Uszkodzenie stawu kolanowego w wielu przypadkach powoduje u pacjentów ból, ograniczenie ruchomości i zanik siły mięśniowej pomimo zakończonego leczenia. Aby przywrócić im pełną sprawność po różnego rodzaju kontuzjach, fizjoterapeuci poszukują nowych rozwiązań umożliwiających osiągnięcie lepszych efektów terapii. Jednym z nich jest trening medyczny – prawidłowo zaplanowany i przeprowadzony wzmacnia rezultaty wcześniejszych zabiegów i pozwala na pełny powrót do sprawności. Z tego względu ważne jest, by fizjoterapeuci pracujący z pacjentami ortopedycznymi zwiększali swoją wiedzę w tym zakresie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak trening medyczny wpływa na uszkodzenie kolana.
Czym jest trening medyczny?
Trening medyczny jest połączeniem treningu sportowego z fizjoterapią. Wdraża się go w końcowej fazie rehabilitacji lub w okresie porehabilitacyjnym – w zależności od charakteru kontuzji. Celem treningu medycznego jest odzyskanie przez pacjenta pełnej sprawności po przebytym urazie: przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych, pełnej mobilności oraz siły mięśniowej. Dodatkowo ma on charakter profilaktyczny. To szczególnie ważne w przypadku nawracających dysfunkcji w obrębie aparatu ruchu.
Trening medyczny po uszkodzeniu stawu kolanowego cechuje się wysoką efektywnością oraz bezpieczeństwem. Z tego względu coraz częściej stosuje się go nie tylko w przypadku sportowców, ale też osób mniej aktywnych fizycznie, które chcą odzyskać swobodę w zakresie codziennych czynności. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty treningu, niezbędny jest odpowiedni dobór ćwiczeń do patologii stawu kolanowego oraz znajomość prawidłowej techniki ich wykonywania.
W jakich uszkodzeniach kolana stosuje się trening medyczny?
Trening medyczny ma szerokie zastosowanie. W przypadku uszkodzeń stawu kolanowego wdraża się go w celu leczenia skutków następujących urazów i dysfunkcji:
- uszkodzenie więzadeł kolana,
- uszkodzenie MM stawu kolanowego,
- „kolano skoczka”,
- „kolano biegacza”,
- konflikt w stawie rzepkowo-udowym.
Wewnętrzne uszkodzenie stawu kolanowego często prowadzi do obniżenia sprawności organizmu, nawet jeśli pacjent poddał się leczeniu operacyjnemu i zakończył rehabilitację. Może się to wiązać z rezygnacją ze swoich pasji sportowych, a nawet kariery zawodowej. To właśnie z tego powodu fizjoterapeuci i trenerzy poszukują metod pracy, które zwiększają szansę na pełny powrót do sprawności. Jedną z nich jest właśnie trening medyczny, który umożliwia szybki powrót do zdrowia i aktywności fizycznej, a jednocześnie gwarantuje długofalowe rezultaty.
Dlaczego warto zdobywać umiejętności w zakresie treningu medycznego?
Uszkodzenie stawu kolanowego to powszechny problem, dlatego fizjoterapeuci powinni wiedzieć, jak przywrócić sprawność pacjentowi poprzez wzmocnienie efektów zabiegów terapeutycznych. Dzięki temu osoby, które zmagają się ze skutkami urazów, mogą liczyć na pełny powrót do zdrowia. Rozwijając swoją wiedzę w tym zakresie specjaliści dowiadują się m.in.:
- jak leczyć uszkodzenie stawu kolanowego z wykorzystaniem treningu medycznego,
- jakie ćwiczenia stosować w konkretnych patologiach stawu kolanowego,
- jak długo regeneruje się kolano,
- w jakiej pozycji kolano odpoczywa,
- kiedy ból jest sygnałem do przerwania ćwiczeń, a kiedy cenną informacją.
Wiedza ta jest niezbędna, by prawidłowo planować oraz prowadzić rehabilitację i trening z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia pacjenta, jego możliwości, poziomu sprawności i ograniczeń ruchowych.
Trening medyczny po uszkodzeniu stawu kolanowego – zapraszamy na kurs
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda uszkodzenie stawu kolanowego i leczenie dysfunkcji w tym obszarze? W takim razie serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia, w tym trening medyczny po uszkodzeniu stawu kolanowego – kurs przeznaczony dla fizjoterapeutów, lekarzy, trenerów personalnych oraz studentów. Zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej, trwają trzy dni i w kompleksowy sposób opisują zagadnienie. Podczas kursu poznasz niezbędne podstawy teoretyczne dotyczące treningu medycznego po urazach stawu kolanowego, ale przede wszystkim zdobędziesz szereg praktycznych umiejętności. Dzięki temu z łatwością wykorzystasz prezentowane metody terapii w codziennej pracy z pacjentami ortopedycznymi.
Dlaczego warto zapisać się na szkolenie w Odnovie?
- Kurs trening medyczny po uszkodzeniu stawu kolanowego prowadzą dwie osoby: doświadczony trener i fizjoterapeuta, którzy na co dzień pracują z pacjentami po urazach ortopedycznych. Masz więc pewność wysokiego poziomu merytorycznego.
- Szkolenie w kompleksowy sposób przygotuje Cię do pracy z pacjentem ortopedycznym w przychodni, szpitalu, klubie sportowym czy prywatnym gabinecie. To doskonała inwestycja we własny rozwój zawodowy.
- Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat w języku polskim i angielskim, który pomoże Ci dotrzeć do większej liczby pacjentów.
- Umożliwiamy pozyskanie dofinansowania kursu ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) i Bazy Usług Rozwojowych (BUR).
W razie jakichkolwiek pytań o naszą ofertę zachęcamy do kontaktu.