Wielu fizjoterapeutów oraz rehabilitantów korzysta ze znanej metody rehabilitacyjnej – flossingu. Specjalistyczna taśma floss band jest obwiązywana ściśle wokół stawu lub mięśnia pacjenta, który następnie wykonuje ćwiczenia w pełnym zakresie ruchów. Z pewnością zgłasza się do Ciebie, jako do specjalisty wielu sportowców. Dzięki tej metodzie pomożesz im utrzymać w należytej kondycji stawy i mięśnie, nawet kiedy treningi są wymagające. Zapoznaj pacjentów z korzyściami taśm floss band.
Jeżeli nie masz odpowiednich kwalifikacji, to podpowiemy Ci, gdzie zrobić kurs flossingu i wskażemy najlepsze Centrum Rehabilitacji.

Co to jest flossing?

Flossing to innowacyjna koncepcja rehabilitacji powstała w 2013 roku — jako pierwszy zastosował ją doktor Kelly Starett. Pragnął, aby jego pacjenci nie doznawali tak często kontuzji i szybciej regenerowali się po urazach. Jego metoda szybko się rozpowszechniła, ponieważ dawała oczekiwane efekty.

Układ ruchu, którego składowe to m.in. mięśnie, kości i stawy otoczony jest powięzią. System mięśniowo-powięziowy jest nierozłączny, a aktywność jednego z mięśni pociąga do ruchu inny mięsień. Skomplikowana powięź chroni każdy mięsień oraz komórkę i łączy je ze sobą w całość. Często zdarza się tak, że powięź i mięśnie mocno się napinają lub sklejają się ze sobą, co powoduje ból i dyskomfort. Prowadzi to także do zaburzenia pracy między strukturami.

Stosowanie metody flossingu pomaga osobom z tego typu problemami i poprawia zakres ruchu, niwelując powstałe napięcia.

Co to jest flossband?

Taśma floss band jest podstawowym akcesorium używanym podczas stosowania tej metody. To lateksowa guma, którą owija się miejsce objęte zmianą, w taki sposób, aby skóra i mięśnie ściśle do siebie przylegały. Odpowiednio przeprowadzone bandażowanie kompresyjne przyspiesza rehabilitację poprzez aktywację mięśni podczas prostych ćwiczeń.

Z pewnością pacjenci pytają Cię, w jaki sposób działa ta metoda. Wytłumacz im, że napięta taśma przylegająca do skóry zmniejsza dopływ krwi, a tym samym uwalnia składniki odżywcze, które regenerują obolałe tkanki. Jeżeli w danym miejscu występuje opuchlizna, to owinięcie jej taśmą powoduje zmniejszenie dyskomfortu i złagodzenie bólu. Metoda flossingu sprawia, że struktura mięśniowo-powięziowa staje się bardziej rozluźniona i szybciej zregenerowana.

Do czego służy flossing i jakie daje efekty?

Taśma floss band cieszy się największym zainteresowaniem wśród czynnych sportowców. Pomaga osobom zmagającym się z:

 • kontuzjami i urazami sportowymi,
 • łagodnymi i ostrymi stanami zapalnymi,
 • bólami w obrębie danego stawu lub mięśnia,
 • ograniczeniem ruchomości w stawach.

Jeżeli chodzi o korzyści wynikające z regularnego stosowania flossingu, to zalicza się do nich:

 • zmniejszenie opuchlizny i obrzęku,
 • szybszą regenerację po kontuzji,
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
 • mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji w przyszłości,
 • mniejsze ryzyko powstania zakwasów,
 • zwiększenie ruchomości w stawach,
 • poprawienie ukrwienia.

Efekty stosowania flossingu są odczuwalne niemalże natychmiast. Niewątpliwą zaletą tej metody jest właśnie jej błyskawiczna skuteczność. Co więcej, wiele osób twierdzi, że wykorzystywanie taśm uciskowych podczas treningów poprawia osiągi sportowe.

Doradź pacjentowi odpowiednią technikę i przedstaw wszystkie zalety wynikające ze stosowania flossingu. Ważne jest stosowanie odpowiedniej techniki uciskowej adekwatnie do problemu twojego pacjenta.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz poznać podstawy flossingu i poszerzyć swoją wiedzę, to najlepsze oferty proponuje Centrum Odnova. Specjaliści z wieloletnim stażem profesjonalnie przedstawią Ci metodę i zapoznają z praktyką.

W Centrum odbywają się również inne kursy dla fizjoterapeutów, które mogą poprawić jakość Twojej pracy. Stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów pozwalają poznawać nowe techniki terapeutyczne, dzięki czemu w pracy z pacjentem będziesz osiągać jeszcze szybsze efekty leczenia.

Ostatnie aktualności