Wieloletnie tradycje Wschodu znajdują coraz szersze zastosowanie na Zachodzie – również w terapii pacjentów. Medycyna tybetańska opiera się na kompleksowym, holistycznym podejściu do zdrowia, a jej celem jest przywrócenie duchowej i fizycznej równowagi. W jaki sposób? Jak wygląda diagnostyka i leczenie według zasad medycyny tybetańskiej? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania wschodnich tradycji w terapii różnych dolegliwości, zapraszamy do dalszej lektury.
Czym jest medycyna tybetańska?
Medycyna tybetańska to tradycyjna forma leczenia, która wywodzi się z Tybetu i jest praktykowana od wieków. Opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia i dobrego samopoczucia, skupiając się na równowadze między ciałem, duchem i umysłem. Podstawą medycyny tybetańskiej jest przekonanie, że choroby powstają w wyniku zaburzenia trzech podstawowych energii: Wiatru, Żółci i Flegmy, które odpowiadają za różne funkcje w organizmie. Leczenie ma na celu przywrócenie równowagi tych energii.
Medycynę tybetańską wykorzystuje się w terapii wielu dolegliwości, takich jak:
- problemy z koncentracją, pamięcią, emocjami,
- zaburzenia snu,
- ostre dolegliwości bólowe,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia czynnościowe jelit,
- dna moczanowa,
- zapalenie stawów,
- cukrzyca,
- nawracające infekcje,
- problemy układu moczowo-płciowego.
Medycyna tybetańska – badanie i terapia
Jakie metody diagnostyczne i terapeutyczne zakłada tybetańska medycyna naturalna? Co to jest w praktyce i jak można wykorzystać tę wiedzę w pracy z pacjentami? Zacznijmy od tego, że diagnostyka w medycynie tybetańskiej jest szczegółowa i składa się z kilku etapów. Obejmuje obserwację pacjenta – ogólną, budowy ciała i jakości tkanek, oraz szczegółową, która skupia się na oczach, uszach, języku, nosie i ustach. Następnie terapeuta przeprowadza wywiad, podczas którego poznaje dokładną historię zaburzeń, ich przyczyny i objawy. Ostatnim etapem jest badanie palpacyjne pacjenta.
Do metod terapeutycznych stosowanych w medycynie tybetańskiej zalicza się m.in. terapie zewnętrzne, takie jak:
- masaże,
- akupresura,
- bańki,
- moksa,
- horme,
- lecznicza joga tybetańska – Nejang.
Bardzo ważnym elementem medycyny tybetańskiej jest dieta. Według tradycyjnych założeń pożywienie nie stanowi jedynie źródła energii – jedzenie może pomóc w utrzymaniu równowagi oraz dobrego stanu zdrowia ciała i umysłu. Aby spożywanie pokarmów przyniosło organizmowi jak najwięcej korzyści, należy dostosować jadłospis do pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia i zmieniające się pory roku. Oprócz diety, medycyna tybetańska zaleca również praktyki wspomagające, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne (np. jogę), medytację, odpowiednią ilość snu i unikanie stresu.
Ważną częścią naturalnej medycyny tybetańskiej jest stosowanie w terapii roślin i ziół, np. owoców kardamonu, kwiatów goździka czy ziela rdestu. Są one źródłem cennych składników i mają właściwości prozdrowotne.
Kurs medycyny tybetańskiej w praktyce fizjoterapeuty
Medycyna tybetańska, oparta na tradycyjnym rozumieniu funkcjonowania ciała, umysłu i ducha, oferuje szereg różnorodnych narzędzi i technik utrzymania równowagi, harmonii i zdrowia. Jeśli chcesz poznać jej założenia od strony praktycznej, zapraszamy na nasze szkolenie: Medycyna tybetańska w praktyce terapeuty – kurs. Dlaczego warto? Przede wszystkim ze względu na fakt, że kurs prowadzi dr n. med. Marian Majchrzycki, który ukończył międzynarodowe studia z medycyny tybetańskiej, jest doświadczonym osteopatą i fizjoterapeutą. Dr Marian Majchrzycki odbył wiele podróży do Nepalu i Tybetu, podczas których miał szansę zgłębić tajniki medycyny naturalnej. Zapraszamy do zapisów!