Dziedziną, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu problemów w obrębie mięśni i stawów stopy, jest podologia ortopedyczna – wykorzystywana w leczeniu wad wrodzonych, stanów pourazowych czy schorzeń metabolicznych. To skuteczna forma terapii opierająca się między innymi na technikach fizjoterapeutycznych, które można z powodzeniem stosować w gabinecie podologicznym. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, zapraszamy do dalszej lektury.
Czym jest podologia ortopedyczna?
Podologia ortopedyczna to specjalistyczna dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem schorzeniom stóp. Skupia się głównie na problemach związanych z nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu mięśni oraz stawów stopy, stawu skokowo-goleniowego, ale też całej kończyny dolnej. Celem wizyt w gabinecie podologicznym najczęściej jest zmniejszenie bólu i dyskomfortu, co przekłada się na lepszą jakość życia pacjentów.
W zależności od przypadku podolodzy sięgają po różne metody leczenia, w tym odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie indywidualnej, skutecznej terapii, skoncentrowanej na danym schorzeniu. Aby było to możliwe, osoby zajmujące się podologią często decydują się na szkolenia zwiększające kompetencje w zakresie technik manualnych stosowanych przy dysfunkcjach stopy. Praca z pacjentem przy wykorzystaniu fizjoterapii wymaga między innymi:
- znajomości anatomii i biomechaniki kończyny dolnej,
- umiejętności przeprowadzenia badania funkcjonalnego, oceny na podoskopie i podografie,
- wiedzy na temat wzajemnych interakcji w układzie ruchu,
- zdolności do przeprowadzenia diagnostyki różnicowej,
- znajomości technik zabiegowych w obrębie kończyny dolnej, a także metod doboru wkładek w postępowaniu fizjoterapeutycznym.
Fizjoterapia w podologii – kiedy jest skuteczna?
Techniki fizjoterapeutyczne są wykorzystywane przez podologów podczas leczenia wielu schorzeń o różnym podłożu. Należą do nich:
- schorzenia ortopedyczne (w tym wady wrodzone stopy, stany pourazowe i pooperacyjne, halux, koślawość palucha, ostroga piętowa, zapalenie/przeciążenie mięśnia Achillesa),
- zmiany zwyrodnieniowe i zapalenia stawów stopy,
- schorzenia metaboliczne (na przykład stopa cukrzycowa, dna moczanowa),
- schorzenia układu krążenia (zakrzepica, miażdżyca, obrzęki limfatyczne, niewydolność żylna).
Z tego względu specjaliści zajmujący się podologią muszą posiadać szeroką wiedzę – kursy w tym obszarze obejmują zagadnienia z ortopedii, reumatologii, neurologii i wielu innych dziedzin.
Badanie i diagnozowanie schorzeń w obrębie stopy
Bardzo ważnym etapem leczenia pacjentów podologicznych przy zastosowaniu fizjoterapii jest prawidłowe badanie. Składa się ono z kilku elementów:
- dokładnego wywiadu,
- oceny wizualnej,
- badania statyki miednicy i zakresu ruchomości stawów kończyny dolnej,
- badania stopy w staniu i leżeniu,
- badaniu statyki i dynamiki stopy: oceny na podoskopie, podografie, oceny podczas stania i chodu.
Następnie można przejść do oceny wzajemnych interakcji w układzie ruchu oraz wyciągnąć wnioski pozwalające na zaplanowanie i wdrożenie terapii. W niektórych przypadkach podolog decyduje o odesłaniu pacjenta do innego specjalisty.
Fizjoterapia w gabinecie podologicznym – metody terapii
Aby stosować fizjoterapię w gabinecie podologicznym, konieczne jest poszerzenie warsztatu pracy o odpowiednie techniki terapii manualnej, autoterapii oraz ćwiczeń indywidualnych skutecznych w leczeniu dysfunkcji stopy. Najczęściej stosowane techniki pracy obejmują:
- rozluźnianie rozcięgna podeszwowego,
- mobilizacje stawu śródstopno-paliczkowego palucha,
- mobilizacje stawów śródstopia i palców,
- odtwarzanie łuku poprzecznego stopy,
- poizometryczną relaksację mięśniową,
- ćwiczenia dla pacjentów, takie jak stretching KKD czy pozycje przeciwobrzękowe.
W wielu przypadkach podolodzy dobierają także pacjentom wkładki w celu ograniczenia bólu, poprawy komfortu oraz przyspieszenia procesu leczenia.
Sprawdź nasze szkolenia dla podologów
Interesuje Cię podologia? Kursy, które organizujemy w Odnovie, to doskonała szansa, by zwiększyć swoje kompetencje w tym zakresie. Zapisz się na szkolenie Fizjoterapia w gabinecie podologicznym – praca z pacjentem dorosłym i poszerz swój warsztat o techniki związane z dysfunkcjami w obrębie mięśni i stawów stopy. Kurs prowadzi mgr Magdalena Tobolska, fizjoterapeutka i terapeutka manualna holistyczna z bogatym doświadczeniem praktycznym. Nasze szkolenia dla podologów odbywają się w kilku miastach w Polsce – sprawdź najbliższe terminy i lokalizacje, a następnie wypełnij formularz na stronie.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Odnovy – organizujemy szkolenia, których tematem jest podologia, i kursy dla fizjoterapeutów z wielu innych dziedzin. Niezależnie od tego, na które szkolenie się zdecydujesz, możesz starać się o dofinansowanie z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) i Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Udzielamy bezpłatnego wsparcia w dopełnieniu formalności związanych ze świadczeniami.