Utrzymanie wewnętrznej równowagi ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Homeostaza organizmu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, a jej zaburzenia mogą powodować występowanie wielu chorób. Stabilne warunki wewnętrzne są też ważne pod kątem zachowania równowagi psychicznej. Na czym dokładnie polega zdolność homeostazy organizmu? Jakie znaczenie ma homeostaza w terapii pacjentów? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Czym jest homeostaza organizmu?

Homeostaza umożliwia naszemu ciału utrzymanie stabilnego środowiska wewnętrznego pomimo zewnętrznych zmian. Oznacza więc równowagę – stan niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby ją zachować, konieczne jest regulowanie parametrów środowiska wewnętrznego. Należą do nich m.in.:

  • temperatura ciała,
  • ciśnienie tętnicze krwi,
  • pH krwi i płynów ustrojowych,
  • objętość płynów ustrojowych,
  • ciśnienie osmotyczne.

Parametry te są poddawane kontroli poprzez receptory, które przekazują informację o aktualnym stanie do interpretatora znajdującego się w ośrodkowym układzie nerwowym. Jeśli homeostaza organizmu człowieka jest zaburzona, mamy do czynienia z odpowiedzią ze strony organizmu – adekwatną do aktualnego stanu parametrów. Mechanizmy wytwarzania odpowiedzi dzielą się na behawioralne i fizjologiczne. Wyróżniamy fizjologiczne mechanizmy dodatnie oraz ujemne, które wpływają na bodziec wyzwalający pobudzająco lub hamująco.

Jakie znaczenie ma homeostaza organizmu człowieka?

Homeostaza i optymalne parametry środowiska wewnętrznego organizmu są bardzo ważne dla zdrowia człowieka. Każde zaburzenie równowagi i stabilności warunków może prowadzić do problemów zdrowotnych: dolegliwości bólowych, chronicznych stanów zapalnych, problemów ze snem, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń neurologicznych i wielu innych.

Zaburzenia homeostazy mogą mieć różne przyczyny, np. genetyczne lub środowiskowe. Nie bez znaczenia w kontekście utrzymania równowagi organizmu jest też tryb życia: dieta, ilość aktywności fizycznej, stres. Objawy świadczące o zaburzeniach równowagi organizmu są mocno zróżnicowane, a często także niewidocznie gołym okiem lub niejednoznaczne. Z tego powodu ważne jest, by stale monitorować stan swojego zdrowia i traktować organizm holistycznie – jako całość.

Homeostaza w pracy z pacjentem

Stosowanie technik terapeutycznych, które mają na celu przywrócenie homeostazy organizmu, to skuteczny sposób wyleczenia bezpośredniej przyczyny wielu schorzeń oraz szybkiego gaszenia objawów. Podstawą terapii jest diagnostyka pacjenta oraz dobór odpowiednich metod pracy, np. technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego, technik przeciwobrzękowych czy też technik wyciszania. W pracy z pacjentami należy opierać się na holistycznym podejściu do leczenia, na wzór osteopatii.

Jak pomagać pacjentom w utrzymywaniu homeostazy? Choć wiele aspektów równowagi somatycznej i psychicznej jest poza kontrolą człowieka, wsparcie prawidłowego funkcjonowanie organizmu jest jak najbardziej możliwe. Z tego względu w trakcie terapii warto rozważyć zalecenie pacjentowi:

  • stosowania zdrowej, dobrze zbilansowanej diety,
  • odpowiedniej ilości ruchu,
  • suplementacji wspomagającej.

Wielu zaburzeń homeostazy nie da się zauważyć gołym okiem, dlatego pacjenci powinni nie tylko monitorować swoje samopoczucie, ale także wykonywać regularne badania. To najlepszy sposób, by wykryć ewentualne problemy i nieprawidłowości na wczesnym etapie ich rozwoju.

Homeostaza jako fundament zdrowia – podsumowanie

Wiesz już, czym jest i jakie znaczenie ma równowaga wewnętrzna organizmu. Homeostaza to zdolność utrzymywania stałych warunków środowiska wewnętrznego, niezależnie od zmian w środowisku zewnętrznym. Każde zaburzenie równowagi może prowadzić do problemów zdrowotnych, które wymagają prawidłowej diagnostyki i leczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli i technik przywracania homeostazy w terapii pacjentów, polecamy nasz kurs BODY FLUID MOTION CONCEPT (BFMC). Body Fluid Motion Concept to zespół technik, które skupiają się na przywróceniu homeostazy organizmu w celu wyleczenia bezpośredniej przyczyny schorzenia oraz niezwykle szybkim gaszeniu objawów. Podczas szkolenia nauczysz się, jak diagnozować problem i poznasz wiele technik terapeutycznych, które przydadzą Ci się w pracy z pacjentami, w tym techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, techniki detoksykacji organizmu i techniki przeciwobrzękowe.

Ostatnie aktualności