Jednym z wielu zagadnień, jakie interesują każdego fizjoterapeutę, jest obręcz barkowa i jej schorzenia. Dolegliwości bólowych związanych właśnie z tą częścią układu kostnego jest coraz więcej. Nic zatem dziwnego, że pojawia się konieczność rozwinięcia swoich umiejętności oraz wiedzy teoretycznej właśnie z tej dziedziny.

Urazy i uszkodzenia obręczy barkowej – fizjoterapia funkcjonalna

Bóle obręczy barkowej mogą utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Schorzenia tego typu mogą powstawać poprzez urazy mechaniczne; często zdarza się, że ból w obrębie barku pojawia się również na skutek chorób zwyrodnieniowych. Sam ból nie jest chorobą, a jej efektem; do tego, by go wyeliminować, konieczne będzie wdrożenie leczenia. Staw barkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów organizmu, a jego dysfunkcje warunkują znaczne ograniczenia funkcjonalne. Dlatego więc wszelkie problemy terapeutyczne należy rozwiązywać od razu.

Jak radzić sobie w sytuacji bólu czy dyskomfortu? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do doświadczonego fizjoterapeuty. Aby móc rzetelnie określić rodzaj problemu oraz jego przyczynę, fizjoterapeuta powinien posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nie zawsze jest ona w wystarczającym stopniu nabywana na studiach. Jeśli jako fizjoterapeuta zauważasz u siebie braki związane z badaniem oraz fizjoterapią funkcjonalną w przypadku uszkodzenia barku i obręczy barkowej, to oferta naszego szkolenia powstała właśnie dla Ciebie.

Najczęstsze kontuzje stawu barkowego

Wspomnieliśmy już, że staw barkowy jest bardzo podatny na kontuzje. Wszystko za sprawą zakresu ruchu, który jest nieporównywalny do innych stawów. Uprawianie sportu, nadmierny wysiłek, a nawet codzienne czynności mogą narazić staw barkowy na urazy czy kontuzje. Jako najczęstsze urazy stawu barkowego wymienia się:

  • uszkodzenie stożka rotatorów – stożki rotatorów to struktury umożliwiające rotację głowy kości ramiennej. Odpowiadają również za stabilizację stawu ramiennego, a ich uszkodzenie może doprowadzić do ograniczenia ruchomości. Do dysfunkcji stożka rotatorów dochodzi na skutek urazu np. podczas aktywności sportowej czy postępujących zmian zwyrodnieniowych;
  • zespół cieśni podbarkowej – do schorzenia tego dochodzi między innymi w wyniku dysfunkcji mięśni wchodzących w skład stożka rotatorów. Ból w obrębie stawu pojawia się najczęściej w czasie próby podniesienia ręki ponad linię barków;
  • zamrożony bark – przyczyną takiego stanu jest najczęściej przebyty uraz, stan zapalny bądź zabieg operacyjny; zdarza się jednak, że dolegliwość taka powstaje bez jasnej przyczyny. Schorzenie może wywoływać dyskomfort, a nawet uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.

Kursy dla fizjoterapeutów – schorzenia obręczy barkowej

Dlaczego warto uczestniczyć w takim kursie? Rozwój wiedzy w zakresie schorzeń związanych z barkiem, a także metod ich badania i leczenia to przede wszystkim możliwość udzielenia pomocy większej ilości pacjentów. Z uwagi na częstość występowania dolegliwości bólowych właśnie w obrębie tego stawu, umiejętności prawidłowego diagnozowania oraz leczenia mają ogromne znaczenie.

Kursy dla fizjoterapeutów pozwolą nabyć praktyczne umiejętności, które związane są z dokładną diagnostyką, planowaniem, a także przeprowadzaniem fizjoterapii – także tej pooperacyjnej. Rehabilitacja pooperacyjna ma kluczowe znaczenie w kontekście powrotu do zdrowia; działania fizjoterapeuty muszą być jednak skuteczne. Celem szkolenia jest przygotowanie każdego uczestnika do pracy z pacjentem zarówno w prywatnych gabinetach, jak i przychodniach, szpitalach czy klubach sportowych.

Cały kurs szkoleniowy dotyczący badania oraz fizjoterapii funkcjonalnej w obrębie stawu barkowego oraz obręczy barkowej obejmuje trzy intensywne dni szkoleniowe. Treść kursu została opracowana według wytycznych EVIDENCE BASED MEDICINE, obejmujących między innymi wyniki badań klinicznych publikowane w naukowych czasopismach.

Każdy kursant otrzymuje od nas starannie przygotowane materiały szkoleniowe, a także certyfikaty ukończenia szkolenia w języku polskim oraz angielskim. Organizujemy również inne szkolenia, które mogą być pomocne zarówno dla fizjoterapeutów, jak i innych osób interesujących się tym obszarem wiedzy medycznej. Nasze stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów cieszą się ogromną popularnością; ukończenie ich otwiera drogę do przyjmowania znacznie większej ilości pacjentów i niesienia im profesjonalnej pomocy. Zarówno kurs „Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach obręczy barkowej”, jak i inne nasze szkolenia, mogą być finansowane ze środków publicznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dofinansowania kursów dla fizjoterapeutów są możliwe do uzyskania – chętnie pomagamy w tym procesie! Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy.

Ostatnie aktualności