Wiele osób nie wie, czym dokładnie jest taping – jak działa i czy naprawdę jest skuteczny. Naklejanie taśm kinezjologicznych przynosi jednak świetne efekty w walce z bólem i stanami zapalnymi. Kinezjotaping stosuje się u sportowców, którzy są narażeni na przeciążenia organizmu, a także u pacjentów po różnego rodzaju urazach. Jak działają taśmy kinezjologiczne? Jak naklejać plastry elastyczne, by pomogły pacjentowi? Wyjaśniamy.

Czym jest taping?

Taping, nazywany również plastrowaniem, polega na przyklejaniu specjalnych taśm na ciało pacjenta w celu redukcji bólu, obrzęku czy stabilizacji kończyn. Metoda powstała już w latach 70., w Japonii, jednak jej rosnącą popularność obserwuje się dopiero na przestrzeni ostatnich lat.

Czy taping działa? Metoda jest skuteczna zarówno stosowana samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi rodzajami fizjoterapii, np. terapią manualną. Jej szerokie zastosowanie obejmuje m.in.:

  • bóle kończyn dolnych, górnych oraz kręgosłupa,
  • uszkodzenia mięśni i stawów,
  • wady postawy,
  • różnego rodzaju kontuzje.

Wiek pacjenta nie ma wpływu na efekty terapii. Dodatkowo jest to metoda nieinwazyjna. Z tego względu dynamiczne plastrowanie jest coraz powszechniej stosowane przez fizjoterapeutów.

Kinesiotaping – jak działa?

Kinesiotaping to popularna metoda terapii, która ma zastosowanie w rehabilitacji sportowej oraz medycznej. Jak działa? Taśmy elastyczne przykleja się na skórę, w obszarze dotkniętym dolegliwościami. Po naklejeniu plastra zwiększa się przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. W efekcie dochodzi do swobodnego przepływu chłonki i lepszej pracy układu limfatycznego.

Czy tejpy pomagają? Naklejenie taśm powoduje zmniejszenie obrzęku i szybszą regenerację uszkodzonych tkanek. Plastry kinezjologiczne redukują też ból. Z tego względu metoda kinesiotapingu jest stosowana w każdym centrum rehabilitacji, które zapewnia najnowocześniejsze techniki terapii.

Jak długo należy nosić tejpy? Wszystko zależy od konkretnego przypadku – rodzaju dolegliwości oraz oczekiwanych efektów terapii. Plastry nosi się przez kilka dni, najczęściej od 3 do 5, pod warunkiem że wcześniej nie ulegną uszkodzeniu. Na trwałość aplikacji wpływa między innymi rodzaj taśmy, a także aktywność pacjenta oraz stan jego skóry.

Jak naklejać taśmy kinezjologiczne?

To, jak naklejać taśmy kinezjologiczne, zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości, z jaką zgłasza się pacjent. Schorzenia kręgosłupa, karku, barku czy kolana wymagają różnych metod aplikacji plastrów. Aby terapia była wykonana prawidłowo, należy odpowiednio przygotować zarówno taśmę, jak i samego pacjenta. Kinesiotaping obejmuje różne techniki aplikacji:

  • mięśniową,
  • więzadłową,
  • powięziową,
  • korekcyjną,
  • limfatyczną.

Niektórzy pacjenci podejmują się samodzielnych prób naklejania plastrów. Prawidłowa aplikacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Najskuteczniejszym sposobem na ich opanowanie jest profesjonalny kurs kinesiotapingu.

Sprawdź naszą ofertę kursów tapingu

Odnova organizuje profesjonalne szkolenia dla fizjoterapeutów, które obejmują różne techniki terapii. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa kinesiotaping, zapisz się na jeden z naszych kursów:

  • kurs kinesiotapingu w ciąży i okresie okołoporodowym, podczas którego dowiesz się, jak za pomocą taśm pomagać kobietom cierpiącym na obrzęki czy bóle kręgosłupa,
  • kinesiotaping w pediatrii, czyli szkolenie przeznaczone dla fizjoterapeutów pracujących z dziećmi, które zmagają się z problemami natury neurologicznej lub ortopedycznej,
  • kurs taping – plastrowanie za pomocą taśm nieelastycznych, które mają działanie stabilizujące i sprawdzają się między innymi w uszkodzeniach stawów.

Wszystkie szkolenia obejmują niezbędną wiedzę teoretyczną, a także część praktyczną, która przygotowuje do pracy z pacjentami. Zapewniamy doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę prowadzących, materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim. Pomagamy też w uzyskaniu dofinansowania.

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje również w zakresie innych metod terapii, sprawdź inne szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów oraz kursy w formie zdalnej z naszej oferty.

Taping – jak działa? Podsumowanie

Kinesiotaping przynosi pozytywne efekty w walce z bólem i obrzękami, dlatego cieszy się ogromną popularnością między innymi w fizjoterapii sportowej. Ale taśmy kinezjologiczne są stosowane również w rehabilitacji pacjentów po przebytych urazach, a także u kobiet w ciąży czy dzieci. Prawidłowa aplikacja plastrów wymaga specjalistycznej wiedzy, a najskuteczniejszą metodą zdobycia odpowiednich kompetencji jest uczestnictwo w profesjonalnym kursie dla fizjoterapeutów. Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Odnovy.

Ostatnie aktualności