Skip to content
Kurs stacjonarny

Terapia wisceralna dla fizjoterapeutów

Kurs dla fizjoterapeutów, osteopatów, terapeutów manualnych, lekarzy

Wybierz termin
Zapisz się na kurs

Opis kursu

Celem kursu jest wyposażenie uczestników w wiedzę z zakresu zagadnień dysfunkcji trzewnych oraz nauka wykonywania najbardziej przydatnych technik terapii wisceralnej.

Cena: 1 850 zł
Czas trwania: 25 h dydaktycznych/3 dni

TERMINY

  • Bydgoszcz 13-15.12.2024

Terapia trzewna zajmuje się organami wewnętrznymi człowieka, a przede wszystkim ich zależnościami między sobą jak i resztą organizmu. Należy je rozpatrywać nie osobno, ale jako część całości, która jest ściśle ze sobą powiązana, uzależniona od siebie i podlegająca ciągłym ruchom wewnętrznym jak i od zewnątrz. Manipulacje trzewne są stosowane w celu przywrócenia równowagi struktura – funkcja, poprawy krążenia i likwidacji zastojów limfatycznych.

Uczestnik pozna praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie lokalizowania, diagnozowania i interpretowania bólu pochodzenia wisceralnego, bezpieczne i skuteczne techniki osteopatyczne i fizjoterapeutyczne oraz jakie zaburzenia można leczyć za pomocą technik wisceralnych.

Program

Dzień I:

  1. Pojęcia ogólne w terapii trzewnej. Historia manipulacji trzewnych. Pojęcie dysfunkcji. Pojęcia tensegracji i powiązań mięśniowo-powięziowych. Hipotezy możliwości powstawania dolegliwości powiązanych z narządami wewnętrznymi.
  2. Funkcjonalne zaburzenia narządów wewnętrznych. Wskazania i przeciwskazania do wykonywania technik manipulacji wisceralnych. Ruchomość trzewna podczas oddychania.
  3. Powiązania narządów trzewnych z układem nerwowym. Powiązania między narządami trzewnymi. Powiązania narządów wewnętrznych z kręgosłupem. Rzutowanie dolegliwości z narządów trzewnych.
  4. Diagnostyka różnicowa narządów wewnętrznych dla potrzeb manipulacji trzewnych. Badanie w kierunku wykluczenie patologii narządów wewnętrznych. Anatomia topograficzna i palpacyjna wybranych narządów wewnętrznych. Badanie elastyczności tkanek w kierunku ułatwionym i dysfunkcji.
  5. Badanie manualne: powierzchowne jamy brzusznej (z podziałem na ćwiartki – napięcie powięziowe). Badanie ruchomości i elastyczności narządów. Testy indukcji.

Dzień II:

  1. Techniki: Mobilizacja narządów wewnętrznych. Mobilizacja powięziowa narządów.
  2. Techniki globalne jamy brzusznej (wielki manewr brzuszny, normalizacja sieci większej, test mobilności). Manipulacje i mobilizacja kręgosłupa proponowane w leczeniu dysfunkcji trzewnych.
  3. Wątroba i pęcherzyk żółciowy: anatomia, fizjologia, topografia, unerwienie, połączenia z innymi narządami wewnętrznymi i narządem ruchu. Techniki: Unoszenia wątroby. Technika zmniejszająca przekrwienie. Stymulacja punktów zawieszenia wątroby. Normalizacja pęcherzyka żółciowego.
  4. Żołądek i przełyk: anatomia fizjologia, topografia, unerwienie, połączenia z innymi narządami wewnętrznymi i narządem ruchu. Techniki: Technika uwalniająca wpust żołądka. Technika redukcji przepukliny rozworu przełykowego. Technika unoszenia żołądka.

DZIEŃ III:

  1. Dwunastnica i jelito cienkie: anatomia, fizjologia, topografia, unerwienie, połączenia z innymi narządami wewnętrznymi i narządem ruchu. Techniki: Normalizacja jelita cienkiego. Rozluźnianie zwieracza Oddiego. Technika unoszenia jelita cienkiego. Zastawka krętniczo-kątnicza. Technika według Waischenka. Jelito grube: anatomia, fizjologia, topografia, unerwienie, połączenia z innymi narządami wewnętrznymi i narządem ruchu. Techniki: Normalizacja okrężnicy poprzecznej. Rozluźnianie wstępnicy i zstępnicy.
  2. Przepona: anatomia, fizjologia, topografia, unerwienie, połączenia z innymi narządami wewnętrznymi i narządem ruchu. Techniki: Testy przeponowe. Centrum ścięgniste. Uwalnianie przepony. Przepona część mięśniowa. Odnogi przepony.
  3. Mięsień biodrowo-lędźwiowy: anatomia, rola w powstawaniu dysfunkcji trzewnych połączenia z narządami wewnętrznymi. Techniki.
  4. Przepona dna miednicy. Moczowód, pęcherz. Rola w powstawaniu dysfunkcji trzewnych połączenia z narządami wewnętrznymi. Techniki rozluźniania.
25 godz. (3 dni)
cena: 1850 zł

KURSANT OTRZYMUJE:

  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim

MIEJSCE i GODZINY

Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.

Zobacz również inne kursy:

Zapisz się na kurs

Wybierz miasto i termin kursu

    Zapisz się na kurs




    Uwaga! Certyfikat/faktura ze szkolenia będzie wystawiany/-a zgodnie z danymi podanymi w formularzu. Prosimy o dokładne sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych, aby mieć pewność, że wszystkie informacje organizacyjne dotyczące szkolenia dotrą do Państwa, a na certyfikacie i fakturze będą widniały właściwe dane. W przypadku wprowadzenia błędnych danych lub braku ich aktualizacji, za wydanie poprawnych duplikatów dokumentów pobierana jest opłata w wysokości 50 zł.


















    Dane do faktury (PRACODAWCY):









    Podanie danych w zakresie wykształcenia oraz danych wykraczających poza zakres wymagany przepisami prawa tj. określonych w formularzu zgłoszeniowym jest dobrowolne, przy czym podanie ich i nie wyrażenie zgody na przetwarzanie uniemożliwi udział w procesie rekrutacji.

    Przyjąłem/Przyjęłam do wiadomości, że w każdej chwili przysługuje mi prawodo wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych. Cofnięcie zgody niebędzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.

    Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.

    ×
    Dofinansowanie kursów
    Strefa kursanta