Skip to content
Kurs stacjonarny

Stawy skroniowo-żuchwowe – diagnostyka i leczenie

Kurs dla fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy, studentów powyższych kierunków, masażystów, logopedów, neurologopedów.

Wybierz termin
Zapisz się na kurs

Opis kursu

Szkolenie skierowane jest do osób zainteresowanych terapią manualną w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych.

Cena: 1 990 zł
Czas trwania: 25 godz. dydaktycznych/3 dni

TERMINY

 • Poznań 22-24.03.2024
 • Bydgoszcz 26-28.04.2024
 • Warszawa 13-15.09.2024
 • Wrocław 18-20.10.2024
 • Katowice 15-17.11.2024
 • Bydgoszcz 22-24.11.2024

Patologie stawów skroniowo żuchwowych są bardzo powszechnym zjawiskiem, dotykają one co czwartą osobę w społeczeństwie. Ich objawy, takie jak: permanentny ból głowy, nawracające bóle odcinka szyjnego, bruksizm czy szumy uszne są często pomijane, bagatelizowane lub źle diagnozowane.
Ten kurs został stworzony aby nauczyć terapeutów jak skutecznie diagnozować i leczyć dolegliwości związane, nie tylko ze stawami skroniowo-żuchwowymi, ale także z dolegliwościami w obrębie twarzoczaszki i aparatu gnykowego, za pomocą technik i mobilizacji używanych w terapii manualnej. Podczas kursu uczestnicy poznają anatomię i fizjologię stawu, diagnostykę zaburzeń skroniowo-żuchwowych, mięśnie które mają bezpośredni wpływ na jego dysfunkcję, jak również nauczą się rozpoznawać najczęstsze patologie stawu oraz okolicznych struktur stricte powiązanych. Dowiedzą się, jak je zintegrować, a także jak wykorzystać techniki manualne w celu przeprowadzenia pełnej rehabilitacji stawu.

Kiedy możemy wykorzystać terapię manualną stawów skroniowo-żuchwowych:

• U pacjentów z bólami odcinka szyjnego i okolic obręczy barkowej

• U pacjentów z szumami usznymi, bólami głowy, zapaleniem zatok

• U pacjentów z problemem bruksizmu i w trakcie leczenia ortodontycznego

• U dzieci, które mają problemy z mówieniem oraz z zgrzytaniem zębami

CZYTAJ WIĘCEJ

Program

I dzień
Pojęcia ogólne w terapii stawów skroniowo żuchwowych.
Pojęcie dysfunkcji.
Pojęcia tensegracji i powiązań mięśniowo-powięziowych.
Hipotezy możliwości powstawania dolegliwości powiązanych z kręgosłupem.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania technik manipulacji.
Pojęcie zaburzeń skroniowo/żuchwowych
Powiązania stawów skroniowo – żuchwowych z układem nerwowym.
Mięśnie i więzadła stawu skroniowo – żuchwowego.
Klasyfikacja zaburzeń stawu.

II dzień
Biomechanika stawów skroniowo – żuchwowych i jej zaburzenia, anatomia palpacyjna, diagnostyka różnicowa, punkty spustowe stawu.
Badanie elastyczności tkanek w kierunku ułatwionym i dysfunkcji.
Badanie manualne: mięśni i szwów twarzoczaszki, rola i praca manualna na wybranych nerwach czaszkowych, praca na mięśniach gnykowych i ich uwalnianie.
Manipulacje powięziowe.
Techniki rozluźniania.
Manipulacje i integracja w wybranych zaburzeniach stawów skroniowo -żuchwowych i bólach napięciowych głowy, zawrotach, vertigo.
Rola zgryzu w zaburzeniach stawów.

III dzień
Wprowadzenie do tarczycy, anatomia, fizjologia, badanie ruchomości aparatu gnykowego, wpływ odpowiedniego ukrwienia na pracę tarczycy.
Techniki mobilizacyjne aparatu gnykowego.
Omówienie przypadków klinicznych.

