Zaburzenia połykania - podstawy diagnozy, terapii i wsparcie w życiu codziennym
Kurs dla fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy, pielęgniarek, logopedów, neurologopedów.
Opis kursu
Kurs dla osób zainteresowanych tematyką zaburzeń połykania oraz bezpiecznego i efektywnego połykania pokarmów przez pacjentów w każdym wieku.
Cena: 1 290 zł
TERMINY
- Poznań 5-6.10.2024
- Bydgoszcz 12-13.10.2024
- Wrocław 30.11-1.12.2024
- Gdańsk 7-8.12.2024
Podczas szkolenia otrzymacie kompendium najważniejszych informacji opisujących problem zaburzeń połykania u pacjentów w każdym wieku. Poznacie tzw. „czerwone flagi” ryzyka aspiracji płynów, śliny i pokarmów do dróg oddechowych. Będziemy pracować z ciałem, ćwiczyć i doświadczać różnych technik karmienia i pojenia, w różnych pozycjach i przy zastosowaniu różnych konsystencji. Będziemy wykonywać manewry ułatwiające połykanie i analizować ich przydatność w odniesieniu do zaburzeń połykania o różnej etiologii. Poznamy ciemną stronę kompensacji wykorzystywanych przez pacjentów podczas trudności z połykaniem. Nauczymy się wykorzystywać wiedzę o biomechanice połykania do konstruowania strategii postępowania z pacjentem. Zapoznacie się z możliwościami badań instrumentalnych wykorzystywanych w diagnostyce zaburzeń połykania oraz poznacie wybrane narzędzia do monitorowania stopnia nasilenia zaburzeń połykania w warunkach gabinetu, gdy nie ma dostępu do badań instrumentalnych. Doświadczycie elektrostymulacji połykania i poznacie jej możliwości.
Profesjonaliści zajmujący się terapią i leczeniem osób chorych neurologicznie, onkologicznie, z niewydolnością krążeniowo-oddechową, z zespołami genetycznymi lub zmagających się z poważnymi zmianami strukturalnymi w obrębie głowy, szyi i tułowia, często mają do czynienia z występującymi u pacjentów trudnościami w doustnym przyjmowaniu pokarmów i płynów. Niezależnie od etiologii problemu chorobowego (wrodzony, nabyty, incydentalny czy postępujący) zaburzenia połykania (dysfagia) mają wspólny mianownik: prowadzą do odwodnienia, niedożywienia, zachłystywania się, zapaleń płuc i znacznie obniżają komfort życia pacjenta oraz zaburzają proces zdrowienia i rehabilitacji odnośnie do choroby podstawowej.
Podjęcie odpowiednich działań w zakresie zminimalizowania aspiracji do dróg oddechowych, niedożywienia i stresu pacjenta związanego z jedzeniem i piciem przyczyni się do poprawy efektów ogólnej rehabilitacji, poprawi komfort życia pacjenta, jego stan emocjonalny, wydolność oraz zminimalizuje ryzyko krztuszenia, zachłystowego zapalenia płuc i związanych z tym hospitalizacji.
Po szkoleniu będziecie umieli:
- ocenić stopień nasilenia zaburzeń połykania a także trudności zgłaszanych przez pacjentów bądź ich opiekunów.
- zastosować działania profilaktyczne i wspierające bezpieczeństwo oraz funkcjonalność jedzenia i pojenia doustnego.
- przeanalizować uwarunkowania biomechaniczne połykania i uwzględnić je w codziennej pracy z pacjentem.
Połykanie jako funkcja motoryczna wpisuje się w model usprawniania kompleksowego. W wielu przypadkach zrozumienie istoty zaburzeń połykania i zastosowanie odpowiedniej pozycji do jedzenia, odpowiednio dobranej konsystencji pokarmu, określonych manewrów, akcesoriów i technik jedzenia może przyczynić się do diametralnej poprawy komfortu pacjenta i bezpieczeństwa jedzenia doustnego. Nie zawsze potrzebna jest specjalistyczna terapia neurologopedyczna, a często fizjoterapeuta czy osteopata nie ma po prostu możliwości skorzystania z pomocy neurologopedy specjalizującego się w dysfagii. Często bywają też sytuacje, gdy neurologopeda nie osiągnie sukcesów w terapeutycznych bez współpracy z fizjoterapeutą, osteopatą, lekarzem lub pielęgniarką. Do takiej pracy i współpracy potrzebna jest jednak wiedza dotycząca zaburzeń połykania.
