Skip to content
Kurs stacjonarny

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA

Kurs dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, osteopatów, lekarzy rehabilitantów, studentów fizjoterapii od 3 roku

Zapisz się na kurs

Opis kursu

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to intensywne, praktyczne szkolenie podczas którego nauczysz się w sposób bezpieczny i poprawny wykonywać manipulacje na krótkich dźwigniach. Kurs jest prowadzony w języku angielskim przez osteopatę MSc Ost DO Hansa Fauville, a tłumaczony na język polski jest przez osteopatę mgr Katarzynę Szymańską D.O., która pełni także rolę asystenta na kursie, tak aby każda technika była wykonana w sposób prawidłowy.

Czas trwania: 30 godz. dydaktycznych/3 dni

TERMINY

 • Warszawa 13-15.10.2023 - kurs podstawowy
 • Bydgoszcz 27-29.10.2023 - kurs podstawowy
 • Bydgoszcz 1-3.12.2023 - kurs zaawansowany

Jak skutecznie i bezpiecznie manipulować stawy kręgosłupa? Co to jest HVLA i dlaczego jest bezpieczne? Czemu HVLA jest skuteczne?

Techniki manipulacyjne HVLA są bardzo powszechną metodą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, terapii manualnej, chiropraktyce, osteopatii.

HVLA oznacza High Velocity Low Amplitude (Duża Szybkość Mała Amplituda Ruchu). Są to techniki manipulacji stawów oparte na koncepcji opracowanej przez prof. Laurie Hartman, DO, (BSO, UK), znanej również jako manipulacja krótkodźwigniowa. Określane są one mianem najbezpieczniejszych a zarazem wysoce efektywnych manipulacji stawowych. Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania technik manipulacji jest precyzyjne skupienie siły w odpowiednim stawie stosując wiele komponentów ruchu (przesunięcie boczne w stawie, zgięcie, rotacja). Wykonywana manipulacja charakteryzuje się z dużą prędkością i jednocześnie małym zakresem ruchu. Podczas manipulacji nie przekraczamy anatomicznego zakresu ruchu w stawie. Bariera jest sztucznie wytworzona a ruch odbywa się w normalnym bezbolesnym zakresie ruchu danego stawu. Oprócz mechanicznego zwiększenia zakresu ruchu dochodzi do „resetu” neurologicznego okolicznych tkanek. Manipulacja nie jest bolesna i przynosi natychmiastowy efekt. Stanowi doskonałe uzupełnienie pracy na tkankach miękkich

Cele kursu:

 • zapoznanie się z zasadami tworzenia bariery manipulacyjnej na krótkich dźwigniach,
 • nauka badania w celu odnalezienia uszkodzenia stawów,
 • dobór i wykorzystanie odpowiedniej komponenty w celu stworzenia bariery manipulacyjnej,
 • rozpoznanie wskazań i przeciwwskazań do manipulacji,
 • umiejętność bezpiecznego i skutecznego wykonania techniki manipulacji HVLA na stawach kręgosłupa po zakończeniu kursu
CZYTAJ WIĘCEJ

Program

Dzień 1

Wprowadzenie do manipulacji HVLA
Przerwa
Wprowadzenie do manipulacji HVLA i segmentalnego badania c.d
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa lędźwiowego
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa lędźwiowego c.d

Dzień 2

Manipulacje HVLA kręgosłupa piersiowego
Przerwa
Manipulacje HVLA stawów żebrowo-kręgowych
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa szyjnego
Przerwa
Manipulacje HVLA kręgosłupa szyjnego c.d

Dzień 3

Manipulacje HVLA stawu krzyżowo-biodrowego
Przerwa
Powtórka manipulacji HVLA i pomoc 1 na 1
Przerwa
Powtórka manipulacji HVLA i pomoc 1 na 1

30 godz. (3 dni)
cena: 1850 zł

KURSANT OTRZYMUJE:

 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat ukończenia kursu

MIEJSCE i GODZINY

Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.

Zobacz również inne kursy:

Zapisz się na kurs


Dane do faktury (PRACODAWCY):


Zapisz się na kurs


Dane do faktury (PRACODAWCY):


Zapisz się na kurs


Dane do faktury (PRACODAWCY):


Zapisz się na kurs

Dane do faktury (PRACODAWCY):


Wyślij zgłoszenie

Dane do faktury (PRACODAWCY):


Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.

Dowiedz się, jak prawidłowo wykonywać manipulacje krótkodźwigniowe. Kurs kompleksowo przygotuje Cię do pracy z wykorzystaniem metody HVLA od strony teoretycznej i praktycznej. Dzięki temu po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie samodzielnie stosować technikę w pracy z pacjentami. Dlaczego warto podnosić kwalifikacje w Odnovie? Naszą ofertę wyróżnia doskonale przygotowana kadra prowadzących, która zapewnia wysoki poziom merytoryczny. Masz więc pewność, że wyniesiesz z zajęć dużo przydatnej wiedzy i umiejętności. Zapisz się na kurs HVLA i szkol się pod okiem doświadczonych specjalistów!

Manipulacje krótkodźwigniowe – kurs na poziomie podstawowym i zaawansowanym

Manipulacje HVLA mają szerokie zastosowanie w terapii pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem mobilności stawów. Metodę wykorzystuje się do pracy w obrębie kręgosłupa oraz stawów obwodowych kończyny górnej i dolnej. Oferujemy 2 poziomy szkolenia z manipulacji krótkodźwigniowych:

 • podstawowy, na którym uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie manipulacji krótkodźwigniowych kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego, stawów żebrowo-kręgowych oraz stawu krzyżowo-biodrowego,
 • zaawansowany, skupiający się między innymi na połączeniu piersiowo-lędźwiowym, lędźwiowo-krzyżowym oraz stawach obwodowych.

Podczas 30 godzin kursu nie tylko nauczysz się technik manipulacji, ale dowiesz się też, ;jak prawidłowo przeprowadzić badanie, a także rozpoznać wskazania i przeciwwskazania do zastosowania HVLA. Dzięki temu zapewnisz pacjentom bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność terapii.

Dlaczego warto wybrać kurs HVLA w Odnovie?

HVLA to kurs stacjonarny prowadzony przez wykwalifikowanych osteopatów, którzy mogą pochwalić się zarówno praktyką zawodową, jak i doświadczeniem nauczycielskim. Masz więc pewność, że wiedza będzie przekazywana w sposób przystępny i zrozumiały. Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu? Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA to popularna metoda terapii, dzięki której będziesz w stanie pomóc większej liczbie pacjentów. Po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat, który stanie się podstawą do wykorzystania techniki w pracy, a tym samym rozwoju zawodowego.

Odnova organizuje liczne szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy rehabilitantów, techników fizjoterapii oraz studentów. Prowadzimy także kursy online o szerokiej tematyce. Wszystkie odbywają się z zachowaniem wysokich standardów kształcenia, dlatego są bezpieczną inwestycją we własne kwalifikacje. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dofinansowania lub masz pytania o szkolenia dla fizjoterapeutów, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

×
Dofinansowanie kursów