Rolowanie mięśni często jest niedoceniane, jednak warto je wprowadzić do swojej codzienności, zwłaszcza po treningu. Na pewno wiele Twoich pacjentów zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo rolować mięśnie, aby nie wyrządzić sobie krzywdy oraz co tak naprawdę daje rolowanie mięśni? Niniejszy artykuł odpowiednie nie tylko na te pytania, ale poruszy także wiele innych istotnych kwestii dotyczących rolowania mięśni. Jeżeli chcesz wzbogacić swoją wiedzę o rzetelne i sprawdzone informacje, to zapraszamy do dokładnej lektury.

Na czym polega rolowanie mięśni?

Z pewnością jako specjalista, wiesz, jak ważne jest rolowanie i uświadamiasz o nim swoich pacjentów z różnymi dolegliwościami – sportowców i tych, którzy potrzebują dodatkowego wzmocnienia i stymulacji mięśni. Rolowanie to nic innego jak automasaż mięśni, wykonywany za pomocą odpowiednio dobranej rolki do masażu lub masażera.

Tak naprawdę wielu pacjentów zgłasza się do fizjoterapeutów czy masażystów z kontuzjami po wykonaniu treningu, który przyczynił się do rozwoju bólu.

Niestety często zdarza się, że trening zasadniczy to nie wszystko i należy podejść do niego holistycznie. Warto przypomnieć, że zarówno przed treningiem siłowym, jak i wytrzymałościowym powinno się wykonać rozciąganie lub rolowanie, a po zakończonym treningu powtórzyć te czynności. Pomogą one odpowiednio przygotować mięśnie do pracy, podczas intensywnego wysiłku. Dzięki rolowaniu po treningu mięśnie szybciej się regenerują, a obolałe miejsca zostaną rozmasowane i będą powodować mniejsze dolegliwości bólowe.

Rolowanie mięśni da podopiecznym wiele korzyści, dlatego warto ich uświadamiać, jak długo i często rolować mięśnie oraz jak poprawnie wykonywać tę czynność.

Jakie korzyści daje rolowanie mięśni?

Przede wszystkim warto wiedzieć komu zalecać rolowanie mięśni. Otóż ćwiczenia z rollerem proponowane są osobom uprawiającym sport amatorsko, jak i wyczynowo. Jest to także fenomenalne rozwiązanie dla osób, które dłuższą część dnia spędzają w pozycji siedzącej i które nie mają możliwości odpowiedniego zadbania o poprawną pozycję ciała. Tak naprawdę każdy fizjoterapeuta powinien indywidualnie ocenić pacjenta i zalecić mu najlepszą formę rolowania mięśni, gdyż do specjalistów zgłaszają się osoby z bólami mięśni wynikającymi z najróżniejszych przyczyn.

Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z regularnego rolowania:

  • zwiększenie zakresu ruchu w stawach,
  • zmniejszenie bólu mięśniowego tuż po treningu,
  • zwiększenie elastyczności powięzi oraz świadomości ciała,
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji,
  • poprawa regeneracji potreningowej,
  • poprawa postawy ciała,
  • poprawa techniki podczas treningów, wynikająca ze wzmocnienia wszystkich mięśni,
  • zmniejszenie cellulitu i poprawienie jędrności ciała.

Jeżeli do fizjoterapeuty lub masażysty zgłasza się sportowiec, który uprawia regularnie sport, a jego ciało narażone jest na obciążenia, to w mięśniach stopniowo zaczyna pojawiać się napięcie. Często gromadzenie się wzmożonego napięcia pojawia się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, w paśmie biodrowo – piszczelowym czy mięśniach grupy kulszowo – goleniowej.

Tego typu spięcia powodują dyskomfort, ból i czasami niemożność precyzyjnego wykonania odpowiedniego ćwiczenia czy nawet ruchu. Rolowanie ma na celu normalizacje napięcia w tych okolicach, a tym samym uwolnienie od dyskomfortu czy bólu. Dzięki regularnemu rolowaniu mięśni produkty przemiany materii są niwelowane i minimalizowane, dlatego mięśnie są mniej obolałe i bardziej elastyczne.

Jak skutecznie rolować mięśnie?

Z pewnością Ty jako specjalista doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia technika rolowania mięśni. Niezależnie od tego, czy pacjent wykonuje rolowanie po treningu, przed treningiem czy jako codzienną rutynę dla zmęczonych mięśni, powinien robić to precyzyjnie, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Przede wszystkim należy zacząć od doboru odpowiedniego masażera. Do dyspozycji jest wiele akcesoriów, dzięki którym skutecznie poprawi kondycję mięśni. Od standardowych rollerów po duże, gumowe z wypustkami lub małe wykorzystywane przy rolowaniu mniejszych partii ciała.

Zaproponuj pacjentowi rozłożenie maty na twardym podłożu, podłożenie rollera w taki sposób, aby masował odpowiednią partię mięśniową. Jeżeli roller dotknie obolałego miejsca, to powolnym naciskiem ciała należy wykonywać delikatne ruchy, aby ciało przyzwyczaiło się do uczucia rolowania. Sam masaż nie powinien trwać dłużej niż 30 sekund, a należy powtórzyć go w kilku seriach.

Naucz pacjenta wsłuchiwania się we własne ciało, aby wiedział jak z nim postępować, by w szybki sposób regenerował swój organizm. Pokaż pacjentowi odpowiednią technikę. Niech wie, jak wykonywać rolowanie samodzielnie w zaciszu własnego domu.

Jeżeli decydujecie się na wybór wałka do rolowania, to musicie wiedzieć, że istnieją różne stopnie twardości. Jeżeli zgłasza się do Twojego gabinetu pacjent rozpoczynające swoją przygodę z rolowaniem, to na początek warto zaproponować mu wałek miękki, aby mógł przyzwyczaić się do działającego bodźca na jego organizm. Wałki twardsze polecane są osobom zaawansowanym w rolowaniu lub tym z większą masą ciała.

Podsumowanie

Jeżeli nie masz odpowiedniego kursu lub doświadczenia w rolowaniu, to przydatny dla Ciebie może okazać się kurs rolowanie (FMT Mobility Specialist), który jest przeznaczony dla fizjoterapeutów, trenerów osobistych, sportowców, studentów czy masażystów.

Jeżeli chcesz uczyć się pod okiem profesjonalistów i po czasie do nich należeć to zapraszamy do Centrum Szkoleń Odnova, gdzie znajdziesz ofertę licznych kursów specjalistycznych. Firma proponuje szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów oraz liczne kursy online. Jeżeli chcesz ugruntować swoją wiedzę i należeć do grona wybitnych w swoim zawodzie to warto korzystać z kursów, dzięki którym zdobędziesz praktykę i cenną wiedzę. Twój niezwykle odpowiedzialny zawód determinuje byś dawał z siebie jak najwięcej możesz swoim pacjentom. Szkolenia dla fizjoterapeutów, trenerów czy masażystów to podstawa do rozwoju w Twojej pracy z pacjentem.

Ostatnie aktualności