BeBalanced Functional Training | Funkcjonalny Trening Sensomotoryczny
Kurs dla fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, instruktorów fitness, crossfit
Opis kursu
W fizjoterapii pooperacyjnej i pourazowej odbudowa prawidłowego czucia głębokiego jest jednym z najważniejszych zadań dla terapeuty.
Cena: 790 zł
TERMINY
- Bydgoszcz 5.10.2024
- Busko-Zdrój 26.10.2024 - szkolenie zamknięte
Trening sensomotoryczny inaczej zwany treningiem priopriocepcji, równoważnym lub czucia głębokiego powoduje odtworzenie zniszczonych receptorów lub przejęcie ich funkcji przez inne struktury, uczy nasze ciało reagowania na nieprzewidziane bodźce, usprawnia reakcję motoryczną, a także wyzncza nowe wzorce ruchowe.
Jeśli pracujesz z pacjentem, sportowcem, osobą aktywną fizycznie i chcesz osiągać świetne rezultaty terapii czy treningu sportowego ten kurs jest dla Ciebie. Trening funkcjonalny wywodzi się z funkcjonalnych metod fizjoterapeutycznych. Ze względu na dużą efektywność jest wykorzystywany w sporcie zarówno w pracy z zawodnikami jak i osobami rekreacyjnie uprawiającymi sport oraz w terapii pacjentów ortopedycznych. Nie ma możliwości właściwego i efektywnego przeprowadzenia treningu funkcjonalnego bez podstawowej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki. Na szkoleniu powiemy o naukowych fundamentach wiedzy z zakresu zdolności koordynacji, omówimy i scharakteryzujemy ruch oraz system motoryczny. Powiemy o czuciu głębokim i jego znaczeniu w życiu codziennym, w sporcie, w leczeniu chorych po urazach. Dowiesz się o stabilizacji stawowej i charakterystyce pracy mięśni.
UCZESTNIK KURSU ZDOBĘDZIE WIEDZĘ:
- jak efektywniej prowadzić trening i osiągać lepsze wyniki
- jak pracować funkcjonalnie
- jak w prosty sposób utrudnić ćwiczenie
- jak chronić stawy przed przypadkowym urazem
- jak ćwiczyć równowagę
- nt. różnych sposobów pracy mięśniowej
Propriocepcja, czyli czucie głębokie jest zmysłem orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu znajdują się w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi informacji o napięciu mięśniowym. Dzięki temu zmysłowi wiemy jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia. Ćwiczenia proprioceptywne należą do treningu funkcjonalnego, poprawiającego określone funkcje i zdolności motoryczne.
Odpowiednia reakcja motoryczna na nagłe zmiany w otoczeniu, podłożu, może znacznie obniżyć ryzyko urazów. Trening wskazany jest dla każdego, a szczególnie dla ludzi uprawiających sport (poprawa kondycji), osób starszych (zmniejszenie ryzyka upadków) i po urazach (powrót do sprawności). Podlega na stymulowaniu odruchowych mechanizmów kontroli, ustawienia ciała poprzez ćwiczenia równoważne statyczne i dynamiczne, najczęściej w niestabilnych pozycjach (np. na jednej nocy) oraz ćwiczenia bez kontroli wzrokowej.
Tego rodzaju ćwiczenia wykonywane funkcjonalnie i wielopłaszczyznowo, a z uwzględnieniem taśm anatomicznych przynoszą najlepsze rezultaty.
Trening sensomotoryczny wykorzystuje się jako przygotowanie w każdej dyscyplinie sportowej. Polega na wzmacnianiu wzorca ruchowego charakterystycznego dla danej dyscypliny. Prawidłowa integracja w obrębie układu propriocepcji jest niezbędna do dobrego rozwoju mięśni.
Program
Część I. Teoretyczna (2 h dydaktyczne)
1. Równowaga
– Podział
– Czynniki równowagi
– Wpływ równowagi na kości, chrząstki, ścięgna, więzadła i mięśnie
– Rodzaje
– Równowaga a wiek
– Etapy kształtowania równowagi (mobilność, stabilność, mobilność a stabilność, koordynacja, zręczność)
a) Mobilność (prawidłowe zakresy ruchów, prawidłowa siła mięśniowa)
b) Stabilność statyczna (zależność pomiędzy tułowiem, kolanem, stawem kolanowym, stopą)
2. Otwarty i zamknięty łańcuch kinematyczny, a trening funkcjonalny.
3. Koordynacja ruchowa, a stabilność dynamiczna.
– Sterowanie ruchem (sterowanie a koordynacja)
– Wyznaczniki koordynacji (umiejętność reakcji, umiejętność przystosowania, umiejętność różnicowania ruchu)
– Zręczność a stabilność reaktywna
– Wyznaczniki zręczności
– Funkcjonalna niestabilność
– Łuk odruchowy
– Sprzężenie zwrotne
– Odruch więzadłowo – mięśniowy
4. Sensoryczny układ ruchu – priopriocepcja.
– Receptory prioprioceptywne
– Dlaczego propriocepcja jest tak ważna ?
