Jak zostać fizjoterapeutą? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu młodych ludzi, szukających swojej ścieżki kariery. Zawód ten z pewnością cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Obecnie wykonuje go około 60 tysięcy osób. Jako jeden z podstawowych zawodów medycznych ma jednak pewne wymagania i obostrzenia. Czy więc każdy może zostać fizjoterapeutą? Jakie wykształcenie jest do tego potrzebne? Oraz jakie predyspozycje warto posiadać dla jego wykonywania? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pracą fizjoterapeuty udzielamy w tym artykule!

Ważne są predyspozycje osobowościowe

Jeśli marzysz o byciu fizjoterapeutą i zastanawiasz się, jak nim zostać, zacznij od przemyślenia swoich predyspozycji. Warto zauważyć, że jest to zawód medyczny. Oznacza więc dużo pracy i bezpośredniego kontaktu z pacjentem – osobą zmagającą się z różnymi schorzeniami oraz chorobami. Aby więc móc właściwie wykonywać ten zawód, powinieneś być:

  • wyrozumiały,
  • wytrwały,
  • odporny emocjonalnie,
  • empatyczny.

Pacjenci będą potrzebować Twojego wsparcia psychicznego oraz motywacji. Niejednokrotnie także będziesz mieć do czynienia z trudnymi osobami, które mogą łatwo się denerwować lub nie chcieć współpracować. W takich sytuacjach fijozterapeuta musi wykazywać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, a niekiedy pełnić funkcję psychologa oraz okazywać wsparcie. Dlatego też odpowiednie predyspozycje osobowościowe są bardzo ważne w tym zawodzie.

Oprócz cech Twojej osobowości bardzo ważna jest także sprawność fizyczna. Praca fizjoterapeuty wymaga wykonywania masaży, terapii manualnych oraz prowadzenia ćwiczeń. Do tego zaś potrzebna jest odpowiednia siła, energia oraz kondycja.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Jak zostać fizjoterapeutą bez studiów? Czy jest to możliwe? W 2015 roku weszła w życie ustawa, która uregulowała ten zawód i wymagane do jego pełnienia wykształcenie. Od tego czasu fizjoterapię mogą wykonywać jedynie osoby, które ukończyły studia kierunkowe:

  • I stopnia (licencjat),
  • II stopnia (magister),
  • czteroletnie studia podyplomowe specjalistyczne.

Dzięki temu każdy pacjent może mieć pewność, że jego terapia zostanie przeprowadzona przez profesjonalistę. Co więcej, ustawa uznała fizjoterapeutów za specjalistów pierwszego kontaktu. Tym samym dzięki dostępowi do dokumentacji medycznej, mogą oni samodzielnie przyjmować pacjentów oraz planować leczenie. Ustawa uregulowała także odpowiedzialność zawodową i związane z zawodem przepisy prawne. Wprowadziła także Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuta po studiach

Fizjoterapeuta po studiach ma szansę na zdobycie pracy w wielu miejscach. Zatrudniony może być przez:

  • szpital,
  • centrum rehabilitacyjne,
  • klub sportowy,
  • uzdrowisko,
  • przychodnię.

Może także otworzyć własny gabinet. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto jednak pamiętać, że nawet ukończenie studiów, nie jest ostatecznym zakończeniem kształcenia. Rozwój oraz poszerzanie wiedzy są na stałe wpisane w zawód fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta po technikum

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać fizjoterapeutą, odpowiednie decyzje podjąć możesz już po szkole podstawowej. Warto bowiem wybrać się do liceum lub technikum z profilem, który umożliwi Ci dostanie się na studia. Ze względu na ustawę o zawodzie fizjoterapeuty musisz posiadać kierunkowe wykształcenie wyższe. Studia te ukończyć można zarówno na publicznych, jak i niepublicznych uczelniach. Wybierając właściwą dla siebie szkołę, warto uwzględnić jej lokalizację, prestiż, a także poziom kształcenia. To właśnie w trakcie studiów fizjoterapeuta nabywa podstawową wiedzę o zawodzie i pierwsze umiejętności.

Przed wprowadzeniem ustawy w 2015 roku jako fizjoterapeuta mogły pracować również osoby, które ukończyły policealne studium zawodowe z tytułem technik masażysta. Obecnie jest im trudniej znaleźć zatrudnienie, ale nadal niektóre kluby sportowe czy centra rehabilitacyjne decydują się na taką współpracę.

Ciągły rozwój i kursy – najważniejsze!

Kształcenie fizjoterapeuty niestety nie kończy się na zdobyciu tytułu licencjata czy magistra. Ze względu na stały rozwój tej dziedziny bardzo ważne są kursy dla fizjoterapeutów. Uczestnictwo w nich pozwala poszerzyć swoje umiejętności oraz poznać nowoczesne metody. Jest to bardzo istotne, aby być na bieżąco, a jednocześnie uczyć się coraz to nowszych technik, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów. Ponadto obowiązek ten nakłada również na fizjoterapeutów ustawa. Stały rozwój jest więc konieczny w tym zawodzie.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jak zostać fizjoterapeutą sportowym czy też ogólnym, jest bardzo prosta – wystarczy ukończyć odpowiednie studia. Jednocześnie warto pamiętać o specyfice tego zawodu oraz istotnych do jego wykonywania predyspozycjach. Aby spełniać się w tej pracy, trzeba być do niej przygotowanym i zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności. Istotny jest także aspekt stałego rozwoju – stacjonarne kursy fizjoterapii oraz kursy fizjoterapii online to coś, na co trzeba być gotowym, będąc fizjoterapeutą.

Ostatnie aktualności