Jedną z metod terapeutycznych, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu blizn, jest ScarWork – zespół technik manualnych opracowany przez Sharon Wheeler. Do największych zalet metody należy jej uniwersalność. Techniki można stosować we wszystkich rodzajach blizn, niezależnie od czasu ich powstania. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest ScarWork i na czym polega praca z pacjentem według tej koncepcji – zapraszamy do lektury.

Czym jest ScarWork? Opis metody

ScarWork jest metodą terapeutyczną, której celem jest badanie i leczenie blizn w oparciu o pracę manualną. Twórczynią metody jest Sharon Wheeler, terapeutka Integracji Strukturalnej, która swoją wiedzę zdobywała od Idy Rolf, słynnej amerykańskiej biochemiczki i autorki „Rolfingu”. Sama Wheeler nazywa ScarWork sztuką scalania blizn z siecią powięziową. Na czym dokładnie polega metoda?

ScarWork opiera się na stosowaniu około 25 technik pracy manualnej, służących do uruchamiania tkanek powierzchniowych, głębokich, a także do terapii konkretnych rodzajów blizn. Praca z pacjentem obejmuje dokładną analizę tego, jak blizna wpłynęła na jego ciało – oceny dokonuje się zarówno w warunkach statycznych, jak i dynamicznych. Co istotne, z metody można korzystać w leczeniu różnych rodzajów blizn. Dzięki technikom ScarWork możliwa jest mobilizacja blizn po operacji, praca z bliznami powypadkowymi, a także pooparzeniowymi. Podczas terapii nie trzeba sięgać po kremy, olejki ani inne narzędzia dodatkowe.

Metoda pracy z bliznami opracowana przez Sharon Wheeler jest bezbolesna dla pacjentów i stosunkowo łatwa do opanowania oraz wykonania przez terapeutów. Jej efekty można zauważyć już po pierwszej terapii, jednak zazwyczaj należy zaplanować większą liczbę zabiegów.

Jak działa ScarWork? Zalety stosowania metody

Stosowanie technik ScarWork przynosi wiele korzyści dla pacjentów, którzy poszukują skutecznych metod pracy z bliznami. Dzięki metodzie możliwe jest:

  • znacznie zmniejszenie napięcia w obrębie blizny, poprawa zakresu ruchów oraz funkcji tkanek, które otaczają zmianę na skórze,
  • ograniczenie uczucia dyskomfortu i bólu,
  • znormalizowanie czucia powierzchniowego (przeczulicy i znieczulicy),
  • wygładzenie blizny i zmiana jej struktury,
  • poprawienie wyglądu blizny.

Dzięki testom funkcjonalnym, które wykonuje się przed terapią i po jej zakończeniu, można wyraźnie zaobserwować, jak integracja blizn z siecią powięziową wpływa na poprawę funkcji.

Zainwestuj w swój rozwój – zapisz się na kurs w Odnovie

Jeśli chcesz zwiększyć swoje kompetencje zawodowe w zakresie pracy z bliznami, zapoznaj się z ofertą kursów stacjonarnych, które organizujemy. W Odnovie możesz uczyć się pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy zapewniają wysoki poziom merytoryczny zajęć. Stawiamy przede wszystkim na praktykę – nasze kursy dla fizjoterapeutów przygotują Cię do samodzielnej pracy z pacjentami.

Chcesz opanować techniki ScarWork, ale ograniczają Cię finanse? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci zdobyć dofinansowanie na wybrany kurs. Udzielamy bezpłatnego wsparcia w przygotowaniu wniosku, niezbędnej dokumentacji oraz rozliczeniu szkolenia. Nie czekaj – zainwestuj w swój rozwój z Odnovą!

Ostatnie aktualności