25 godz. (3 dni)
cena: 1990 zł

KURSANT OTRZYMUJE:

 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat w języku polskim i angielskim
 • cena zawiera wszystkie materiały do kursu

MIEJSCE i GODZINY

Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.

Zobacz również inne kursy:

Zapisz się na kurs

Wybierz miasto i termin kursu

  Zapisz się na kurs

  Dane do faktury (PRACODAWCY):

  Podanie danych w zakresie wykształcenia oraz danych wykraczających poza zakres wymagany przepisami prawa tj. określonych w formularzu zgłoszeniowym jest dobrowolne, przy czym podanie ich i nie wyrażenie zgody na przetwarzanie uniemożliwi udział w procesie rekrutacji.

  Przyjąłem/Przyjęłam do wiadomości, że w każdej chwili przysługuje mi prawodo wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych. Cofnięcie zgody niebędzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.

  Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.

  Stawy skroniowo-żuchowe – kurs dla fizjoterapeutów i nie tylko

  Konieczność leczenia stawów skroniowo-żuchwowych jest coraz bardziej powszechna. Właśnie dlatego umiejętność postawienia prawidłowej diagnozy oraz prowadzenia skutecznej terapii dolegliwości tego rejonu jest tak potrzebna wśród fizjoterapeutów. Jeśli chcesz przynosić ulgę pacjentom, którzy zmagają się z bólem i oferować pomoc w przypadkach, kiedy inne metody leczenia zawiodły, postaw na dodatkową wiedzę. Stawy skroniowo żuchwowe to kurs, który pozwoli Ci skutecznie pomagać osobom zmagającym się np. z zapaleniem zatok, problemem bruksizmu czy migrenami.

  Chcesz zapisać się na szkolenie, ale nie wiesz, czy masz odpowiednie kompetencje? Terapia stawów skroniowo-żuchwowych to kurs przeznaczony dla fizjoterapeutów, a także osteopatów, masażystów i lekarzy. Jeśli studiujesz któryś z tych kierunków, również zapraszamy do zapisów – warto zacząć podnoszenie swoich kwalifikacji jak najwcześniej.

  Czego możemy spodziewać się po kursie:

  • Szerokiej nauki praktycznej

  • Prosto przekazanej wiedzy

  • Jak przeprowadzić terapię w konkretnych przypadkach

  • Dużo praktyki technik manipulacyjnych

  • Przede wszystkim zadowolenia pacjentów:)

  Opanuj terapię stawów skroniowo-żuchwowych z Odnovą!

  Terapia stawów skroniowo żuchwowych to kurs stojący na wysokim poziomie merytorycznym. Podobnie jak inne nasze szkolenia prowadzą go specjaliści z wieloletnią praktyką w zawodzie. Jako uczestnik masz więc gwarancję zdobycia aktualnej wiedzy i poznania właściwych technik pracy. Otrzymasz też materiały szkoleniowe, które pomogą Ci utrwalić zdobytą wiedzę, a ukończenie trzydniowego kursu zwieńczy atrakcyjny certyfikat w wersji polskiej i angielskiej. Będzie to bez wątpienia Twój atut na rynku pracy.

  Jeśli interesuje Cię leczenie stawów skroniowo-żuchwowych jako kurs stacjonarny, sprawdź najbliższe terminy dostępne na naszej stronie. Pomagamy także w uzyskaniu dofinansowania szkolenia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) i Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług w tym zakresie, wypełnij formularz dostępny na stronie lub zadzwoń do nas.

  Stawy skroniowo-żuchwowe — diagnostyka i leczenie to kurs zlokalizowany w Bydgoszczy, Poznaniu i Katowicach. Zachęcamy także do zapisów na pozostałe szkolenia dla fizjoterapeutów prowadzone w Odnovie. Nasza oferta obejmuje:
  zarówno szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów, jak i kursy online.

  ×
  Dofinansowanie kursów
  Strefa kursanta