Rodzice dzieci i niemowląt często zgłaszają się do specjalistów z takimi dolegliwościami, jak wady postawy, zgryzu czy zaburzenia somatyczne. Fizjoterapia zakłada wiele możliwości terapii najmłodszych pacjentów z problemami tego rodzaju, a jedną z nich są manipulacje czaszki, czyli osteopatyczne techniki strukturalne. Stosowanie ich wpisuje się w założenia chirodoncji, systemu leczenia opartego na holistycznym podejściu do organizmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.

Wprowadzenie do chirodoncji w pediatrii

Chirodoncja to nowoczesny system leczenia opracowany przez cenionego osteopatę – dr. Roberta Walkera. Opiera się na założeniu, że organizm człowieka składa się ze ściśle połączonych ze sobą elementów. Gdy którykolwiek z nich zostaje uszkodzony lub funkcjonuje w nieprawidłowy sposób, ma to bezpośredni wpływ na pozostałe. System zakłada, że dla osiągnięcia równowagi organizmu niezbędne są trzy elementy: zdrowie biomechaniczne, biochemiczne oraz zdrowie elektromagnetyczne.

Chirodoncję stosuje się m.in. w pediatrii i neonatologii, aby leczyć zaburzenia i choroby somatyczne. Co to takiego? Do zaburzeń somatycznych zalicza się różne dolegliwości fizyczne, takie jak bóle brzucha, zaparcia czy bóle stawów. Tym, co je wyróżnia, jest brak jasno określonej przyczyny – pomimo występowania objawów, badania diagnostyczne nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Popularne metody leczenia często koncentrują się na pojedynczych objawach, nie biorąc pod uwagę wpływu, jaki mają one na cały organizm dziecka. Chirodoncja oferuje natomiast nowatorskie podejście, uwzględniające holistyczne spojrzenie na pacjenta.

Poza tym, że chirodoncja w wielu przypadkach okazuje się skuteczną metodą leczenia zaburzeń somatycznych, stanowi też metodę pracy z innymi dolegliwościami, np. wadami postawy, zgryzu czy widzenia.

Chirodoncja w praktyce – na czym polega?

Chirodoncja oferuje specjalistom nowe spojrzenie na problemy, z jakimi zmagają się ich pacjenci, jak również nowe sposoby pracy. Metody leczenia zaburzeń somatycznych u dzieci obejmują różnorodne techniki strukturalne:

  • manipulacje szwów czaszkowych,
  • manipulacje odcinka szyjnego,
  • manipulacje przejścia Th-L,
  • korektę stabilności stawu krzyżowo-biodrowego,
  • korektę stabilności stóp.

Chirodoncja działa poprzez zrozumienie wpływu zgryzu na resztę ciała oraz normalizację napięć w układzie mięśniowo-szkieletowym, co przekłada się na poprawę funkcji organizmu. Terapia ta może znacząco wpłynąć na zdrowie i samopoczucia dziecka, przyczyniając się do wyeliminowania uciążliwych objawów. Należy podkreślić, że chirodoncja nie jest terapią czaszkowo-krzyżową – stanowi unikatowe podejście do czaszki. Do jej zalet należy bezpieczeństwo oraz duża uniwersalność – można stosować ją u pacjentów w każdym wieku.

Manipulacje czaszki – zapisz się na nasz kurs!

Jeśli Twoim obszarem zainteresowań jest pediatria i neonatologia, zapraszamy na nasz kurs: Manipulacje czaszki – chirodoncja w pediatrii i neonatologii. Podczas szkolenia:

  • poznasz znaczenie rozwoju prenatalnego dla życia człowieka,
  • dowiesz się, jak zgryz wpływa na postawę ciała,
  • nauczysz się, jak diagnozować, oceniać i leczyć zaburzenia somatyczne, wady widzenia, zgryzu i postawy,
  • poznasz wiele nowych technik pracy z najmłodszymi pacjentami.

Zajęcia poprowadzi mgr Aneta Szczepańska Rybak, która specjalizuje się w osteopatii pediatrycznej. Zachęcamy do zapisów – nasze kursy dla fizjoterapeutów to świetna inwestycja we własny rozwój zawodowy.

 

Ostatnie aktualności