Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawnie stawiać bańki, to kurs stawiania baniek będzie idealną okazją do podszkolenia się lub nauki tego procesu leczniczego. Stawia się je z powodu wielu dolegliwości chorobowych, wśród których możemy m.in. wyróżnić problemy z układem oddechowym, czy osłabienie odporności organizmu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie stawiać bańki, to zapraszamy do niniejszego artykułu, który wytłumaczy cały proces.

Czym są bańki lekarskie?

Z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia, a bańki chińskie wracają do łask. Jeżeli do Twojego gabinetu zgłaszają się pacjenci, z różnymi problemami zdrowotnymi i chcesz zaproponować im postawienie baniek musisz wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić prawidłowo taki zabieg.

Bańki chińskie, to metoda leczenia pod próżnią. Dzięki bańkom można wyleczyć infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Poniżej przedstawimy szczegółowe informacje na temat rodzajów baniek chińskich i tego, w jaki sposób je stawiać.

Kiedy warto stawiać bańki?

Bańki lekarskie stawia się osobom, które miewają przewlekłe problemy z układem dróg oddechowych górnych i dolnych. Dobrze sprawdzają się podczas:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • bólu gardła,
  • grypy,
  • mocnego przeziębienia,
  • zapalenie krtani.

Czasami bańki stawia się pacjentom z przewlekłą astmą, chorobami kręgosłupa, nerwobólami czy chorobami stawów.

Zastanawiasz się, w jaki sposób działają bańki chińskie. Jako specjalista na pewno wiesz wiele na ten temat, jednak nieco przybliżymy tę wiedzę. W pierwszej kolejności należy odessać powietrze z bańki, dzięki czemu powstająca próżnia mocno zasysa skórę, powodując jej ukrwienie.

W pierwszej kolejności należy odessać powietrze z bańki, dzięki czemu powstająca próżnia mocno zasysa skórę, powodując jej ukrwienie. Opierając się na opiniach specjalistów, stwierdza się, że powstające silne przekrwienie pobudzają układ immunologiczny do pracy. Zwalczane są infekcje i zmniejszają się dolegliwości bólowe.

Jakie są rodzaje baniek?

Wyróżnia się kilka rodzajów baniek:

  • Bańki gumowe – są bardzo proste w użyciu, gdyż wystarczy jedynie ścisnąć gumę, by stworzyć próżnię i zassać fragment skóry.
  • Bańki próżniowe – zwane są inaczej bańkami bezogniowymi, które posiadają specjalne zawór, przez który odsysa się powietrze. W bańkach próżniowych można kontrolować ciśnienie, dlatego są one polecane osobom wrażliwym, osobom starszym i dzieciom.
  • Bańki szklane – zwane inaczej ogniowymi, gdyż dzięki nim postawisz pacjentowi bańki na gorąco. Bańka jest wcześniej ogrzewana w specjalnym płynie, a następnie jej powierzchnię przykłada się do skóry, gdzie tworzy się podciśnienie. Posługiwanie się bańkami szklanymi wymaga największej wprawy.

Jak prawidłowo stawiać bańki?

Stawianie baniek powinno odbywać się przez osoby, które przeszły kurs, aby nie wyrządzić krzywdy pacjentom. Przed wykonaniem każdego zabiegu bańki powinny być zawsze dokładnie wymyte i suche, a skóra musi być odpowiednio natłuszczona, aby można było ją łatwiej zassać.

Jeżeli pacjent jest odpowiednio przygotowany, to wystarczy przyłożyć bańki do skóry i poczekać aż skóra zassa się do środka. W ten sposób przykłada się kilka baniek i zostawia pacjenta pod ciepłym kocem na kilkanaście minut. Po tym czasie należy zdjąć bańki, a pacjenta przykryć i pozwolić mu chwilę odpocząć.

Miejsce stawianie baniek uzależnione jest od schorzenia, z którym boryka się chory. Bardzo istotne jest to, aby dbać o komfort pacjenta podczas aplikacji baniek. Profesjonalne kursy dla fizjoterapeutów pomogą w zdobyciu odpowiedniego certyfikatu i dadzą możliwość przeprowadzania zabiegów. Odnova oferuje profesjonalne stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów oraz kursy fizjoterapia online. Jeśli zależy Ci na zdobyciu praktycznych umiejętności to warto skorzystać z tej propozycji.

Ostatnie aktualności