Terapia manualna zapewnia bardzo dobre efekty w regulacji pracy tarczycy. Aby była skuteczna, musi być jednak odpowiednio zaplanowana. Jakie ćwiczenia przy tarczycy stosować i o czym pamiętać, wykorzystując techniki manualne? Na czym polega diagnostyka chorób gruczołu? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie regulacji funkcjonowania tarczycy za pomocą terapii manualnej, zapraszamy do lektury.

Terapia manualna w leczeniu tarczycy

Terapia manualna jest wykorzystywana jako wsparcie w procesie leczenia różnych chorób i dysfunkcji tarczycy. Można ją stosować u pacjentów:

  • z niedoczynnością tarczycy,
  • z nadczynnością tarczycy,
  • z chorobą Hashimoto,
  • po operacji guzków tarczycy lub jej usunięciu.

Specjalistyczne techniki manualne pozwalają między innymi wpłynąć na dokrwienie tarczycy w celu regulacji jej pracy przy nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów. Terapia skutecznie usprawnia funkcjonowanie gruczołu, wspiera leczenie stanów zapalnych i umożliwia powrót do prawidłowej równowagi.

Jakie techniki i ćwiczenia przy tarczycy stosować?

 

Terapia manualna w leczeniu tarczycy obejmuje szereg technik, takich jak:

  • techniki powięziowe w obrębie szyi uwalniające tarczycę,
  • manipulacje zwiększające ruchomość aparatu gnykowego,
  • techniki drenujące i poprawiające ukrwienie tarczycy.

Co istotne, fizjoterapeuci powinni podchodzić do pacjentów holistycznie, uwzględniając w procesie leczenia terapię manualną, a także ćwiczenia czy żywienie. Na funkcjonowanie gruczołu pozytywnie wpływa umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i ograniczenie stresu.

Należy przy tym pamiętać, że podstawą terapii każdorazowo powinna być dokładna diagnostyka. Fizjoterapeuta musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, odczytać i prawidłowo zinterpretować wszystkie składowe badań hormonalnych, a następnie połączyć je z konkretną jednostką chorobową. Dopiero wtedy możliwe jest zaplanowanie efektywnej terapii, zastosowanie wybranych technik oraz opracowanie zaleceń dla pacjenta.

Niezbędna w pracy fizjoterapeuty jest dogłębna znajomość anatomii oraz fizjologii tarczycy i okolicznych struktur, a także zrozumienie wpływu innych narządów oraz układu nerwowego na pracę gruczołu. Trzeba również mieć na uwadze zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do zastosowania wybranych technik manualnych.

Terapia manualna w regulacji funkcjonowania tarczycy – zapisz się na szkolenie

Chcesz wiedzieć, jak wyregulować pracę tarczycy za pomocą terapii manualnej? Poznać skuteczne techniki stosowane u pacjentów z niedoczynnością, nadczynnością i innymi schorzeniami gruczołu? Zapraszamy na nasz kurs: Terapia manualna w regulacji funkcjonowania tarczycy. Podczas zajęć przygotujesz się do samodzielnej pracy z pacjentem przy wykorzystaniu odpowiednich technik manualnych. Nauczysz się między innymi diagnostyki różnicowej tarczycy, odczytywania i interpretacji badań hormonalnych, opracowywania planu terapii oraz zaleceń. Szkolenie prowadzi mgr Dominika Kębłowska D.O., dyplomowana osteopatka specjalizująca się w terapii manualnej, która zdobywała wiedzę na całym świecie, między innymi w Pekinie oraz Londynie.

Zachęcamy do zapisów i przypominamy, że możesz starać się o dofinansowanie szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz Bazy Usług Rozwojowych. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!

Ostatnie aktualności