W pracy z pacjentami stosuje się różnorodne metody osteopatyczne, które zakładają holistyczne podejście do zdrowia. Jedną z nich jest terapia wisceralna, która skupia się na pracy z narządami wewnętrznymi. Jej celem jest przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta poprzez zastosowanie specjalnych technik na żołądek, trzustkę, wątrobę i inne narządy. Komu może pomóc terapia wisceralna? Co to za metoda? I jakie są efekty stosowania technik wisceralnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Terapia wisceralna – co to jest?

Osteopatia zakłada, że organizm człowieka należy traktować jako całość, a struktura ciała i jego funkcje są ze sobą ściśle powiązane. Na tym samym założeniu opiera się terapia wisceralna. Co to jest? Terapia wisceralna, nazywana również terapią trzewną, opiera się na manualnych technikach pracy, skoncentrowanych na narządach wewnętrznych w obrębie jamy brzusznej:

  • pęcherzyku żółciowym,
  • wątrobie,
  • trzustce,
  • jelicie cienkim,
  • okrężnicy,
  • narządach płciowych,
  • żołądku,
  • śledzionie.

Techniki te mają na celu przywrócenie prawidłowego położenia, ruchomości i funkcjonowania narządów. Zgodnie z założeniami terapii wisceralnej nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej mogą bowiem prowadzić do wielu dolegliwości.

Podstawą metody jest diagnostyka oparta na rozumieniu wzajemnych powiązań między narządami wewnętrznymi, a także znaczeniu mikrobioty i zaburzeń metabolizmu dla zdrowia pacjenta. Fizjoterapeuta wisceralny przeprowadza badanie diagnostyczne w kilku etapach: zaczyna od wywiadu, a następnie przechodzi do diagnozy z twarzy, języka, ręki oraz postawy ciała. Na tej podstawie może przygotować plan terapii uwzględniający wybrane techniki manualne.

Metoda wisceralna – dla kogo jest odpowiednia?

Terapia wisceralna jest stosowana w przypadku osób cierpiących na różne dolegliwości, które mogą być związane z zaburzeniami funkcji narządów wewnętrznych. Stosuje się ją między innymi w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, kręgosłupa czy bioder. Może być pomocna w leczeniu problemów jelitowych, zgagi, refluksu czy nietrzymania moczu. Osteopatia wisceralna często sprawdza się również u pacjentów zmagających się z zaburzeniami snu i nadmiernym zmęczeniem. Jej zastosowanie jest jednak dużo szersze.

Co istotne, metoda wisceralna jest wykorzystywana zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i w pediatrii oraz neonatologii. Techniki manualne mogą być bardzo skuteczne w leczeniu dolegliwości u dzieci i niemowląt.

Korzyści płynące z terapii wisceralnej

Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona terapia wisceralna może doprowadzić do znacznej poprawy funkcji narządów wewnętrznych. Dzięki osteopatycznym technikom manualnym dochodzi m.in. do redukcji napięć w obrębie jamy brzusznej, rozluźnienia i uelastycznienia tkanek oraz poprawy krążenia krwi i limfy. Pacjenci mogą liczyć na poprawę zdrowia oraz ogólnego samopoczucia, a wielu przypadkach również na ustąpienie dotychczasowych dolegliwości. Przebieg oraz efekty terapii różnią się jednak w zależności od przypadku klinicznego.

Jak opanować techniki wisceralne?

Jeśli chcesz pomagać pacjentom w myśl terapii holistycznej oraz opanować techniki wisceralne, najlepszym wyborem jest uczestnictwo w specjalistycznym szkoleniu. Odnova prowadzi kursy dla fizjoterapeutów o różnorodnej tematyce, a nasza oferta obejmuje m.in.:

  • kurs Terapia wisceralna dla fizjoterapeutów, którego celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu dysfunkcji trzewnych oraz nauka wykonywania technik terapii wisceralnej. Zajęcia prowadzi mgr Dominika Kębłowska, która specjalizuje się w terapii wisceralnej;
  • kurs Funkcjonalna terapia wisceralna w pediatrii i neonatologii, który skupia się na pracy z małymi pacjentami. Zajęcia prowadzi mgr Aneta Szczepańska-Rybak D.O., która posiada bogate doświadczenie w osteopatii pediatrycznej.

Serdecznie zapraszamy do zapisów! Jednocześnie przypominamy, że osoby zainteresowane szkoleniami mogą starać się o uzyskanie dofinansowania wybranego kursu. Udzielamy bezpłatnego wsparcia w kwestiach formalnych.

Ostatnie aktualności