Fizjoterapeuci bardzo często pracują z pacjentami ortopedycznymi w celu przywrócenia im sprawności po kontuzji czy operacji. Urazy ortopedyczne, np. w obrębie kręgosłupa, kończyny dolnej lub górnej, wymagają odpowiedniego podejścia oraz otwartości na różne koncepcje leczenia. W wielu przypadkach skuteczność fizjoterapii można zwiększyć poprzez integrację z innymi metodami pracy, takimi jak trening medyczny. Wymaga to jednak umiejętności w zakresie właściwego doboru oraz technik wykonywania ćwiczeń. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak funkcjonalny trening medyczny może wesprzeć terapię pacjentów ortopedycznych, zapraszamy do lektury.

Na czym polega integracja fizjoterapii z treningiem medycznym?

W terapii pacjentów ortopedycznych coraz częściej wykorzystuje się trening medyczny. Co to jest? Medyczny trening funkcjonalny jest formą aktywności fizycznej, która wspiera proces usprawniania po urazach, kontuzjach i operacjach. Pozwala m.in. na przywrócenie zakresu ruchu, ograniczenie bólu, wzmocnienie mięśni, naukę prawidłowego wzorca ruchu, poprawę koordynacji i równowagi. Z treningu medycznego często korzystają sportowcy, również w celach profilaktycznych – np. aby zapobiec nawracającym kontuzjom. Program treningu zawsze powinien być dopasowany do potrzeb i możliwości danej osoby. Może obejmować różnorodne ćwiczenia, ukierunkowane na pracę z wybranymi obszarami ciała lub wzmocnienie całej sylwetki.

Integracja fizjoterapii i treningu medycznego to wyjątkowo skuteczne podejście do leczenia urazów ortopedycznych. Polega na planowaniu i prowadzeniu fizjoterapii z wykorzystaniem odpowiednio dobranych ćwiczeń, które mają na celu zwiększenie efektywności leczenia. Aby fizjoterapeuta mógł korzystać z tej koncepcji, musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Dla sukcesu w przywracaniu pacjentów do pełni zdrowia i aktywności fizycznej kluczowa jest m.in. znajomość technik precyzyjnego wykonywania ćwiczeń.

Połączenie fizjoterapii z treningiem medycznym zapewnia szereg korzyści. Z jednej strony może przyspieszyć powrót do zdrowia, z drugiej – zmniejszyć ryzyko ponownych urazów związanych z aktywnością sportową. Medyczny trening terapeutyczny pozytywnie wpływa też na ogólną kondycję fizyczną, dlatego jest polecany zarówno osobom aktywnym, jak i prowadzącym siedzący tryb życia.

Urazy ortopedyczne – kiedy warto włączyć do terapii trening medyczny?

Trening medyczny obejmujący odpowiednio dobrane ćwiczenia jest pomocny w leczeniu różnorodnych urazów w obrębie kręgosłupa, kończyny górnej i dolnej. Znajduje zastosowanie m.in. w terapii:

  • zespołów bólowych odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa,
  • uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego,
  • zespołu ciasnoty podbarkowej,
  • łokcia tenisisty i golfisty,
  • kolana biegacza i skoczka,
  • złamań w obrębie kończyny dolnej,
  • zespołu cieśni nadgarstka,
  • kontuzji przeciążeniowych przedramienia.

Jest również zalecany pacjentom po operacjach, takich jak artroskopia kolana czy barku. W zależności od charakteru urazu fizjoterapeuta musi przygotować indywidualny plan treningu medycznego, uwzględniając przy tym kategorię i stopień dysfunkcji.

Włącz trening medyczny do codziennej pracy z pacjentami ortopedycznymi

Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom ortopedycznym, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

Organizujemy szkolenia z innowacyjnej koncepcji treningu, ukierunkowanej na leczenie urazów ortopedycznych. Dlaczego warto? Kursy prowadzą:

  • Bartosza Rutowicz – założyciel i właściciel Rehalab Academy,
  • Sebastian Krawczyk – założyciel i właściciel Move for Health,

którzy wspólnie opracowali autorski program pracy z pacjentami. Szkolenia zawierają ogromną dawkę praktyki i pozwalają zdobyć wiele cennych umiejętności.

Sprawdź też inne kursy dla fizjoterapeutów z naszej oferty i rozwijaj się pod okiem najlepszych instruktorów! Pamiętaj przy tym, że możesz starać się o dofinansowanie każdego szkolenia – udzielamy bezpłatnej pomocy w tym zakresie.

Ostatnie aktualności