Program
Pierwszy dzień
- Biomechanika i neurofizjologia połykania
- Objawy, przyczyny i klasyfikacja dysfagii
- Patofizjologia połykania w odniesieniu do specyfiki choroby podstawowej
- Instrumentalna ocena dysfagii
- Wpływ właściwości reologicznych pokarmu i płynu na sprawność połykania
- Żywienie enteralne, parenteralne i suplementacja – strategie rozwiązywania problemów pacjenta i rola dietetyka
Drugi dzień
- Technika karmienia łyżeczką, pojenia i gryzienia w aspekcie pożądanych sprawności i umiejętności
- Pozycjonowanie pacjenta i wpływ takich strategii na skuteczność i komfort połykania
- Manewry i ćwiczenia usprawniające połykanie
- Manualne wsparcie procesu połykania
- Elektrostymulacja połykania
- Biofeedback w terapii zaburzeń połykania
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat w języku polskim i angielskim
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.
Zobacz również inne kursy:
Zapisz się na kurs
Wybierz miasto i termin kursu
Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.
Chcesz zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie pracy z pacjentami z dysfagią? Zapisz się na kurs Zaburzenia przełykania – podstawy diagnozy, terapii i wsparcie w życiu codziennym. Dzięki udziałowi w szkoleniu będziesz w stanie ocenić zaburzenia połykania, zastosować działania profilaktyczne i wspierające przyjmowanie pokarmów i płynów oraz analizować uwarunkowania biomechaniczne połykania i uwzględniać je w swojej pracy.
Co obejmuje kurs Zaburzenia połykania?
W przypadku pacjentów z dysfagią ustno-gardłową oraz dysfagią przełykową leczenie polega przede wszystkim na minimalizowaniu aspiracji do dróg oddechowych. Podczas naszego szkolenia dowiesz się, jak pomagać osobom z zaburzeniami połykania za pomocą:
- odpowiednich technik karmienia łyżeczką, pojenia i gryzienia,
- pozycjonowania pacjenta,
- manewrów i ćwiczeń usprawniających połykanie,
- manualnego wsparcia procesu połykania,
- elektrostymulacji połykania,
- biofeedbacku w terapii zaburzeń połykania,
Po ukończeniu kursu będziesz w stanie skutecznie pracować z pacjentami z dysfagią czynnościową oraz dysfagią neurogenną i łagodzić objawy towarzyszące zaburzeniom połykania. Zyskasz umiejętności pozwalające ograniczyć ryzyko odwodnienia i niedożywienia, zachłystywania się, zachorowania na zapalenie płuc i ogólnego pogorszenia komfortu życia, z którym wiąże się dysfagia. Ćwiczenia i techniki pracy z pacjentem, które poznasz, przydadzą Ci się między innymi w terapii osób chorujących na schorzenia neurologicznie i onkologicznie, pacjentów z niewydolnością krążeniowo-oddechową oraz z zespołami genetycznymi. Częstym przypadkiem w praktyce fizjoterapeuty jest też dysfagia po udarze. Leczenie zaburzenia w dużym stopniu wspiera proces zdrowienia i rehabilitacji.
Zaburzenia połykania – szkolenie praktyczne
Pacjentom z dysfagią często zaleca się ćwiczenia logopedyczne i inne metody pracy, które mogą okazać się niewystarczające bez wsparcia technik fizjoterapeutycznych. Aby skutecznie pomagać pacjentom, należy jednak nabyć odpowiednie kompetencje. Na naszym kursie zdobędziesz umiejętności praktyczne, które pozwolą Ci planować i prowadzić efektywną terapię zaburzeń połykania. Zajęcia prowadzi Ewa Winnicka, neurologopeda i oligofrenopedagog, specjalizująca się w pracy z osobami doświadczającymi trudności w doustnym przyjmowaniu pokarmu.
Sprawdź też inne kursy dla fizjoterapeutów z naszej oferty i pamiętaj, że możesz starać się o dofinansowane każdego z nich.