Jedną z metod pracy wykorzystywanych przez fizjoterapeutów jest pinopresura – terapia odruchowa, która opiera się na dalekowschodniej wiedzy, technikach medycyny manualnej i mechanizmach samoleczenia organizmu. Metodę stosuje się m.in. w leczeniu dolegliwości bólowych, schorzeń o podłożu ortopedycznym i neurologicznym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pinopresurze, zapraszamy do lektury artykułu.

Czym jest pinopresura?

Choć pinopresura jest techniką opracowaną w Polsce, bazuje na metodach terapeutycznych znanych na całym świecie: akupresurze, akupunkturze, refleksoterapii i terapii manualnej. Podczas zabiegów wykorzystuje się zdolności samonaprawcze organizmu, a sama metoda jest nieinwazyjna.

Pinopresura zakłada stosowanie różnych technik terapeutucznych, a najbardziej charakterystyczną jest pinowanie. Metoda polega na uciskaniu i stymulowania określonych obszarów ciała pacjenta z zachowaniem ciągłości skóry. W tym celu stosuje się specjalne narzędzia do pinopresury: piny i katy – miedziane gwoździe oraz tępo zakończone noże. Dzięki wytworzonym za ich pomocą bodźcom dochodzi do pobudzenia wybranych ośrodków w mózgu, a w efekcie do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych w ciele napięć.

Podczas pinowania specjaliści sięgają po różne techniki, m.in. technikę KAT, czyli kierunkową adaptację tkankową, oraz TASK – tarcie skierowane. Stosowanie tych metod wymaga odpowiedniej wiedzy teoretycznej, w tym zrozumienia zjawisk terapeutycznych zachodzących w trakcie zabiegu, a także umiejętności praktycznych.

W jakich przypadkach warto zastosować pinopresurę?

Pinopresura jest metodą terapeutyczną o szerokim zastosowaniu i w wielu przypadkach przynosi bardzo dobre efekty. Lekarze, fizjoterapeuci i masażyści wykorzystują ją m.in. w leczeniu:

  • ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych,
  • schorzeń ortopedycznych,
  • stanów pourazowych,
  • ograniczeń ruchomości stawów,
  • niektórych chorób neurologicznych,
  • problemów na tle psychosomatycznym.

Pinopresurę stosuje się także w terapii blizn – dzięki pinowaniu możliwe jest zmniejszenie ich widoczności.

Zapisz się na kurs w Odnovie i poznaj pinopresurę od strony praktycznej

Chcesz dowiedzieć się, jakie są wskazania do zastosowania pinopresury? Poznać techniki pracy z pacjentami w praktyce? Ucz się od najlepszych! Wszystkie stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów z naszej oferty są prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych praktyków. Dzięki temu możesz liczyć na wysoki poziom merytoryczny – zdobędziesz aktualną wiedzę i umiejętności, które przydadzą Ci się w codziennej pracy z pacjentami.

Podczas trzydniowego kursu z pinopresury organizowanego przez Odnovę poznasz wybrane techniki terapeutyczne i nauczysz się trafnie diagnozować jednostki chorobowe. Dodatkowo będziesz mieć szansę zapoznać się z akupunkturą ucha oraz starosłowiańskim masażem brzucha. Udział w kursie pozwoli Ci zwiększyć kompetencje zawodowe i jeszcze lepiej pomagać pacjentom – to dobra inwestycja we własny rozwój.

Oferujemy wsparcie w uzyskaniu dofinansowania kursów dla fizjoterapeutów z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) i Bazy Usług Rozwojowych (BUR). W razie pytań o szkolenie z pinopresury lub inne kursy dla fizjoterapeutów zapraszamy do kontaktu.

Ostatnie aktualności