PNF, czyli proprioceptywne nerwowo–mięśniowe torowanie, jest skuteczną metodą rehabilitacji, wykorzystywaną między innymi w chorobach neurologicznych, nerwowo-mięśniowych, wadach postawy czy przy dolegliwościach w obrębie układu kostno-stawowego. Polega na zastosowaniu bezbolesnych technik, które uczą ruchu i koordynacji. Cel? Stopniowe przywracanie sprawności pacjenta. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega terapia PNF. Wyjaśnimy też, jakie ma zastosowanie i dlaczego warto zainwestować w profesjonalny kurs poświęcony tej metodzie.

Co to jest PNF? Na czym polega?

PNF – czyli proprioceptywne nerwowo–mięśniowe torowanie (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation) – opiera się na neurofizjologicznym systemie wpływania terapeutycznego. Metoda służy odzyskaniu lub wykształceniu prawidłowych umiejętności ruchowych. Z założenia terapia z wykorzystaniem koncepcji PNF jest dla pacjenta bezbolesna i ma umożliwić mu jak najbardziej samodzielne funkcjonowanie.

Jak w praktyce wygląda ta metoda? PNF przywraca utraconą sprawność poprzez wykorzystanie złożonych wzorców ruchowych konkretnych partii ciała oraz bodźców, które angażują zmysły. Dzięki temu pacjent utrwala prawidłowe odruchy, a jego wytrzymałość, siła i koordynacja ulegają poprawie.

Ćwiczenia PNF obejmują techniki uczące koordynacji ruchowej, a także stabilizujące, mobilizujące i przeciwbólowe, które pomagają w rozluźnieniu ciała. Ważna jest indywidualna ocena stanu, możliwości i potrzeb pacjenta. Aby osiągnąć zadowalające efekty rehabilitacji, terapeuta musi zadbać o odpowiednie nastawienie i motywację danej osoby. Prawidłowo zastosowana metoda PNF jest skuteczna, a do tego uznana przez systemy ubezpieczenia zdrowotnego w Unii Europejskiej i na całym świecie – warto wprowadzić ją do swojej praktyki.

Zastosowanie terapii PNF

Rehabilitacja oparta na koncepcji PNF ma szerokie zastosowanie w terapii chorób neurologicznych oraz zaburzeń w obrębie układu mięśniowego i kostno-stawowego. Metodę wykorzystuje się m.in. w leczeniu:

  • pacjentów po udarze,
  • po uszkodzeniu ośrodkowego czy obwodowego układu nerwowego,
  • wad postawy, w tym skoliozy,
  • pacjentów ortopedycznych,
  • choroby Parkinsona,
  • mózgowego porażenia dziecięcego,
  • stwardnienia rozsianego,
  • zaburzeń połykania i oddychania.

Ćwiczenia PNF są skuteczne u pacjentów po udarach mózgu, endoprotezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego, złamaniach i poważnych urazach, np. rdzenia kręgowego. Wiedza z zakresu tej metody przydaje się więc nie tylko fizjoterapeutom, ale również pediatrom, neurologom czy ortopedom.

Jakie korzyści odczuwają pacjenci, którzy decydują się na terapię PNF?

  • Poprawa siły, kondycji i wytrzymałości.
  • Lepsza koordynacja ruchowa.
  • Zwiększenie zakresu ruchu i czucia głębokiego.
  • Obniżenie napięcia mięśniowego.
  • Przywrócenie funkcji umożliwiających wykonywanie codziennych czynności.

Przeciwwskazania do stosowania PNF

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja metodą PNF jest bezpieczna. Wiele źródeł wskazuje, że nie występują przeciwwskazania do jej stosowania. Istnieją jednak pewne sytuacje, które powinny zwrócić uwagę terapeuty. Najważniejszym czynnikiem jest stan zdrowia pacjenta – ostre stany zapalne i choroby o ciężkim przebiegu, a także dolegliwości objawiające się gorączką i ogólnym osłabieniem stanowią istotne przeciwwskazania do rozpoczęcia fizjoterapii.

Ważne jest również zaangażowanie pacjenta – w przypadku braku współpracy z jego strony podczas ćwiczeń rehabilitacja nie przyniesie spodziewanych efektów.

PNF – profesjonalne kursy i szkolenia

PNF jest przyjazną dla pacjenta metodą o wysokim poziomie efektywności. Jeśli planujesz włączyć ją do oferty swojego gabinetu lub chcesz poszerzyć wiedzę w zakresie terapii dolegliwości o podłożu neurologicznym i ortopedycznym, zainwestuj w profesjonalny kurs PNF. Szkolenie przygotuje Cię do pracy nawet z najbardziej wymagającymi pacjentami i umożliwi rozszerzenie działalności o nowoczesną metodę rehabilitacji.

Odnova ma w ofercie kompleksowy kurs PNF na poziomie podstawowym przeznaczony dla rehabilitantów, techników fizjoterapii oraz lekarzy różnych specjalizacji. Wszystkie szkolenia dla fizjoterapeutów prowadzą doświadczeni instruktorzy. Pomagamy w uzyskaniu dofinansowania i gwarantujemy najwyższą jakość przekazywanej wiedzy.

Ostatnie aktualności