Skip to content
Kurs stacjonarny

Zaburzenia połykania - podstawy diagnozy, terapii i wsparcie w życiu codziennym

Kurs dla fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy, pielęgniarek, logopedów, neurologopedów.

Wybierz termin
Zapisz się na kurs

Opis kursu

Kurs dla osób zainteresowanych tematyką zaburzeń połykania oraz bezpiecznego i efektywnego połykania pokarmów przez pacjentów w każdym wieku.

Cena promocyjna 1 140 zł (promocja do 9.04.2024)
Cena regularna: 1 290 zł
Czas trwania: 18 godz. dydaktycznych / 2 dni

TERMINY

  • Bydgoszcz 11-12.05.2024
  • Rzeszów 15-16.06.2024
  • Kraków 13-14.07.2024
  • Warszawa 7-8.09.2024
  • Katowice 14-15.09.2024
  • Poznań 5-6.10.2024
  • Bydgoszcz 12-13.10.2024
  • Wrocław 30.11-1.12.2024
  • Gdańsk 7-8.12.2024

Podczas szkolenia otrzymacie kompendium najważniejszych informacji opisujących problem zaburzeń połykania u pacjentów w każdym wieku. Poznacie tzw. „czerwone flagi” ryzyka aspiracji płynów, śliny i pokarmów do dróg oddechowych. Będziemy pracować z ciałem, ćwiczyć i doświadczać różnych technik karmienia i pojenia, w różnych pozycjach i przy zastosowaniu różnych konsystencji. Będziemy wykonywać manewry ułatwiające połykanie i analizować ich przydatność w odniesieniu do zaburzeń połykania o różnej etiologii. Poznamy ciemną stronę kompensacji wykorzystywanych przez pacjentów podczas trudności z połykaniem. Nauczymy się wykorzystywać wiedzę o biomechanice połykania do konstruowania strategii postępowania z pacjentem. Zapoznacie się z możliwościami badań instrumentalnych wykorzystywanych w diagnostyce zaburzeń połykania oraz poznacie wybrane narzędzia do monitorowania stopnia nasilenia zaburzeń połykania w warunkach gabinetu, gdy nie ma dostępu do badań instrumentalnych. Doświadczycie elektrostymulacji połykania i poznacie jej możliwości.

Profesjonaliści zajmujący się terapią i leczeniem osób chorych neurologicznie, onkologicznie, z niewydolnością krążeniowo-oddechową, z zespołami genetycznymi lub zmagających się z poważnymi zmianami strukturalnymi w obrębie głowy, szyi i tułowia, często mają do czynienia z występującymi u pacjentów trudnościami w doustnym przyjmowaniu pokarmów i płynów. Niezależnie od etiologii problemu chorobowego (wrodzony, nabyty, incydentalny czy postępujący) zaburzenia połykania (dysfagia) mają wspólny mianownik: prowadzą do odwodnienia, niedożywienia, zachłystywania się, zapaleń płuc i znacznie obniżają komfort życia pacjenta oraz zaburzają proces zdrowienia i rehabilitacji odnośnie do choroby podstawowej.

Podjęcie odpowiednich działań w zakresie zminimalizowania aspiracji do dróg oddechowych, niedożywienia i stresu pacjenta związanego z jedzeniem i piciem przyczyni się do poprawy efektów ogólnej rehabilitacji, poprawi komfort życia pacjenta, jego stan emocjonalny, wydolność oraz zminimalizuje ryzyko krztuszenia, zachłystowego zapalenia płuc i związanych z tym hospitalizacji.

Po szkoleniu będziecie umieli:

  • ocenić stopień nasilenia zaburzeń połykania a także trudności zgłaszanych przez pacjentów bądź ich opiekunów.
  • zastosować działania profilaktyczne i wspierające bezpieczeństwo oraz funkcjonalność jedzenia i pojenia doustnego.
  • przeanalizować uwarunkowania biomechaniczne połykania i uwzględnić je w codziennej pracy z pacjentem.

Połykanie jako funkcja motoryczna wpisuje się w model usprawniania kompleksowego. W wielu przypadkach zrozumienie istoty zaburzeń połykania i zastosowanie odpowiedniej pozycji do jedzenia, odpowiednio dobranej konsystencji pokarmu, określonych manewrów, akcesoriów i technik jedzenia może przyczynić się do diametralnej poprawy komfortu pacjenta i bezpieczeństwa jedzenia doustnego. Nie zawsze potrzebna jest specjalistyczna terapia neurologopedyczna, a często fizjoterapeuta czy osteopata nie ma po prostu możliwości skorzystania z pomocy neurologopedy specjalizującego się w dysfagii. Często bywają też sytuacje, gdy neurologopeda nie osiągnie sukcesów w terapeutycznych bez współpracy z fizjoterapeutą, osteopatą, lekarzem lub pielęgniarką. Do takiej pracy i współpracy potrzebna jest jednak wiedza dotycząca zaburzeń połykania.

CZYTAJ WIĘCEJ

Program

Pierwszy dzień

  1. Biomechanika i neurofizjologia połykania
  2. Objawy, przyczyny i klasyfikacja dysfagii
  3. Patofizjologia połykania w odniesieniu do specyfiki choroby podstawowej
  4. Instrumentalna ocena dysfagii
  5. Wpływ właściwości reologicznych pokarmu i płynu na sprawność połykania
  6. Żywienie enteralne, parenteralne i suplementacja – strategie rozwiązywania problemów pacjenta i rola dietetyka

Drugi dzień

  1. Technika karmienia łyżeczką, pojenia i gryzienia w aspekcie pożądanych sprawności i umiejętności
  2. Pozycjonowanie pacjenta i wpływ takich strategii na skuteczność i komfort połykania
  3. Manewry i ćwiczenia usprawniające połykanie
  4. Manualne wsparcie procesu połykania
  5. Elektrostymulacja połykania
  6. Biofeedback w terapii zaburzeń połykania
18 godz. (2 dni)
cena: 1290 zł

KURSANT OTRZYMUJE:

  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat w języku polskim i angielskim

MIEJSCE i GODZINY

Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.

Zobacz również inne kursy:

Zapisz się na kurs

Wybierz miasto i termin kursu

    Zapisz się na kurs





















    Dane do faktury (PRACODAWCY):









    Podanie danych w zakresie wykształcenia oraz danych wykraczających poza zakres wymagany przepisami prawa tj. określonych w formularzu zgłoszeniowym jest dobrowolne, przy czym podanie ich i nie wyrażenie zgody na przetwarzanie uniemożliwi udział w procesie rekrutacji.

    Przyjąłem/Przyjęłam do wiadomości, że w każdej chwili przysługuje mi prawodo wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych. Cofnięcie zgody niebędzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.

    Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.

    ×
    Dofinansowanie kursów
    Strefa kursanta