Jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach technik narzędziowych jest taping dynamiczny – metoda terapeutyczna, która opiera się na oklejaniu fragmentów ciała pacjenta specjalnymi taśmami. To nieinwazyjna, bezbolesna technika, którą stosuje się w przypadku urazów, dolegliwości bólowych czy obrzęków limfatycznych. Taping dynamiczny znajduje także zastosowanie w profilaktyce i zaburzeniach funkcjonalnych dna miednicy. Jeśli interesuje Cię wykorzystanie plastrowania w uroginekologii, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest taping dynamiczny?

Taping dynamiczny to technika narzędziowa stosowana w fizjoterapii, polegająca na aplikacji specjalnych, elastycznych taśm na skórę pacjenta. Po naklejeniu tapy delikatnie unoszą skórę, zwiększając tym samym przestrzeń między jej powierzchnią a mięśniami.

Plastrowanie dynamiczne jest często stosowane przez specjalistów w celu:

  • redukcji bólu,
  • poprawy krążenia i zmniejszenia obrzęków,
  • wsparcia pracy mięśni i stawów.

Przez lata taping dynamiczny zyskiwał na popularności, nie tylko w środowisku medycznym, ale również wśród sportowców na całym świecie. Dzisiaj metoda jest wykorzystywana w rehabilitacji po urazach, w terapii bólu, a także w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Coraz częściej plastrowanie dynamiczne jest stosowane również w uroginekologii: terapii zaburzeń funkcjonalnych dna miednicy.

Plastrowanie dynamiczne w profilaktyce i leczeniu schorzeń dna miednicy

Zastosowanie tapingu dynamicznego w schorzeniach dna miednicy jest szerokie. Specjaliści korzystają z tej techniki m.in. w przypadku pacjentek zmagających się z:

  • dolegliwościami bólowymi w obrębie miednicy o zróżnicowanym podłożu,
  • zaburzeniami stawu krzyżowo-biodrowego,
  • bolesnymi miesiączkami,
  • chorobami, takimi jak endometrioza.

U kobiet taping dynamiczny jest szczególnie często wykorzystywany w celu wspomagania ciąży, regeneracji poporodowej, redukcji bólu w czasie ciąży oraz wspomagania spojenia łonowego. Wiele pacjentek zgłasza znaczną poprawę komfortu i funkcjonowania po zastosowaniu takiej terapii.

W przypadku dolegliwości w obrębie dna miednicy często dokonuje się aplikacji plastrów na obszary, które wpływają na tę okolicę, np. stopę, odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa czy przeponę. Fizjoterapeuta musi więc posiadać zdolność oceny funkcjonalnej i biomechanicznej struktur anatomicznych kluczowych dla prawidłowej funkcji dna miednicy.

Należy podkreślić, że plastrowanie dynamiczne wykonuje się również w celu wspomagania dna męskiego i w przypadku dzieci.

Taping dynamiczny – zapisz się na nasz kurs

Jeśli chcesz wzbogacić swój warsztat terapeutyczny o nowoczesne metody diagnostyczne i terapeutyczne, a w efekcie jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom, zapraszamy na szkolenie taping dynamiczny w profilaktyce i schorzeniach dna miednicy. Podczas kursu:

  • nauczysz się oceny funkcjonalnej i biomechanicznej struktur anatomicznych kluczowych dla prawidłowej funkcji dna miednicy,
  • poznasz techniki aplikacji tapingu dynamicznego wspomagające dno miednicy,
  • dowiesz się, jak oceniać działanie plastrów w kontekście zaburzeń funkcjonalnych,
  • nauczysz się, jak skutecznie odciążać struktury zaangażowane w reakcje bólowe i wspomagać struktury osłabione.

Szkolenie prowadzi mgr Agnieszka Bachorz, która specjalizuje się w pracy z pacjentami z zaburzeniami dna miednicy, szczególnie w zakresie zaburzeń odbytu, nietrzymania moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci. Masz więc pewność, że podczas zajęć wiele się nauczysz.

W razie pytań o ofertę zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy też do zapoznania się z możliwością uzyskania dofinansowania szkolenia.

Ostatnie aktualności