Suche igłowanie cieszy się rosnącą popularnością w fizjoterapii. Zabieg ten pozwala na usunięcie różnego rodzaju napięć mięśniowych oraz bólu. Choć strach przed igłami powoduje często zniechęcenie do zabiegu, okazuje się, że jego skuteczność zachęcają do pokonania swoich obaw. Prawidłowo wykonane igłowanie w fizjoterapii jest bezpieczne i potrafi przynieść bardzo dobre rezultaty w prowadzonej terapii. Dlatego też warto jest poznać tę metodę. Czym więc jest suche igłowanie i kto powinien się na nie zdecydować?

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie to zabieg fizjoterapii, który polega na miejscowym nakłuwaniu punktów spustowych w mięśniach. Wykonywany jest za pomocą sterylnych igieł akupunkturowych. Punkty spustowe odznaczają się wysokim poziomem wrażliwości i pojawiają się w obrębie napiętych pasm mięśniowych, co prowadzi do silnych dolegliwości bólowych. Powodowany przez nie ból może być promieniujący lub rzutowany. Odpowiednie rozpoznanie punktu pozwala na prawidłowe nakłucie, które wytwarza impuls nerwowy do mięśnia. Ten wywołuje jego odruch i lokalny skurcz. W efekcie prowadzi to do rozluźnienia napięcia mięśniowego. Sucha igłoterapia ma więc za zadanie podrażnienie tkliwych zakończeń włókien nerwowych w danym punkcie spustowym. Warto zaznaczyć, że choć zabieg ten wykonywany jest za pomocą igieł akupunkturowych, zdecydowanie różni on się on popularnej na wschodzie akupunktury.

Igłowanie w fizjoterapii – dla kogo?

Igłowanie suche polecane jest przede wszystkim dla pacjentów, którzy zmagają się z punktami spustowymi i powodowanymi przez nie objawami.  Nie jest to jednak jedyne wskazanie do wykonania zabiegu. Igłoterapia stosowana jest również w przypadkach takich schorzeń jak między innymi:

  • tendinopatia (schorzenia ścięgien),
  • zespół bolesnego barku,
  • łokieć tenisisty,
  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • napięciowe bóle głowy,
  • stany przypominające rwę kulszową.

Terapie tych oraz wielu innych schorzeń można uzupełnić suchym igłowaniem. Zabieg ten nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich. Przed decyzją o jego wykonaniu warto zapoznać się z listą przeciwwskazań. Znajdują się na niej m.in. stany zapalne skóry, ciąża, choroby psychiczne czy nowotworowe.

Czy sucha igłoterapia boli?

Częstą obiekcją pacjentów przed wykonaniem zabiegu suchej igłoterapii jest strach przed igłami oraz możliwy ból, które spowoduje. W rzeczywistości jest to metoda małoinwazyjna i nie wywołuje większych dolegliwości bólowych. Po zabiegu miejscową mogą pojawić niewielkie krwiaki lub siniaki. W zależności od schorzenia pacjent może odczuwać również ból mięśniowy przypominający zakwasy. Utrzymuje on się od jednego do czterech dni. Poza tymi objawami sucha igłoterapia nie powoduje długotrwałego bólu. W stosunku do odczuwanych dolegliwości, w wielu przypadkach z pewnością jest warta wykonania.

Suche igłowanie – kurs dla fizjoterapeutów

Zabieg suchego igłowania wymaga profesjonalnego przygotowania i wykonywany powinien być jedynie przez specjalistów. Kwalifikacje do niego daje kurs dla fizjoterapeutów. Przeprowadzony przez doświadczonych trenerów pozwoli poznać metodę oraz nabyć konieczną wiedzę o zabiegu. Jeśli jesteś fizjoterapeutą i chcesz wprowadzić ten zabieg do swojej oferty, zapisz się na kurs suchego igłowania w Centrum Odnova. Przeprowadzony przez wykwalifikowanych trenerów i w przyjaznej atmosferze da Ci szansę rozwoju oraz odpowiednie przygotowanie do wykonywania zabiegu. Poznaj suche igłowanie i zacznij jeszcze lepiej pomagać swoim pacjentom. Zapraszamy na szkolenia stacjonarne oraz online!

Ostatnie aktualności