZIEŃ II
- Trening mięśni tułowia (core) – praktyka.
- ACL/PCL/ŁĄKOTKI – teoria i praktyka.
- Konflikt w stawie rzepkowo-udowym i „kolano biegacza” – teoria i praktyka.
- Kolano skoczka – teoria i praktyka.
DZIEŃ III
- Fundamentalne wzorce ruchowe – teoria i praktyka.
- Mobilność/stretching – teoria i praktyka.
- Programowanie – teoria.
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat w języku polskim i angielskim
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.
Zobacz również inne kursy:
- BADANIE I FIZJOTERAPIA FUNKCJONALNA W USZKODZENIACH STAWU KOLANOWEGO
- KOMPLEKSOWA FIZJOTERAPIA SPORTOWCA W FAZIE OSTREJ
- KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA NARZĄDU RUCHU W FIZJOTERAPII