Choć mogą wydawać się mało znaczącą dolegliwością, bóle głowy często stanowią objawy chorób, dysfunkcji kręgosłupa i innych problemów zdrowotnych, np. o podłożu hormonalnym. Z tego względu nie należy ich bagatelizować. Fizjoterapeuci powinni posiadać umiejętność prawidłowego klasyfikowania bólów głowy, a gdy jest to możliwe – zaplanowania terapii, która pozwoli ograniczyć problem. Więcej o bólach głowy i ich leczeniu przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Bóle głowy – rodzaje
Ból głowy jest powszechnie występującą dolegliwością. To uciążliwy problem, który może znacznie obniżyć komfort życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, które dzieli się na dwie główne grupy: pierwotne i wtórne. Pierwsze występują samoistnie i obejmują:
- migrenowe bóle głowy, których objawy najczęściej mają charakter jednostronny i pulsujący,
- powszechnie występujące napięciowe bóle głowy o różnym nasileniu,
- klasterowe bóle głowy o bardzo dużej intensywności.
Z kolei wtórne bóle głowy są bezpośrednio związane z innymi zaburzeniami i stanami chorobowymi. Mogą być spowodowane np. urazem, zapaleniem zatok, wahaniami hormonalnymi, nadciśnieniem tętniczym. Zdarza się, że to objaw poważnej choroby, takiej jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy nowotwór. Ból głowy często stanowi też symptom problemów w obrębie kręgosłupa.
Bóle głowy – jak leczyć ich objawy?
Czy da się zupełnie wyeliminować bóle głowy? Leczenie dolegliwości może mieć różną skuteczność i w dużej mierze zależy od przyczyny problemu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest doraźne leczenie farmakologiczne. Po tabletki przeciwbólowe sięgają zwłaszcza pacjenci zmagający się z silnym bólem, np. migreną.
Jeśli jednak dolegliwości mają charakter wtórny i są bezpośrednio związane z zaburzeniem lub chorobą, leczenie bólów głowy powinno koncentrować się na przyczynie dolegliwości, a nie tylko objawie. Na pacjenta trzeba więc spojrzeć holistycznie.
Fizjoterapia jako alternatywa w leczeniu bólów głowy
Jednym ze sposobów na bóle głowy jest fizjoterapia. Ze względu na to, że problem może mieć różne – czasem poważne – przyczyny, podstawą terapii jest dokładny wywiad i diagnostyka pacjenta. Może się okazać, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań lub skierowanie pacjenta do innego specjalisty.
Terapia bólu głowy zawsze powinna być dopasowana do konkretnego pacjenta. Skuteczne w niwelowaniu dolegliwości są m.in. wybrane techniki terapii manualnej. Bardzo dobrze oddziałują na bóle związane z napięciem mięśni, problemami z kręgosłupem czy bóle zatokowe. Niezależnie od tego, czy problemem pacjenta jest ból napięciowy czy migrena, fizjoterapia może okazać się bardzo pomocna i skutecznie zmniejszyć częstotliwość oraz nasilenie ataków bólowych.
Bóle głowy i ich leczenie – podsumowanie
Leczenie bólu głowy często jest połączeniem farmakoterapii z niefarmakologicznymi metodami leczenia. Na migreny, bóle zatokowe czy napięciowe bóle głowy pomóc może m.in. fizjoterapia – terapia manualna poprzedzona diagnostyką. Należy przy tym pamiętać, że forma i skuteczność leczenia zależą od przyczyny dolegliwości. W przypadku migren leczenie może obejmować leki przeciwbólowe i wybrane techniki manualne. Jeśli jednak bóle mają konkretne podłoże, np. zatokowe, leki i terapia mogą nie wystarczyć – konieczne jest kompleksowe spojrzenie na problem i zajęcie się jego przyczyną.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pracy z pacjentami, którzy doświadczają bólów głowy, sprawdź ofertę naszych szkoleń. Prowadzimy m.in. kurs Bóle głowy i dysfunkcje odcinka szyjnego kręgosłupa – zintegrowana terapia manualna. W trakcie zajęć dowiesz się, jakie są potencjalne przyczyny dolegliwości w obrębie głowy i szyi, poznasz dokładną klasyfikację bólów głowy i nauczysz się terapii manualnej struktur mięśniowo-powięziowych, stawowych oraz nerwowych. Kurs prowadzi dr n. med. Marian Majchrzycki – doświadczony osteopata, fizjoterapeuta, absolwent międzynarodowych studiów Medycyny Tybetańskiej. Zapraszamy do zapisów!