Jak prawidłowo zajmować się pacjentem niepełnosprawnym, przewlekle chorym czy neurologicznym? Właściwa opieka oraz rehabilitacja pacjenta leżącego wymaga między innymi praktycznej znajomości pozycji ułożeniowych oraz umiejętności wspierania go w codziennych aktywnościach. Ważna jest również umiejętność właściwej reakcji w sytuacjach zagrażających jego zdrowiu, takich jak upadek. W dzisiejszym artykule przyglądamy się najważniejszym aspektom pracy z pacjentem leżącym, niepełnosprawnym ruchowo, przewlekle chorym.

Rehabilitacja pacjenta leżącego – na czym polega?

Pacjenci leżący są narażeni na wiele negatywnych skutków zdrowotnych swojego stanu. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej może prowadzić między innymi do odleżyn, osłabienia mięśni, powstawania zakrzepów, problemów z oddychaniem czy z układem krążenia. Stan ten często powoduje też problemy o podłożu psychologicznym, takie jak pogorszenie samopoczucia, poczucie odosobnienia, izolacji lub bezsilności, a nawet depresję. Skutki te podkreślają konieczność wczesnej interwencji rehabilitacyjnej i odpowiedniej opieki, aby minimalizować ryzyko powikłań i poprawiać jakość życia pacjentów leżących.

W zależności od przypadku rehabilitacja może obejmować różnego rodzaju ćwiczenia dla osoby leżącej w łóżku. Mają one na celu utrzymanie lub poprawę zakresu ruchu w stawach, zapobieganie zanikom mięśniowym oraz poprawę krążenia. Fizjoterapeuci stosują jednak nie tylko ćwiczenia dla osoby leżącej, ale również:

  • fizykoterapię,
  • masaże,
  • kinesiotaping.

Metody te mają na celu ograniczenie negatywnych skutków braku ruchu, wsparcie funkcjonowania organizmu oraz poprawę samopoczucia.

Dla skuteczności terapii bardzo ważne jest, aby wszystkie osoby pracujące z pacjentami leżącymi – opiekunowie medyczni, pielęgniarki, masażyści, lekarze – posiadały odpowiednią wiedzę w zakresie opieki nad chorym. Niezbędna jest między innymi umiejętność stosowania prawidłowych pozycji ułożeniowych.

Praca z pacjentem leżącym – pozycje ułożeniowe

Codzienna opieka nad pacjentem leżącym, niepełnosprawnym ruchowo, przewlekle chorym wymaga wspierania go w zmianach pozycji oraz przemieszczaniu. Pracując z taką osobą, trzeba wiedzieć, jak w bezpieczny i ergonomiczny sposób wykonywać takie czynności, jak:

  • obroty na boki,
  • podciąganie w łóżku,
  • transfer do pozycji siedzącej,
  • transfer z łóżka na wózek i z wózka na łóżko,
  • podciąganie na wózku inwalidzkim,
  • pionizacja pacjenta bez kontroli głowy i z kontrolą głowy.

Ważne też, by opiekun medyczny lub inny specjalista znał odpowiednie techniki mycia i kąpieli i wiedział, jak podnieść pacjenta w przypadku upadku.

Dzięki znajomości prawidłowych pozycji oraz zasad ergonomii pracy osoba zajmująca się pacjentem może wspierać go w codziennych czynnościach, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo. To bardzo ważny element terapii, który umożliwia efektywną, profesjonalną opiekę wspierającą stan zdrowia i samopoczucie chorego.

Jak przygotować się do pracy z pacjentem leżącym?

Praca z pacjentem leżącym wymaga wiedzy i umiejętności, które najlepiej zdobywać od doświadczonych praktyków. Jeśli chcesz rozwijać się w tym obszarze, zapisz się na nasz kurs Praca z pacjentem leżącym, przewlekle chorym, niepełnosprawnym ruchowo. Szkolenie prowadzi dr Dorota Ratuszek-Sadowska, która specjalizuje się od wielu lat w neurorehabilitacji pacjentów po uszkodzeniu centralnego układu nerwowego oraz terapii chorób wieku podeszłego. Podczas kursu zapoznasz się z problematyką pacjenta leżącego, przewlekle chorego, niepełnosprawnego, opanujesz zasady ergonomii pracy z pacjentem i dowiesz się, jak w praktyce wykonywać transfery, zmiany pozycji, podnoszenie i przemieszczanie pacjenta. Zapraszamy! W Odnovie udzielamy bezpłatnej pomocy w uzyskaniu dofinansowania szkolenia.

Ostatnie aktualności