Osteopatia w pediatrii jest metodą terapeutyczną, która pozwala rozwiązywać problemy związane m.in. z układem ruchu oraz narządami wewnętrznymi dzieci i niemowlaków. Jej największą zaletą jest fakt, że jest nieinwazyjna i nie obejmuje farmakoterapii, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów znajdujących się w intensywnej fazie rozwoju. Osteopatyczne zabiegi lecznicze w pediatrii wykorzystuje się m.in. w przypadku wad postawy, kolki czy refluksu żołądkowego. Ich zastosowanie jest jednak dużo szersze. W artykule wyjaśniamy, na czym polega osteopatia pediatryczna i jak zdobyć umiejętności w zakresie tej metody terapeutycznej.

Osteopatia w pediatrii – na czym polega?

Podobnie jak w przypadku dorosłych pacjentów, osteopatia w pediatrii opiera się na stosowaniu technik manualnych, uścisku, dotyku oraz rozciągania tkanek miękkich. Jej celem może być likwidacja dolegliwości w obrębie układu ruchu, narządów wewnętrznych, układu gastroenterologicznego czy oddechowego. Podejście osteopatyczne w pediatrii ma charakter holistyczny – skupia się na funkcjonowaniu całego organizmu dziecka. Dzięki temu pozwala dostrzec zależności, które wykraczają poza schematy tradycyjnych metod diagnostyki i leczenia.

Osteopatyczne zabiegi lecznicze najczęściej stosuje się w przypadku takich schorzeń i problemów, jak kolka, refluks, trudności z karmieniem, problemy natury neurologicznej, wady postawy i zniekształcenia główki.

Formy terapii wykorzystywane w osteopatii pediatrycznej

W przypadku terapii dzieci i niemowlaków szczególnie istotne jest stosowanie delikatnych technik terapii. Zawsze należy też ocenić, czy dziecko wymaga podjęcia interwencji terapeutycznej, czy powinno zostać pozostawione w naturalnym, fizjologicznym procesie rozwoju.

Najczęściej stosowane formy terapii wykorzystywane w osteopatii pediatrycznej to techniki:

  • powięziowe,
  • cranio-sacralne,
  • BLT,
  • manipulacyjne.

Pozytywny wpływ zabiegów osteopatycznych na niemowlę

Osteopatia w pediatrii przynosi wiele pozytywnych skutków, przez co cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zależności od dolegliwości dziecka i zastosowanych technik terapii może spowodować:

  • zwiększenie ruchomości stawów,
  • poprawę przepływu krwi w organizmie,
  • zmniejszenie ucisku na nerwy,
  • likwidację napięć mięśni,
  • redukcję bólu o różnym podłożu.

Prawidłowo przeprowadzona terapia zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka. W wielu przypadkach osteopatia pozwala też uniknąć konieczności zastosowania farmakologii oraz bardziej inwazyjnych metod leczenia, które są obarczone ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Osteopatia w pediatrii – zapisz się na nasz kurs!

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega osteopatia w pediatrii i jak stosować wybrane formy terapii w praktyce? W takim razie zapraszamy do skorzystania z usług Odnovy! Nasza oferta to m.in. osteopatia w pediatrii – kurs przeznaczony dla fizjoterapeutów, lekarzy, osteopatów i studentów w formie stacjonarnej. W trakcie dwóch dni szkolenia opanujesz podstawy teoretyczne i wypracujesz praktyczne umiejętności, które wykorzystasz w pracy z dziećmi i niemowlętami. Osteopatia w pediatrii to kurs prowadzony przez absolwentkę renomowanej Brytyjskiej Szkoły Osteopatii ESO European School of Osteopathy w Maidstone. Dzięki temu masz pewność wysokiego poziomu merytorycznego.

Organizujemy także liczne szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów z innych metod terapii. Sprawdź naszą ofertę!

Podejście osteopatyczne do niemowlaków – podsumowanie

Osteopatia pozwala diagnozować i leczyć wiele schorzeń, z którymi zmagają się dzieci i niemowlaki, dlatego jest coraz szerzej stosowana w pediatrii. Delikatne techniki terapii są w pełni bezpieczne dla najmłodszych pacjentów i nie wymagają dodatkowego stosowania leków. Aby leczenie było skuteczne, prowadzący je osteopata lub fizjoterapeuta musi jednak wykazywać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje, zapraszamy na nasze szkolenia dla fizjoterapeutów. Prowadzimy profesjonalny kurs z osteopatycznych zabiegów leczniczych w pediatrii oraz wiele innych zajęć dla osób pracujących z dziećmi i niemowlętami.

Ostatnie aktualności