Ocena rozwoju noworodka jest kluczowa dla zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości psychomotorycznych oraz zaplanowania i wdrożenia terapii. W pierwszych miesiącach życia może dochodzić do różnego rodzaju zaburzeń ruchowych, np. osłabienia napięcia mięśniowego. Postawienie trafnej diagnozy zwiększa szansę na ustąpienie problemu i prawidłowy rozwój noworodka, jednak kompleksowa diagnostyka rozwoju psychomotorycznego wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności ze strony specjalisty – lekarza bądź fizjoterapeuty.
Co powinno zaniepokoić w rozwoju niemowlaka?
Obserwacja, jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, ma ogromne znaczenie w kontekście zapobiegania zaburzeniom motorycznym oraz sfery indywidualno-społecznej. Im szybsza reakcja na objawy, tym mniejsza szansa na utrwalenie nieprawidłowych wzorców psychoruchowych. Co powinno zaniepokoić w rozwoju niemowlaka? W zależności od etapu życia dziecka niepokojące mogą być na przykład:
- mała ruchliwość,
- osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe,
- brak umiejętności adekwatnych do wieku, np. podnoszenia główki, siadania, raczkowania,
- niewykazywanie zainteresowania osobami, przedmiotami, bodźcami takimi jak dźwięki,
- trudności w skupieniu się, komunikacji.
Jednocześnie należy pamiętać, że rozwój niemowlaka jest kwestią mocno indywidualną. Nie każde dziecko rozwija się i nabywa nowe umiejętności w tym samym tempie. Z tego względu diagnostyka w kierunku zaburzeń powinna mieć charakter wieloaspektowy: opierać się na analizie wzorców posturalnych i motorycznych, z uwzględnieniem rozwoju sensorycznego, a także wywiadu przeprowadzonego z rodzicem.
Prawidłowy rozwój dziecka – spojrzenie lekarza i fizjoterapeuty
Prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka zależy w dużej mierze od działań podejmowanych przez rodziców. Dokładna obserwacja noworodka, profilaktyka oraz wczesne zgłoszenie się do specjalisty w razie jakichkolwiek nieprawidłowości ma kluczowe znaczenie w przypadku wszelkich zaburzeń. Rolą lekarzy pediatrów, neonatologów oraz fizjoterapeutów jest dokładna ocena rozwoju niemowlaka. Powinna ona opierać się na obserwacji z uwzględnieniem najczęstszych zaburzeń psychomotorycznych. Specjalista przeprowadza kompleksową diagnostykę w tym zakresie, dokonuje analizy pod kątem motorycznym, a także neurologicznym, behawioralnym i rozwojowym, co pozwala m.in. zidentyfikować niemowlęta wysokiego ryzyka. Po wykonaniu diagnozy lekarz lub fizjoterapeuta przekazuje rodzicom dalsze zalecenia, np. przygotowuje plan terapii, zleca dodatkowe badania lub podpowiada, jak stymulować rozwój noworodka.
Ocena rozwoju noworodka – kurs dla lekarzy i fizjoterapeutów
Interesuje Cię ocena rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym? Chcesz wiedzieć, jak stymulować rozwój 1, 2-miesięcznego niemowlaka oraz starszych dzieci i jak planować pracę z dziećmi zmagającymi się z różnymi zaburzeniami? Zapraszamy na kursy organizowane w Odnovie. Prowadzimy m.in. szkolenie ocena rozwoju niemowlaka oczami lekarza i fizjoterapeuty. Podczas kursu poznasz metody diagnozy najczęstszych zaburzeń rozwoju psychomotorycznego w pierwszym roku życia. Nauczysz się też opracowania programu terapeutycznego. Zachęcamy do sprawdzenia naszych szkoleń z zakresu fizjoterapii pediatrycznej i zapisów.