W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na dolegliwości bólowe lub ograniczony zakres ruchu stawów. Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA mogą poprawić jakość ich życia. Ciągły postęp w medycynie i rehabilitacji sprawia, że ta metoda zyskuje coraz większą popularność. Zapewne zastanawiasz się, na czym dokładnie polega zastosowanie tej techniki podczas fizjoterapii. Spróbujmy to wyjaśnić. W naszym artykule dowiesz się, czym są oraz jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać manipulacje krótkodźwigniowe. Zapraszamy do lektury!

Co to są manipulacje krótkodźwigniowe HVLA?

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA (ang. „High-Velocity Low-Amplitude”) to technika stosowana w osteopatii i fizjoterapii, która powstała w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Własne techniki manipulacyjne opracował lekarz — Andrew Taylor Still. Doszedł on do wniosku, że ograniczenia ruchu w stawach powodują zaburzenia funkcji ciała, co z kolei prowadzi do choroby. Podkreślał, że człowiek jest jak maszyna, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właściwego ukrwienia i stymulacji nerwów. Stąd właśnie wywodzą się cztery główne zasady, na których opiera się osteopatia i fizjoterapia:

  • przede wszystkim zakłada się, że człowiek stanowi jedność ciała i umysłu;
  • ciało posiada zdolność do samoregulacji i samoleczenia;
  • struktura oraz funkcje ciała są ze sobą ściśle powiązane.

W związku z tym manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to metoda, która skupia się na ręcznym mobilizowaniu stawów w celu ułatwienia ich ruchu.

Technika HVLA ewoluowała na przestrzeni lat, stając się skutecznym i bezpiecznym narzędziem w rękach wykwalifikowanego terapeuty. Skupia się on na konkretnych obszarach, w których pacjent odczuwa dyskomfort lub ograniczenie ruchu. W praktyce wygląda to tak, że osoba wykonująca manipulację HVLA wprowadza krótki i szybki ruch w stawie, aby uwolnić występującą w nim restrykcję, a tym samym zwiększa zakres ruchu stawu. Jest to zwykle połączone z „kliknięciem” lub „trzaskiem”, które jest charakterystyczne dla tej techniki. Nie martw się tym dźwiękiem! Jest to zupełnie normalne. Dlaczego? Otóż podczas manipulacji krótkodźwigniowej HVLA następuje nagłe zmniejszenie ciśnienia wewnątrz torebki stawowej otaczającej dany staw. Gazy rozpuszczone w mazi stawowej, składające się w 80% z dwutlenku węgla, zostają z niej wypuszczone. I to jest właśnie ten charakterystyczny dźwięk. Należy przy tym pamiętać, że zakres ruchu wykonywanego przez fizjoterapeutę nigdy nie wykracza poza fizjologiczny zakres konkretnego stawu.

Dlaczego technika HVLA jest tak ważna?

Technika HVLA jest szczególnie ważna ze względu na jej unikalny sposób oddziaływania na stawy i tkanki miękkie. Przy prawidłowym zastosowaniu, HVLA pomaga poprawić zakres ruchu, ułatwia poruszanie się i pomaga zredukować ból w obszarach, które były wcześniej ograniczone.

Technika ta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu wielu dolegliwości takich jak: ból pleców, ból karku, bóle stawów, bóle głowy spowodowane napiętymi mięśniami szyi, chroniczne zespoły bólowe, ograniczenia ruchu po urazach ortopedycznych, skoliozy, a także jako pomoc w leczeniu pewnych schorzeń narządu oddechowego i układu pokarmowego.

Kluczowe korzyści stosowania techniki HVLA

Efekt terapeutyczny manipulacji krótkodźwigniowej HVLA ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny, jak i mięśniowo-szkieletowy. Jakie jeszcze korzyści przynosi technika HVLA? Są to między innymi:

  • poprawa mobilności stawów — dzięki technice HVLA możemy skutecznie poprawić zakres ruchu stawów, dając pacjentom większą swobodę poruszania się;
  • uśmierzanie bólu — manipulacje krótkodźwigniowe HVLA, stosowane przez doświadczonych terapeutów, mogą skutecznie zmniejszać ból w obszarach trudnych do leczenia tradycyjnymi metodami;
  • skrócenie czasu leczenia — dzięki skoncentrowaniu się na konkretnych obszarach ciała, technika HVLA może skrócić całkowity czas leczenia, umożliwiając pacjentom szybszy powrót do pełnej sprawności.

Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać manipulacje krótkodźwigniowe HVLA?

Każda forma manipulacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Kiedy mówimy o manipulacjach krótkodźwigniowych HVLA, najważniejsze jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Idealnym miejscem są szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów, dzięki którym bez wątpienia podniesiesz swoje kwalifikacje. Nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać manipulacje HVLA, aby spowodować przywrócenie równowagi w stawie, jednocześnie zmniejszając ból.

Jednakże należy pamiętać, że nie u każdego pacjenta można zastosować manipulacje krótkodźwigniowe. Najważniejsze przeciwskazania to występowanie zagrożeń dla kości, czyli  np. nowotwór, złamanie, uraz czy też zapalenie. Należy również brać pod uwagę zaburzenia neurologiczne, zaburzenia naczyniowe, brak właściwej diagnostyki, a także brak zgody pacjenta na zastosowanie techniki HVLA.

Podsumowanie

Ból stawów, kręgosłupa i zwyrodnienia w jego obrębie to dolegliwości, które dotykają coraz więcej ludzi. Przyczynia się do tego prowadzenie niewłaściwego trybu życia, czyli mała ilość aktywności fizycznej, brak ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie kręgosłupa. Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA  wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę to niezwykle skuteczna metoda, która może poprawić jakość życia wielu osobom. Jeśli chcesz podnieść kwalifikacje i pomóc swoim pacjentom wybierz szkolenia dla fizjoterapeutów dostępne w Odnova. Skontaktuj się z nami, a przekonasz się, że nabycie nowych umiejętności jest w zasięgu Twojej ręki! Zapraszamy!

Ostatnie aktualności