Jak pomóc przyszłym mamom zmagającym się z obrzękami, żylakami i dolegliwościami bólowymi? Jedną z zalecanych metod jest kinesiotaping w ciąży – to nieinwazyjna, bezpieczna technika stanowiąca doskonałe uzupełnienie całościowej fizjoterapii. Plastrowanie skutecznie zmniejszają napięcie mięśniowe, redukuje obrzęki i łagodzi ból. To jednak tylko część efektów, które zapewnia. Jeśli interesuje Cię kinesiotaping w ciąży, a także po porodzie, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która polega na aplikowaniu specjalnych, elastycznych plastrów na skórę w celu wspomagania leczenia kontuzji, stanów zapalnych i łagodzenia bólu. Taśmy są wykonane z materiałów, które przypominają strukturą skórę, co pozwala na swobodne dopasowanie się do ciała i zapewnia komfort noszenia.

Kinesiotaping działa na zasadzie stymulowania układu nerwowego oraz poprawy krążenia krwi i limfy w miejscu aplikacji. Poprzez delikatne uniesienie skóry taśmy pomagają w redukcji obrzęków, poprawiają elastyczność tkanek i zwiększają zakres ruchu. Dzięki temu mogą być stosowane w leczeniu urazów mięśniowych, stawowych czy problemów z postawą.

Plastrowanie jest bardzo popularne w fizjoterapii sportowej, ale ma dużo szersze zastosowanie. Metodę wykorzystuje się między innymi w celu łagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych, a także w leczeniu blizn czy krwiaków. Kinesiotaping jest bezpieczny, nieinwazyjny i może być stosowany przez długi czas bez ryzyka powikłań.

Jakie efekty zapewnia kinesiotaping w ciąży?

Kinesiotaping w ciąży może okazać się dużym wsparciem dla przyszłych mam. Pozwala na:

  • usprawnienia pracy mięśni brzucha,
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego ze strony mięśnia prostego,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • redukcję bólu kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych,
  • wsparcie utrzymania prawidłowej postawy,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia niepożądanych urazów, rozejścia mięśni prostych brzucha, a także gwałtownego i bolesnego rozejścia się spojenia łonowego.

Dodatkowo kinesiotaping brzucha w ciąży sprzyja profilaktyce rozstępów.

Warto podkreślić, że plastrowanie przynosi bardzo dobre efekty również po porodzie. Wspiera osłabione dno miednicy, ułatwia korekcję odcinka L i TH kręgosłupa i wspomaga proces regeneracji skóry. Kinesiotaping po porodzie stanowi też wsparcie w przypadku nawałów pokarmowych, które mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Kinesiotaping w ciąży i po porodzie – zdobądź niezbędne umiejętności na szkoleniu

Chcesz pracować z kobietami w ciąży i okresie okołoporodowym? Pomagać im w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami? Aby opanować plastrowanie, niezbędna jest zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Nasz kurs Kinesiotaping w ciąży i okresie okołoporodowym w kompleksowy sposób przygotuje Cię do pracy z pacjentkami. Zajęcia prowadzi mgr Dawid Marciniak – fizjoterapeuta specjalizujący się w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym oraz z osobami dotkniętymi obrzękami. Program kursu jest rozbudowany, a samo szkolenie skupia się przede wszystkim na praktyce: technikach, ćwiczeniach i przyborach stosowanych w terapii różnych dysfunkcji.

Zapraszamy do zapisów i przypominamy, że nasze kursy dla fizjoterapeutów są objęte możliwością ubiegania się o dofinansowanie. Chcesz skorzystać z pomocy w staraniu się o środki? Masz dodatkowe pytania o kursy stacjonarne dla fizjoterapeutów? Skontaktuj się z nami – zespół Odnovy służy wsparciem.

Ostatnie aktualności