Jedną z dolegliwości, które dotykają kobiety w ciąży, jest rozejście mięśnia prostego brzucha. Leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach wykonywanych zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Dolegliwością o nieco innym, choć podobnym charakterze, jest przepuklina kresy białej. Jakie są przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha? Co warto wiedzieć o schorzeniach w obrębie kresy białej? Zapraszamy do lektury.
Rozejście mięśnia prostego brzucha i przepuklina kresy białej
Rozejście mięśnia prostego brzucha to stan, w którym brzuśce mięśni prostych oddalają się od siebie, a łącząca je kresa biała rozciąga się i osłabia. Zjawisko to występuje najczęściej u kobiet w ciąży lub po porodzie, ale nie tylko.
Główną przyczyną rozejścia mięśnia prostego brzucha jest nadmierna presja na przednią ścianę brzucha. U kobiet w ciąży może do niej dochodzić zwłaszcza w wyniku wysiłku fizycznego lub w przypadku ciąży mnogiej. U innych osób rozejście mięśnia prostego brzucha często jest spowodowane otyłością, ciężką pracą fizyczną czy intensywnym treningiem.
Należy podkreślić, że o rozejściu mięśni brzucha mówimy, jeśli odstęp między brzegami mięśni prostych nie przekracza 2–2,5 cm – jest to rozejście kresy białej. W niektórych przypadkach stan ten może doprowadzić do wykształcenia się wrót przepukliny i rozwinięcia przepukliny kresy białej. Jest to rodzaj przepukliny brzusznej, na który narażone są osoby z mocno osłabionymi mięśniami brzucha.
Rozejście mięśnia prostego brzucha – badanie i leczenie
Na badanie pod kątem rozejścia mięśnia prostego brzucha warto się udać w przypadku występowania takich objawów jak wzdęcia, zaparcia, nietrzymanie moczu czy bóle pleców. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, po porodzie i osób otyłych. Należy przy tym pamiętać, że brzuch z rozejściem mięśni ma charakterystyczny wygląd. Osoby z tą dolegliwością mają widoczne uwypuklenie w linii środkowej ciała.
Badanie rozejścia mięśnia prostego brzucha można wykonać na wiele sposobów, a najbardziej wiarygodnym jest ultrasonografia. Po potwierdzeniu diagnozy należy udać się do specjalisty: fizjoterapeuty, terapeuty dna miednicy czy trenera medycznego zajmującego się pracą z zaburzeniami w obrębie kresy białej.
Najczęściej stosowaną metodą terapii pacjentów z rozejściem mięśnia prostego brzucha są ćwiczenia. Ważne jest, aby planując leczenie, wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia i możliwości fizyczne danej osoby – spojrzeć na nią holistycznie. Jeśli chodzi o samą terapię, powinna uwzględniać ćwiczenia, również siłowe, które pozwolą uzyskać poprawę funkcji mięśni brzucha u pacjenta. Częstotliwość i intensywność ćwiczeń muszą być dostosowane do indywidualnej tolerancji i postępu.
Do technik wspierających leczenie rozejścia mięśnia prostego brzucha zaliczają się:
- terapia tecar,
- taping,
- elektrostymulacja,
- biofeedback,
- techniki osteopatyczne.
Rozejście mięśnia prostego brzucha – kurs dla fizjoterapeutów
Interesujesz się fizjoterapią uroginekologiczną? Chcesz poznać metody pracy z rozejściem mięśnia prostego brzucha od strony praktycznej? Zapisz się na nasz kurs: rozejście mięśnia prostego brzucha – diagnostyka i terapia. To 2-dniowy kurs stacjonarny, na którym zdobędziesz umiejętności badania manualnego i narzędziowego, wnioskowania klinicznego, wykorzystania elektrostymulacji, podstaw USG, terapii sprzętowej oraz pracy manualnej z pacjentkami z rozejściem mięśnia prostego brzucha. Po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie samodzielnie planować terapię uwzględniającą odpowiednie ćwiczenia, w tym trening siłowy.
Kurs prowadzi mgr Agnieszka Bachorz, doświadczona fizjoterapeutka i specjalistka w zakresie terapii dna miednicy. W razie jakichkolwiek pytań o kurs lub dofinansowania, które można uzyskać na szkolenia w Odnovie, zapraszamy do kontaktu.