W celu zlikwidowania dolegliwości bólowych i ograniczenia nawrotów stanów zapalnych zatok coraz częściej stosowana jest terapia manualna. Aby poprawić stan zdrowia pacjentów, fizjoterapeuci wykorzystują w leczeniu specjalistyczne techniki drenujące i uwalniające. Na czym dokładnie polega terapia manualna w przewlekłych chorobach zatok? Jakie efekty zapewnia? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Terapia manualna – co to jest?
Do najczęściej stosowanych metod fizjoterapii, wykorzystywanych w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń, należy terapia manualna. Co to jest? Terapia manualna opiera się na precyzyjnych technikach wykonywanych przez fizjoterapeutę ręcznie, za pomocą dłoni. Ich celem jest przywrócenie równowagi w układzie mięśniowo-szkieletowym, a także poprawa funkcjonowania tkanek miękkich i stawów. Wykorzystuje się ją zarówno do leczenia dolegliwości bólowych, jak i usprawniania obszarów ciała dotkniętych napięciami lub ograniczeniami ruchu. Fizjoterapeuta, pracując bezpośrednio na tkankach pacjenta, stosuje różne techniki, takie jak mobilizacje, manipulacje czy rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
W terapii manualnej kluczową rolę odgrywa precyzyjna diagnostyka, pozwalająca na ocenę napięć mięśniowych, ograniczeń ruchomości stawów oraz zaburzeń funkcjonalnych. Terapeuta poprzez odpowiednie techniki stara się przywrócić naturalny ruch tkanek oraz stawów, co wpływa na poprawę ukrwienia, drenażu limfatycznego i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Terapia manualna ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Jest wykorzystywana w leczeniu bólów kręgosłupa, stawów, napięć mięśniowych i kontuzji sportowych, ograniczeń ruchomości, zaburzeń biomechanicznych czy wad postawy. W kontekście przewlekłych chorób zatok, terapia manualna jest stosowana w celu zmniejszenia aktywnych procesów bólowych i ograniczenia nawrotów stanów zapalnych.
Terapia manualna w leczeniu przewlekłych chorób zatok
W leczeniu przewlekłych chorób zatok stosuje się różne techniki manualne, w tym:
- techniki drenujące,
- techniki rozluźniające,
- techniki oczyszczające,
- techniki wewnętrzne (przeznosowe, wewnątrz jamy ustnej).
Oprócz tego w procesie terapii często wykorzystywane są narzędzia pomocnicze, takie jak świecie czy konchy. Dzięki wymienionym technikom możliwe jest skuteczne oczyszczenie zatok z wydzieliny, zwiększenie przepływu powietrza w niedrożnej jamie nosowej (z powodu obrzmiałej tkanki zapalnej lub krzywej przegrody) i złagodzenie dolegliwości bólowych.
W terapii manualnej przewlekłych chorób zatok kluczowa jest umiejętność postawienia precyzyjnej diagnozy i doboru technik do stanu pacjenta. Fizjoterapeuci bardzo często nie ograniczają leczenia do pracy w gabinecie, ale przekazują też zalecenia w zakresie samodzielnej pracy w domu (na przykład za pomocą narzędzi pomocniczych).
Zapisz się na kurs terapii manualnej w przewlekłych chorobach zatok
Jeśli interesuje Cię terapia manualna w fizjoterapii i chcesz poszerzyć swoje umiejętności o leczenie przewlekłych chorób zatok, zapraszamy na nasze szkolenie. Terapia manualna w przewlekłych chorobach zatok to kurs o charakterze praktycznym, który prowadzi mgr Dominika Kębłowska D.O., dyplomowany osteopata, mgr wychowania fizycznego i zdrowotnego oraz mgr fizjoterapii. Na zajęciach dowiesz się, jak skutecznie przeprowadzić wywiad z pacjentem, postawić właściwą diagnozę i wdrożyć terapię obejmującą zastosowanie odpowiednich technik manualnych.
Sprawdź też inne kursy stacjonarne dla fizjoterapeutów, które organizujemy. Pamiętaj przy tym, że wybierając naszą ofertę, możesz starać się o dofinansowanie szkoleń. W razie pytań o kursy dla fizjoterapeutów zapraszamy do kontaktu!