– Co dzieje się w przypadku zaburzenia procesów kontroli nerwowo-mięśniowej i czucia głębokiego?
– Czy urazy i schorzenia wpływają na zmiany w propriocepcji/kinestezji i kontroli nerwowo-mięśniowej stawów?
– Jakie jest znaczenie propriocepcji i kontroli nerwowo mięśniowej dla funkcjonowania stawów?
– Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania układu sensomotorycznego
– Wskazania i przeciwwskazania dla ćwiczeń propriocepcji
– Trening funkcjonalny
5. Ćwiczenia równowagi – zasady, dobór grup, testy.
• Równowaga statyczna
• Równowaga dynamiczna
• Równowaga dynamiczna w utrudnionych warunkach
• Równowaga reaktywna – po zakończonym ruchu
6. Sprzęt wykorzystywany w treningu funkcjonalnym.
Cześć II. Praktyczna (7 h dydaktycznych)
1. Ćwiczenia bebealanced
2. Główne zasady
3. Dobór grupy ćwiczącej
• Seniorzy
• Sportowcy
• Kobiety
• Dzieci
• Osoby wymagające rehabilitacji
2. Testy równowagi
3. Ćwiczenia kręgosłupa
4. Ćwiczenia stabilizacji głębokiej
5. Ćwiczenia kardio
6. Ćwiczenia funkcjonalne
7. Praca w grupach.
KURSANT OTRZYMUJE:
- materiały szkoleniowe
- certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim
MIEJSCE i GODZINY
Uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o dokładnym miejscu i godzinach szkolenia.
Zobacz również inne kursy:
Zapisz się na kurs
Wybierz miasto i termin kursu
Sprawdź dostępne terminy kursów i warsztatów.
Jeśli chcesz wzbogacić swoją wiedzę o nowoczesne techniki terapii, postaw na trening sensomotoryczny. Kurs organizowany przez Odnovę pozwoli Ci jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom, którzy zmagają się ze skutkami urazów lub przebyli operację. Nasze szkolenie to również doskonała propozycja dla trenerów. Ćwiczenia propriocepcji są wykorzystywane w każdej dyscyplinie, aby wzmocnić prawidłowe wzorce ruchowe oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji. Przekonaj się, jak ważna jest sensomotoryka w fizjoterapii oraz treningu sportowym – zapisz się na szkolenie!
Trening sensomotoryczny – jak wygląda kurs?
Trening sensomotoryczny to szkolenie podzielone na 2 bloki: teoretyczny oraz praktyczny. Podczas zajęć zdobędziesz więc nie tylko niezbędną wiedzę, ale także umiejętności, które przydadzą Ci się podczas codziennej pracy. W ramach kursu dowiesz się, jak dostosować program terapii do osób aktywnych fizycznie, seniorów, a także kobiet i dzieci. Dzięki temu Twoje kwalifikacje zawodowe się zwiększą, oferta stanie się bardziej atrakcyjna i znajdziesz wielu nowych klientów.
Ze względu na to, jak duże znaczenie ma sensomotoryka, nasz kurs został przygotowany z myślą nie tylko o fizjoterapeutach, ale także instruktorach crossfitu, fitnessu oraz innych dyscyplin sportowych. Zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej, w ciągu 1 dnia i trwają 10 godzin. Odkryj, jak wiele korzyści niesie trening funkcjonalny – wybierz dogodny termin szkolenia i zdobądź wiedzę, którą wykorzystasz w praktyce!
Sensomotoryka – szkolenie na najwyższym poziomie
Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać trening funkcjonalny, szkolenie w Odnovie to najlepszy wybór. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonego specjalistę fizjoterapii, który w przystępny sposób wprowadza uczestników w podstawowe zagadnienia z zakresu pracy mięśniowej, równowagi, koordynacji ruchowej oraz propriocepcji. Trening funkcjonalny to kurs, na którym zrozumiesz rolę czucia głębokiego w życiu pacjentów oraz sportowców, co pozwoli Ci prowadzić efektywną terapię.
W Odnovie organizujemy liczne szkolenia stacjonarne dla fizjoterapeutów, a także kursy online o zróżnicowanej tematyce – trening sensomotoryczny stanowi tylko część naszej rozbudowanej oferty. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania, skontaktuj się z nami. Zapewniamy wsparcie w tym zakresie. Interesują Cię szczegółowe informacje na temat konkretnego szkolenia dla fizjoterapeutów? Na naszej stronie znajdziesz aktualne ceny, dostępne terminy, a także dokładny opis każdego kursu. Zapraszamy!